Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Slalomem po lesie na wrotkach

Michał IMOSA
Trasa slalomu wrotkarskiego składa się z 40 bramek na pochyłym (6-12 stopni) i gładkim stoku, a taki znajduje się na terenie lasów Nadleśnictwa Pińczów.
Trasa slalomu wrotkarskiego składa się z 40 bramek na pochyłym (6-12 stopni) i gładkim stoku, a taki znajduje się na terenie lasów Nadleśnictwa Pińczów. Irena Imosa
Na tereny Nadleśnictwa Pińczów przenieśli się z Buska pasjonaci... wrotkarstwa alpejskiego. Ale na swoją ścieżkę rowerową pińczowianie będą musieli jeszcze poczekać.

Klub buskich wrotkarzy - w związku z trwającą rewitalizacją centrum Buska i zerwaniem nawierzchni alei Mickiewicza - przeniósł się na tereny Nadleśnictwa Pińczów, gdzie zawodnicy szkolą się w konkurencjach alpejskich na wrotkach.

Tymczasem w Pińczowie trwają przymiarki do koncepcji budowy pińczowskiej ścieżki rowerowej i połączenia jej z siecią buskich dróg dla cyklistów i wrotkarzy właśnie.

POŁĄCZYĆ ŚCIEŻKI

- To dobry pomysł, bo liczba osób uprawiających kolarstwo rekreacyjne i wrotkarstwo rośnie. Pińczowską ścieżkę, która połączyłaby miasto z okolic osiedla Grodzisko, poprzez wzniesienia Garbu Pińczowskiego z Grochowiskami, będziemy mogli zrealizować jako zadanie wspólne samorządów gminnego i powiatowego. Procedury są jednak złożone, gdyż wytyczenie trasy jej przebiegu wymaga także ustalenia właścicieli i stanu własności gruntów. Urzeczywistnienie pomysłu potrwa także z powodu konieczności zakończenia trwających aktualnie inwestycji. Opowiadam się jednak za jak najszybszym wybudowaniem ścieżki. Sam również regularnie korzystam z tras na terenie gminy Busko - mówi Jan Moskwa, starosta pińczowski.

DOSKONAŁE WARUNKI

Na razie grupa młodych wrotkarzy pod kierunkiem Jacka Szostaka trenuje na łagodnie opadającej trasie w okolicach szkółki Nadleśnictwa Pińczów. - Tutaj są znakomite warunki, bo nikt nam nie przeszkadza ani my nikomu nie wadzimy. Konkurencje alpejskie na wrotkach to dyscyplina rozwijająca się lawinowo na całym świecie. Polski Związek Sportów Wrotkarskich jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportów Wrotkarskich, a wrotkarstwo alpejskie jest jedną z oficjalnych dyscyplin sportów nieolimpijskich. Nasze treningi to doskonalenie techniki pokonywania trasy slalomu, tak jak ma to miejsce w przypadku narciarstwa. Z kijkami lub bez. Trasy mają od 30 do 40 bramek i dystans do 250 metrów. W tym miejscu ścieżka o nachyleniu od 6 do 12 stopni idealnie nadaje się do takiego treningu. Pamiętać należy jednak o konieczności używania kasków, ochraniaczy i innych zabezpieczeń przed kontuzjami i wypadkami - mówi Jacek Szostak, propagator sportu wrotkarskiego na Ponidziu.

W Polsce wrotkarstwo alpejskie uprawiane jest już od 2001 roku, w kilku klubach narciarskich w województwach: świętokrzyskim, małopolskim i śląskim, jako sport uzupełniający trening narciarski. Wrotkarze mają swój portal internetowy i fora dyskusyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie