Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub lub kolacja na... słynnej Bramie Opatowskiej

Małgorzata Płaza
Brama Opatowska jeszcze w tym sezonie ma zyskać na atrakcyjności.
Brama Opatowska jeszcze w tym sezonie ma zyskać na atrakcyjności. Małgorzata Płaza
Brama Opatowska w Sandomierzu - jeden z najcenniejszych zabytków miasta i regionu jeszcze w tym sezonie ma zyskać na atrakcyjności.

Wprowadzenie nowych elementów i uzupełnienie oferty w jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w nadwiślańskim mieście zapowiada Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury. Instytucja ta od kilku tygodni na zlecenie miasta zarządza budowlą.

Wystawy, sesje, kolacje

Na szczycie budowli, na tarasie widokowym, już niebawem pojawią się lunety do obserwacji okolicy.
Wewnątrz zwiedzający będą mieli możliwość nabycia pamiątek związanych z Sandomierzem. - Pojawią się tam wystawy. Jedna z nich będzie pokazywać zdjęcia z planów filmowych w Sandomierzu. Przygotowane zostaną także ekspozycje promujące ciekawe okolice miasta oraz dorobek lokalnych pasjonatów fotografii – mówi Wojciech Dumin.

W bramie zamontowany zostanie infomat. Urządzenie umożliwiające turystom zapoznanie się z istotnymi informacjami o mieście, jego bazie noclegowej i gastronomicznej zostanie przeniesione z Rynku. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób odwiedzających budowlę, na jej terenie został zamontowany monitoring.

Zarządca bramy daje możliwość wykorzystywania zabytku jako miejsca sesji ślubnych czy też organizacji na tarasie widokowym “kolacji pod gwiazdami” lub innych uroczystości. Oferta ma być gotowa jeszcze w maju.

Dla sandomierzan zwiedzanie za złotówkę
Sandomierskie Centrum Kultury chce, aby Bramę Opatowską, cenny zabytek sztuki gotyckiej, poznali lepiej mieszkańcy Sandomierza i okolic. Stąd pomysł wprowadzenia dla nich preferencyjnych cen biletów. Sandomierzanie będą mogli wejść na bramę za symboliczną złotówkę, zaś mieszkańcy okolic miasta w promieniu do 30 kilometrów (po okazaniu dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zamieszkania) – skorzystać z ulgowych biletów.

Od początku maja dwa razy dziennie z Bramy Opatowskiej rozlegają się dźwięki pieśni religijnych, związanych z tym miesiącem.

Rano, o godzinie 7 odtwarzana jest pieśń “Kiedy ranne wstają zorze”, zaś o godzinie 19 - „Chwalcie łąki umajone”. Jest to powrót do przedwojennej tradycji Sandomierza, kontynuowanej w latach 60 i 70. Według zapowiedzi władz miasta w przyszłym roku melodie będzie grał na żywo trębacz.

Z fundacji Kazimierza Wielkiego

Budowla, gotycka brama wjazdowa do miasta, wzniesiona została w XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Zachowała się jako jedyna spośród czterech istniejących przed laty. Uznawana była za największą.

W XVI wieku Bramę Opatowską podwyższono i zwieńczono renesansową attyką.

Pierwotnie poszczególne kondygnacje połączone były drabinami i pomostami przy otworach strzelniczych. W 1928 roku podczas remontu bramy wykonano metalowe schody.

Z wysokości 30 metrów można zobaczyć widok na miasto i okolice. Wejście na wieżę to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki przyjeżdżającej do Sandomierza.

Brama Opatowska została przejęta przez miasto Sandomierz w połowie marca od oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie