Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarżyskie Mesko podbija świat zestawami Piorun. Kontrakty podpisano z Estonią i Gruzją

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Podpisanie umowy z Gruzją. Z lewej - członek zarządu Mesko Spółka Akcyjna Marcin Ożóg, z prawej wiceministr obrony narodowej Gruzji Giorgi Khaindrav. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Podpisanie umowy z Gruzją. Z lewej - członek zarządu Mesko Spółka Akcyjna Marcin Ożóg, z prawej wiceministr obrony narodowej Gruzji Giorgi Khaindrav. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Mesko Spółka Akcyjna ze Skarżyska-Kamiennej, jedna ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisała lukratywne kontrakty na dostawę wyrzutni i rakiet "Piorun". Broń ze Skarżyska kupiły Estonia i Gruzja.

Skarżyskie Mesko podbija świat. Kontrakty na rakiety Piorun z Estonią i Gruzją

O podpisaniu kontraktów poinformowała na początku stycznia 2024 roku armia Estonii, w poniedziałek 15 stycznia o zakupie systemu "Piorun" poinformowała armia Gruzji.

O zawarciu kontraktu poinformowało też Mesko. W komunikacie napisano: "12 stycznia podpisano umowę między Ministerstwem Obrony Gruzji a wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółką Mesko na zakup polskich zestawów rakiet przeciwlotniczych. Umowa została przygotowana w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych Gruzji. Podpisanie umowy poprzedziły rozmowy przedstawicieli i członka zarządu Mesko Spółka Akcyjna Marcina Ożoga z wiceministrem obrony narodowej Gruzji Giorgi Khaindrava, podczas których poruszono kwestię znaczenia wprowadzenia w Gruzji najnowocześniejszego uzbrojenia, spełniającego standardy NATO i wzmacniającego zdolności obronne tego kraju oraz omówiono plany obopólnej, owocnej współpracy".

Zobaczcie zdjęcia z podpisanie umowy Mesko z Gruzją oraz jak wygląda "Piorun"

5 stycznia Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych poinformowało o zakupie zestawów "Piorun" na które składają się wyrzutnie i pociski. Podpisana jeszcze w 2022 roku umowa opiewa na 103 milionów euro.

O zakupie poinformowało też estońskie Ministerstwo Obrony. Napisano w komunikacie: „W związku z ostatnią dostawą przenośnych systemów Piorun polskiej produkcji, Estonia wykonuje kolejny krok, by wzmocnić swoją ochronę przeciwlotniczą. To dobry przykład współpracy z naszymi polskimi sojusznikami”.

Zobaczcie materiał wideo o możliwościach rakiet Piorun ze Skarżyska

O sukcesach systemu "Piorun" informowaliśmy wiele razy na portalu echodnia.eu

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun z Mesko Spółka Akcyjna w Skarżysku – Kamiennej robi furorę na świecie

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy „Piorun” to najmłodsze dziecko Zakładów Metalowych „Mesko” w Skarżysku – Kamiennej. Ta w pełni polska, opracowana przez naszych naukowców broń, ostatnie testy poligonowe przeszła całkiem niedawno. Wypadły znakomicie i „Pioruny” zaczęły trafiać na wyposażenie Wojska Polskiego, na krótko przed atakiem Rosji na Ukrainę. Szybko wyszło na jaw, że nasz kraj przekazał sąsiadom nowoczesny oręż do zwalczania sił powietrznych wroga. Ile „Piorunów” trafiło w ręce Ukraińców – to pozostaje tajemnicą. Za to nie jest nią fakt, że ci bardzo chwalą polskie zestawy za skuteczność. Jeden z najsłynniejszych filmów z wojny na Ukrainie przedstawia zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca Mi – 24. Według specjalistów, opancerzonego „szturmowika” zniszczył właśnie „Piorun” ze Skarżyska – Kamiennej. „Piorun” zdobył renomę jeszcze przed użyciem go w walce. Partię wyrzutni zamówiła U.S. Army, choć ma własny odpowiednik - „Stingera”. Jeden zestaw kosztuje około pół miliona złotych.

Skąd się wziął „Piorun”? Ta broń to kolejna, rozwojowa wersja ręcznej, przeciwlotniczej wyrzutni. Pierwszym, dość odległym przodkiem „Pioruna” miała być sowiecka „Igła”, którą gruntownie zmodernizowali polscy specjaliści, w efekcie tworząc znacznie nowocześniejszy zestaw „Grom”. Z podobieństw pozostał jedynie wygląd. „Gromy” okazały się bardzo skuteczne podczas wojny w Gruzji, ale na tym polscy naukowcy nie poprzestali i kilka lat później do produkcji wdrożono „Pioruna”, uznawanego często za najlepszy tego typu oręż na świecie.

„Piorun” ma tę przewagę nad innymi zestawami tej klasy, że jest równie skuteczny w dzień i w nocy. Nawet nie musi trafić w cel, by go zniszczyć, bo posiada dodatkowy zapalnik zbliżeniowy. Wystarczy, że znajdzie się w pobliżu maszyny wroga, by się zdetonować i zniszczyć przeciwnika. To sprawdza się szczególnie w przypadku niszczenia lżejszych celów, jak drony bojowe i inne bezzałogowce. Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy „Piorun” jest przeznaczony dla piechoty, ale może też być montowany na pojazdach. Waży 18 kilogramów, z czego ponad 10 kilogramów to masa rakiety kalibru 72 milimetrów. Maksymalny zasięg wynosi 6,5 kilometra, maksymalny pułap to 4 kilometry. Kolejną, wyjątkową cechą polskich rakiet jest to, że są skuteczne również na bardzo małych wysokościach. Mogą więc zwalczać lecące nisko nad ziemią śmigłowce. "Piorun" służy do niszczenia samolotów, śmigłowców i dronów. Wykrywa cel z dużej odległości, a głowica bojowa sama naprowadza się na niego, kierując się ku źródłu ciepła, czyli silnikowi. Co istotne, jest odporna na zakłócenia, więc trudno ją zmylić. W mechanizmie startowym zastosowano przełącznik pościg/spotkanie, który służy do włączenia odpowiedniego trybu pocisku, mającego zwalczyć cel oddalający się bądź zbliżający się do operatora wyrzutni, co dodatkowo zwiększa jego skuteczność. Wyrzutnie zaopatrzone są w system autoryzacji, który zabezpiecza je przed wykorzystaniem, gdyby trafiły w ręce przeciwnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie