MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skarbówka nakłada kary nawet za najdrobniejsze przewinienia? Radca prawny z Kielc przestrzega przedsiębiorców! Zobaczcie film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 12 lat
Pracownicy Urzędów Skarbowych w Kielcach masowo nakładają mandaty w nawet za najdrobniejsze przewinienia? Tak twierdzi doradca podatkowy Michał Cielibała, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, który przestrzega przedsiębiorców, aby nie spóźniali się z opłatami skarbowymi nawet o jeden dzień. Przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej w Kielcach zapewnia jednak, że urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim nie prowadzą zmasowanej akcji nakładania mandatów i wyjaśnia, że ukarani przedsiębiorcy mogą złożyć odwołanie. Aby to zrobić należy wyrazić "czynny żal" i wskazać powody, które miały wpływ na niewywiązanie się z obowiązku podatkowego. Zobaczcie szczegóły,

Skarbówka nakłada kary nawet za najdrobniejsze przewinienia? Radca prawny z Kielc przestrzega przedsiębiorców!

Michał Cielibała, doradca podatkowy z Kielc, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych zwrócił uwagę na to, że "od kilku tygodni da się zauważyć wzmożoną aktywność administracji skarbowej w zakresie wymierzania sankcji za najdrobniejsze wykroczenia". Jak twierdzi, płatnicy którzy spóźnią się z przekazaniem zaliczki nawet o jeden dzień, traktowani są jako "szkodnicy społeczni".

Oto mail, który przesłał do redakcji "Echa Dnia" Michał Cielibała, doradca podatkowy z Kielc, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych:
Strajk włoski czy może bieg o miejsce na podium?

Od kilku tygodni da się zauważyć wzmożoną aktywność administracji skarbowej w zakresie wymierzania sankcji za najdrobniejsze wykroczenia. Płatnicy którzy spóźnią się z przekazaniem zaliczki nawet o jeden dzień, traktowani są jako szkodnicy społeczni. Tak samo podchodzi się do płatników którzy jednokrotnie w ciągu roku podatkowego po terminie przekażą pobrany podatek.

Niewątpliwie brak wywiązywania się z funkcji płatnika a w tym brak przekazywania w terminie pobranych zaliczek podatku dochodowego stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Obliczenie, pobranie i przekazanie podatku w terminie przez płatnika ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo finansowe państwa, dlatego też ustawodawca w celu stosowania prewencji ogólnej i szczególnej, oprócz odpowiedzialności podatkowej, zdecydował się penalizować zachowania niezgodnych z przepisami. Jednak należy zwrócić też uwagę na ogólną dyrektywę wynikającą z przepisów kodeksu karnego skarbowego która wskazuje, że nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Tylko czy płatnicy są wstanie wykazać, że ich czyn miał znikomą szkodliwość społeczną. Nie słyszałem o takim przypadku, gdyż to pracownicy administracji skarbowej inkwizycyjnie decydują o szkodliwości czynu. Jeśli Naczelnik danego Urzędu Skarbowego postanowi o zwiększeniu wpływów z grzywien to mandaty sypią się szerokim strumieniem. Łatwość karania grzywną i chęć zmuszenia podmiotów do postępowania zgodnego z prawem w efekcie prowadzi do zdecydowanej przewagi represji nad prewencją.

Coraz szerszy zakres regulacji w zakresie prawa podatkowego i tym samym rozwój instytucji o charakterze sankcyjnym zmienia stosunek obywateli do państwa. W ramach prewencji ogólnej organy podatkowe nie są zobowiązane do działań represyjnych, mogą podejmować działania edukacyjne. Organy podatkowe powinny wspierać płatników budując świadomość i tym samym powodować zmniejszenie nieprawidłowych zachowań. Przecież stosując pozytywną prewencję ogólną można kształtować świadomość prawną społeczeństwa. Nie można zapominać, że rolą administracji skarbowej, również w sferze zapobiegania naruszeniom prawa, nie powinien być wymiar sprawiedliwości, ale przede wszystkim pomoc, służenie podatnikom, wskazywanie prawidłowych wzorców zachowania i wdrażanie mechanizmów, które mają za cel powstrzymanie przed działaniami niezgodnymi z prawem.

Takie działania z całą pewnością zbudowały by zaufanie do organów administracji publicznej. Bardzo mało jest działań Naczelników Urzędów Skarbowych nakierowanych na nagradzanie – wyróżnianie pozytywnych postaw podatników czy też płatników. Znaczenie nagród za przestrzeganie prawa podatkowego to w praktyce jest niedoceniany środek prewencyjny. Być może, o wiele trudniej jest zorganizować konkurs na dobrego płatnika niż zorganizować akcję mandatową. Organy podatkowe są powołane do tego, by ułatwiać uczciwym płatnikom prawidłowe wypełnianie swych obowiązków. Czasem wystarczyła by dobra kampania informacyjna lub jak to ostatnio miało miejsce w wielu przypadkach list behawioralny w którym to organ podatkowy informuje płatnika, że zauważył zdarzenie, które budzi wątpliwości. Poinformowany o tym płatnik ma możliwość weryfikacji, czy prawidłowo i terminowo rozlicza się z fiskusem, oraz wdrożenia działań naprawczych. Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej, zgodnie z ustawą o KAS,  jest zapewnienie obsługi i wsparcia podatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych. Pisma behawioralne są formą takiego wsparcia. Korespondencja ta ma na celu zachęcić podatników do dobrowolnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych.

Kierunki działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej na lata 2021−2024 przewidują klientocentryczność a jednym z celów jest podnoszenie świadomości oraz wiedzy obywateli i przedsiębiorców w zakresie podatków. Działania jakie powinny być podejmowane to: prowadzenie kampanii i akcji promocyjnych i edukacyjnych dotyczących działań KAS oraz rozpowszechnianie informacji i wiedzy z zakresu podatków i cła. Trudno te cele i działania dostrzec na poziome urzędów skarbowych. Na dziś podatnicy czy też płatnicy mocno zastanawiają się czy ogłoszono konkurs na największą liczbę wydanych mandatów czy może pracownicy postanowili zorganizować strajk włoski. Mam nadzieję że w tak trudnych gospodarczo czasach Naczelnicy Urzędów skarbowych będą szukać rozwiązań jak wspierać przedsiębiorców a nie tylko ich dyscyplinować - napisał Michał Cielibała.

Izba Administracji Skarbowej w Kielcach: Przedsiębiorcy mogą się odwołać

Maila od radcy prawnego Michała Cielibały przekazaliśmy również do Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. W odpowiedzi zapewniono nas, że urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim nie prowadzą zmasowanej akcji nakładania mandatów.

- Działania urzędów skarbowych w obszarze wypełniania przez podatników obowiązków podatkowych wynikają ze standardowych działań urzędu jako organu podatkowego, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - wyjaśnia Anna Jasnosz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach i dodaje, że organ podatkowy, w przypadku ujawnienia zachowań podatnika, które godzą w obowiązki podatkowe, zobowiązany jest rozstrzygnąć je w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy Kodeks karny skarbowy - każdorazowo poddając dane zachowanie ocenie stopnia społecznej szkodliwości.

- Prowadzone przez urzędy skarbowe postępowania mandatowe dotyczą sytuacji, w których podatnik w sposób uporczywy unika wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Nadmieniam, że podatnicy mogą korzystać z instytucji przewidzianej w Kodeksie karnym skarbowym, która prowadzi do zaniechania ukarania sprawcy wykroczenia skarbowego tak zwany „czynny żal”. W „czynnym żalu” należy wskazać powody, które miały wpływ na niewywiązanie się z obowiązku podatkowego - tłumaczy Anna Jasnosz zapewniając, że każdorazowo pracownicy urzędów skarbowych służą wsparciem i pomocą dla podatników w celu wyjaśnienia i załatwienia sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie