Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynne Szachy Sandomierskie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Główną część ekspozycji w sali wystaw czasowych na parterze, stanowią szachy wystawione w specjalnej gablocie.
Główną część ekspozycji w sali wystaw czasowych na parterze, stanowią szachy wystawione w specjalnej gablocie. Klaudia Tajs
Wystawa w Zamku Królewskim skupiona jest wokół wyjątkowego, XII-wiecznego zestawu bierek do królewskiej gry, odnalezionego w Sandomierzu w 1962 roku. Wystawa jest rzadką sposobnością, by zobaczyć oryginały słynnych Szachów Sandomierskich.

To pierwsza wystawa zorganizowana w sandomierskim Zamku Królewskim, od czasu pandemii. Wystawa składa się z kilku elementów. Główną część ekspozycji w sali wystaw czasowych na parterze, stanowią szachy wystawione w specjalnej gablocie. Dookoła zawieszono plansze, na których są zdjęcia poszczególnych figur, informacje historyczne, a na ekranie wyświetlany jest film promocyjny.

Jak zapowiedział podczas wernisażu doktor Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w najbliższym czasie placówka muzealna planuje zorganizować sesję popularno-naukową na temat szachów sandomierskich. W gronie prelegentów będzie Agnieszka Stępień, pisząca pracę doktorską na temat sandomierskich szachów.

Szachy Sandomierskie – bierki odkryte w Sandomierzu na wzgórzu staromiejskim świętego Jakuba wykonane zostały w stylistyce arabskiej. Szachy znaleźli ponad 50 lat temu Eligia i Jerzy Gąssowscy, archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk. Figurki mają wysokość około 2 i pół centymetra. Zostały wykonane na styl arabski. Był to prawdopodobnie zestaw podróżny. Nie wiadomo, w jaki sposób trafiły do Sandomierza.

Figury szachowe, należące do kompletu sandomierskiego, mają swoje analogie w znaleziskach najczęściej pojedynczych bierek z Niemiec, Francji, Włoch, Skandynawii i dawnej Rusi. Zdobienie szachów w postaci prostych linii nacięć oraz wykonanych cyrklem kółeczek jest typowe także dla wyrobów wczesnopolskich z poroża i kości, może wskazywać na ich miejscowe pochodzenie. Przez dekady ten wyjątkowy zespół zabytków pozostawał w zbiorach naszego Muzeum w formie depozytu, jednak dzięki wsparciu prof. Andrzeja Buko oraz zrozumieniu prof. Jerzego Maika, Dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie udało się pozyskać ten unikatowy zestaw bierek szachowych na własność Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Szachy sandomierskie znajdą swoje odbicie w powstającym nowym logotypie Sandomierza.

Wystawa będzie prezentowana do września 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie