Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śliwkowy butik w Szydłowie ma już dwa lata. Jak udał się ten biznes? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Agnieszka Baxter prezentuje produkty wykonane z szydłowskich śliwek
Agnieszka Baxter prezentuje produkty wykonane z szydłowskich śliwek Dawid Łukasik
Śliwkowy butik w Szydłowie ma już dwa lata. Od tego czasu firma wprowadziła na rynek mnóstwo nowych produktów. To właśnie tutaj można kupić najpyszniejsze przysmaki wytwarzane z dumy regionu - szydłowskiej śliwki. Jakie?

21 lipca Śliwkowy butik mieszczący się w szydłowskim ratuszu obchodził drugie urodziny. Właśnie dwa lata temu małżeństwo Agnieszka i Gavin Baxterowie, którzy są właścicielami sklepu postanowili jeszcze bardziej rozsławić szydłowską śliwkę. To wtedy zadebiutowała również "Szydłowianka" - czekoladowa pralina, wewnątrz której znajduje się suszona śliwka.

Szydłowianka

Recepturę "Szydłowianki" wymyślił mąż prezes zarządu Purple Valley Agnieszki Baxter, Gavin Baxter, który jest Australijczykiem, znanym szefem kuchni, który pracował w wielu pięciogwiazdkowych restauracjach. Przez lata szefował też kuchniom restauracji zlokalizowanych na luksusowych statkach wycieczkowych. Jak wspomina pani Agnieszka poznał kuchnie setek krajów, ale... zakochał się w szydłowskich, ekologicznych uprawach śliw.

Pani Agnieszka o swoim pierwszym produkcie mówi natomiast tak: "Szydłowianka – to niezwykła pralina skrywająca w sobie smak historycznego Szydłowa i wyborną śliwkę - symbol lokalnego kunsztu sadowniczego. "Szydłowianka" to także symbol pierwszych sadów owocowych zakładanych na ziemiach polskich w ogrodach królewskich pałaców, czy przy klasztorach. Biorąc pod uwagę historię Szydłowa i najnowsze odkrycia archeologiczne, możemy przypuszczać, iż zakładano tu sady owocowe przy Pałacu Królewskim Władysława Jagiełły, które być może należały do najstarszych w Polsce, a może nawet w Europie. Stąd miano stolicy śliwki dla Szydłowa wydaje się w pełni uzasadnione. "Szydłowianka" to również hołd składany każdej mieszkance gminy Szydłów, za trud wkładany w wychowanie kolejnych pokoleń Szydłowiaków, mistrzów śliwkowego sadownictwa. Idealne połączenie śliwki i czekolady ma swoich zwolenników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to więc znakomity produkt, który mamy nadzieję będzie pełnił rolę ambasadora naszego historycznego Szydłowa. Wspaniale smakuje podana z kawą, herbatą czy lampką wina. Poprzez swoją kompozycję składników śliwkę i czekoladę, należy do grupy tak zwanych „zdrowych słodyczy”, a sama śliwka z uwagi na właściwości zdrowotne zaliczana jest do grupy produktów „superfood".

Nowe produkty

Sukces "Szydłowianki" skłonił właścicieli sklepu do poszerzenia swojej oferty. Obecnie możemy tutaj nabyć mnóstwo śliwkowych produktów. - Serwujemy trzy rodzaje śliwkowych powideł wytwarzanych z "węgierki": klasyczne, z domieszką pomarańczy oraz z czekoladą. Na chłodne jesienne wieczory dorosłym polecamy śliwowicę, a dla dzieci mamy aż 5 rodzajów artystycznych czekolad. Zupełną nowością jest pitny miód śliwkowy produkowany we współpracy Miodosytnią Vilkus. Wszystkie nasze smakołyki wytwarzane są z 45 rodzajów odmian śliwek, które rosną w Szydłowie - mówi Agnieszka Baxter.

Szydłowską śliwką zachwyca się region, jak i ludzie z całej Polski, którzy licznie przybywają do butiku po lokalne wyroby. - Szydłowska śliwka bardzo smakuje, a turyści chętnie do nas wracają. Popularność zyskaliśmy oczywiście dzięki "Szydłowiance", ale dużym zainteresowaniem cieszy się również śliwowica - opowiada pani Agnieszka.

"Pomógł COVID"

Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa znacznie utrudni funkcjonowanie sklepu, a okazało się, że było wręcz przeciwnie. - Można powiedzieć, że sytuacja "covidowa" nam pomogła, ponieważ rynek turystyczny był ukierunkowany na Polskę. Mieliśmy pełno turystów i mam nadzieję, że udało nam się ich tak usatysfakcjonować i zaciekawić, że odwiedzą nas jeszcze niejeden raz - dodaje prezes Purple Valley.

Super Śliwka

Szydłów od lat znany jest z zabytków oraz śliwkowego zagłębia. Dzięki produktom sprzedawanym w śliwkowym butiku o miasteczku zrobiło się jeszcze głośniej. Dlaczego owoc jest tak popularny? - Śliwka jest mocno zakorzeniona w kuchni polskiej, szczególnie używamy jej podczas świąt Bożego Narodzenia, ponadto ma dużo właściwości zdrowotnych, a w tej chwili zainteresowanie zdrową żywnością znacznie wzrosło. Owoc pomaga na trawienie i wzmacnia kości. Śliwka jest poszukiwana jako produkt samodzielny, jak i dodatek do innych dań - tłumaczy Agnieszka Baxter.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie