Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodkości bez pieczenia w sam raz na upały i bezowy klasyk [PRZEPISY]

/esw/
Tiramisu świetnie smakuje z jagodami.
Tiramisu świetnie smakuje z jagodami. mac v/cc/Flickr.com
Orzeźwiające, pyszne i zawsze się udają - owocowe ciasta bez pieczenia sprawdzą się w upalne dni. Samo ich przygotowanie nie zajmie nam też wiele czasu. Potrzeba tylko nieco cierpliwości, bo muszą być odpowiednio długo schłodzone przed podaniem.
Pavlova to jeden z najbardziej znanych deserów na świecie. Z owocami smakuje wyśmienicie.
Pavlova to jeden z najbardziej znanych deserów na świecie. Z owocami smakuje wyśmienicie. Chrissy/cc/Flickr.com

Pavlova to jeden z najbardziej znanych deserów na świecie. Z owocami smakuje wyśmienicie.
(fot. Chrissy/cc/Flickr.com)

Przygotowując serniki i ciasta na zimno, warto udekorowany dowolnymi owocami wierzch polać galaretką. Pamiętajmy tylko, by zrobić to dopiero wtedy, gdy zacznie ona już tężeć. Inaczej cała galaretka spłynie na boki i wsiąknie w ciasto.

Jednym z najbardziej znanych na świecie wypieków z dodatkiem świeżych owoców jest pavlova. I choć beza uchodzi za trudną do przygotowania, to przy odrobinie cierpliwości i wprawy przygotujemy niepowtarzalny deser, do którego wystarczy dodać krem i udekorować dowolnymi, najczęściej wymieszanymi sezonowymi owocami.

Z owocami wyśmienicie smakuje też jeden z najpopularniejszych klasycznych włoskich deserów, czyli tiramisu. Warto dodać do niego szczególnie jagody, które z kawą i amaretto tworzą smakowite połączenie. Pasować też będą maliny, jeżyny i truskawki.

Ciasta bez pieczenia, w sam raz na letnie dni oraz bezowa królowa wypieków

Pavlova z owocami

Składniki: beza: białka z 10 jajek, 600 g cukru; krem: 100 g suszonych śliwek, 50 ml śliwowicy lub rumu, 300 ml 36-procentowej śmietany, dowolne owoce, cukier puder i wanilia do smaku.

Sposób przygotowania: W misce mieszamy białka z cukrem, stawiamy na garnku z gotującą się wodą i ucieramy 10-15 minut, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z garnka i ubijamy mikserem na sztywną pianę. Ubite białka przekładamy do rękawa cukierniczego i szprycujemy na blachę wyłożoną papierem, tak, by uzyskać duże koło. Pieczemy 2 godziny w temperaturze 90 stopni. Gotowa beza powinna być całkiem sucha. Śliwki zalewamy alkoholem i odstawiamy, a kiedy dobrze nasiąkną, miksujemy je na puree. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem i wanilią, dodajemy śliwkowe puree i mieszamy. Krem nakładamy na bezę i dekorujemy owocami.

Truskawkowa terrina

Składniki: 350 g dużych truskawek, sok z 1/2 cytryny, 300 ml śmietany kremówki, 5 łyżek cukru, 100 g zmielonych migdałów.

Sposób przygotowania: Truskawki myjemy, suszymy, obieramy z szypułek, 5-6 zostawiamy do ozdoby. Śmietanę ubijamy, pod koniec dodajemy cukier, sok z cytryny i zmielone migdały oraz rozpuszczoną żelatynę. Do masy dodajemy pokrojone na plasterki truskawki i całość mieszamy. Podłużną formę wykładamy folią spożywczą, na dnie układamy pokrojone truskawki tak i wylewamy na nie masę owocową. Przykrywamy wystającą folią i wstawiamy na 3 godziny do lodówki. Schłodzoną terrinę wykładamy na półmisek.

Tiramisu z jagodami

Składniki: 250 g serka mascarpone, 3 łyżki cukru pudru, 150 g śmietany kremówki 30%, mała filiżanka mocnej kawy rozpuszczalnej, 4 łyżeczki likieru amaretto, 15 podłużnych biszkoptów, kakao do posypania, 200 g jagód.

Sposób przygotowania: Śmietanę kremówkę ubijamy, dodajemy cukier puder i jeszcze chwilę ubijamy. Dodajemy serek mascarpone i mieszamy. W małej filiżance zaparzamy mocną kawę rozpuszczalną, dodajemy likier amaretto i mieszamy. Połowę biszkoptów nasączamy kawą i układamy na dnie formy. Na biszkopty wykładamy połowę masy mascarpone i układamy jagody. Na owocach kładziemy warstwę nasączonych w kawie biszkoptów i ponownie masę mascarpone. Wierzch posypujemy kakao. Schładzamy przez noc. Przed podaniem na wierzchu układamy jagody.

Jagodowy sernik na zimno

Składniki: spód: 140 g herbatników, 50 g czekolady deserowej, 2 łyżeczki masła; masa: 800 g serka homogenizowanego waniliowego, 6 łyżek cukru pudru, 1 łyżka cukru waniliowego, 4 łyżki żelatyny; 2 galaretki z owoców leśnych; 250 g jagód.

Sposób przygotowania: Galaretki rozpuszczamy w 1,5 szklanki wrzącej wody, mieszamy i studzimy. Żelatynę zalewamy przegotowaną, zimną wodą do 3/4 wysokości szklanki, mieszamy i odstawiamy na 30 minut. Następnie żelatynę przekładamy do większej miseczki, dodajemy 1/2 szklanki wrzącej wody, mieszamy, aby nie było grudek i odstawiamy do wystudzenia. Boki i dno tortownicy smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Herbatniki kruszymy na miałki piasek. Dodajemy roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę z masłem i mieszamy, by powstał mokry piasek. Masą wykładamy dno tortownicy, wyrównujemy i schładzamy. Jagody płuczemy, zostawiamy w sitku, by ociekły z wody, osuszamy i blendujemy. Serek waniliowy, cukier puder i cukier waniliowy miksujemy na małych obrotach, dodając powoli przestudzoną żelatynę. Na koniec dodajemy zmiksowane jagody i mieszamy. Odczekujemy 2-3 minuty, aż masa zacznie tężeć i przelewamy na schłodzony spód. Odstawiamy do lodówki do stężenia. Na zastygniętą masę przelewamy tężejącą galaretkę jagodową. Schładzamy przez noc.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie