Skandal z budową żłobka w Koprzywnicy. Burmistrz Aleksandra...

  Skandal z budową żłobka w Koprzywnicy. Burmistrz Aleksandra Klubińska zawiadamia prokuraturę

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Łopatę pod budowę pierwszego żłobka w Koprzywnicy wbiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Obok Marek Jońca.

  Łopatę pod budowę pierwszego żłobka w Koprzywnicy wbiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Obok Marek Jońca. ©Klaudia Tajs

  Skandal z budową żłobka w Koprzywnicy. Mało tego, że nie został oddany na czas, to jeszcze pojawiły się dziwne faktury na wykonane roboty. Nowy burmistrz zawiadomiła prokuraturę, padają ostre słowa pod adresem byłego burmistrza, a dziś członka zarządu województwa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
  Łopatę pod budowę pierwszego żłobka w Koprzywnicy wbiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Obok Marek Jońca.

  Łopatę pod budowę pierwszego żłobka w Koprzywnicy wbiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Obok Marek Jońca. ©Klaudia Tajs

  Od ubiegłego roku słowo żłobek w Koprzywnicy było odmieniane na wszystkie sposoby. Pierwsza placówka w gminie miała przyjąć 20 maluchów. Otwarcie planowano na koniec ubiegłego roku. Budynek stoi. Brakuje wykończonych wnętrz i oczywiście dzieci. Jest też masa problemów i podejrzeń. Nowy burmistrz Aleksandra Klubińska zawiadomiła prokuraturę, o czym szeroko poinformowała w poniedziałek na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

  - Urząd objęłam 20 listopada i w pierwszych dniach zgłosił się wykonawca budujący żłobek z fakturą datowaną na... 20 listopada 2018 roku, na kwotę ponad 111 tysięcy złotych i protokołem odbioru robót także z taką samą datą - mówiła Aleksandra Klubińska.

  - Wykonawca oświadczył, że dodatkowe roboty zlecił mu poprzedni burmistrz. Jednocześnie oświadczył, że zaraz po wyborach, w listopadzie 2018 roku nowa Rada Miejska miała dokonać zmian w budżecie, co uruchomi możliwość zapłaty za wykonane roboty - dodała pani burmistrz na sesji.

  Burmistrz Klubińska nie przyjęła taj faktury. Sprawa się nie zakończyła. Pani burmistrz informowała na sesji: - 14 grudnia do urzędu wpłynęła faktura na te same roboty co poprzednio. Tym razem na rachunku było 103 tysiące złotych. Był tam także protokół odbioru z 20 listopada i kilka innych dokumentów podpisanych przez poprzedniego burmistrza.

  Część z nich, zdaniem Aleksandry Klubińskiej, została wytworzona po wygaśnięciu mandatu przez burmistrza Marka Jońcę.

  Burmistrz Klubińska przypomina, że jej poprzednik zawarł z wykonawcą umowę na rozbudowę przedszkola. Inwestycja była finansowana przez gminę i urząd marszałkowski.

  - Rozszerzenie robót wymagało zgody Rady Miejskiej, a takiej nie było. Burmistrz dopuścił się naruszenia dyscypliny finansów publicznych zlecając zadanie bez zabezpieczenia finansowego - dodała burmistrz Klubińska.

  Dlatego złożyła w imieniu gminy zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu, w którym wskazuje, że były burmistrz Marek Jońca dopuścił się przestępstwa urzędniczego, wytworzenia dokumentów po wygaśnięciu mandatu oraz antydatowania dokumentów.

  - Aneks został zawarty przez osoby nieuprawnione i został sfałszowany co do daty jego sporządzenia - przekonuje burmistrz.

  W zawiadomieniu do prokuratury burmistrz Klubińska pisze także o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez zaciągnięcie zobowiązań bez zabezpieczenia środków finansowych na wykonanie robót dodatkowych nieobjętych zadaniem inwestycyjnym i niedopełnienie obowiązku uzyskania upoważnienia Rady Miejskiej w Koprzywnicy do zaciągnięcia zobowiązania oraz brak podpisu skarbnika.

  Drugie zawiadomienie ma charakter urzędniczy i dotyczy wydania decyzji po ustaniu funkcji urzędniczej przez byłego już burmistrza Koprzywnicy.

  Zawiadomienia wpłynęły do Prokuratury, ta rozpoczęła działania. - Potwierdzam, zawiadomienie wpłynęło. Poprosiliśmy o uzupełnienie dokumentów. Za wcześnie jeszcze na decyzje w tej sprawie - powiedziała nam Jolanta Religa z Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu.

  Marek Jońca, były burmistrz Koprzywnicy twierdzi, że zarzuty wysuwane przez jego następczynię są niezrozumiałe dla niego.

  Przypomina, że kiedy pojawiła się możliwość skorzystania z rządowego programu "Maluch plus", odszedł od planów rozbudowy przedszkola o jedno pomieszczenie dla żłobkowiczów i zdecydował o budowie żłobka, co wiązało się z koniecznością zmian w umowie.

  - Należało wykonać dokumentację na dodatkowe roboty - tłumaczy Marek Jońca. - W ubiegłorocznym budżecie były pieniądze z nadwyżki na ten cel, które miały przejść na ten rok. Nikt nie wziął żadnej złotówki. Wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa i zgodnie z przepisami.

  Marek Jońca, obecnie radny Sejmiku Województwa z listy Prawa i Sprawiedliwości oraz członek zarządu województwa, przypomniał także, że w ostatnich dniach swojego urzędowania zwrócił się do skarbnika gminy z pytaniem, czy dodatkowe wydatki zostaną pokryte. - Usłyszałem, że tak - zapewnia Marek Jońca.

  Anna Stec, skarbnik Urzędu Miejskiego w Koprzywnicy, zaprzecza, jakoby taka sytuacja miała miejsce. - To nieprawda - mówi skarbniczka. - Od sierpnia przypominałam, że pieniądze na dodatkowe roboty muszą być zapisane w budżecie gminy, że muszą o tym wiedzieć radni. Przed wyborami kilkakrotnie pytałam pana burmistrza, czy są pieniądze na dodatkowe prace. A burmistrz odszedł i nic.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  ZOBACZ: Wypadek w Wiośnie na krajowej trasie 74. Trzy osoby nie żyją


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (45)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (45) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce