Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Ciasta i desery

Paulina Strojna-Gil
Jabłka z żurawiną
Jabłka z żurawiną Ł. Zarzycki
W zeszycie "Ciasta i desery" prezentujemy kilkanaście przepisów i zdradzamy nasze, świętokrzyskie receptury na pyszne słodkości. Można tu znaleźć sposoby typowo tradycyj-nego przyrządzania, według starych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są również delikatnie unowocześnione przepisy, zawierające nowe składniki, dawniej niedostępne na Ziemi Świętokrzyskiej.

Ciasta i desery.

Jabłka z żurawiną. Deser przygotowany przez restaurację Antresolę w Kielcach.

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
80 dag jabłek (około 6 sztuk)
30 dag żurawiny
20 dag sosu czekoladowego

WYKONANIE:
Jabłka starannie umyć, potem wydrążyć środki. Piec w temperaturze 180 stopni C około 15 minut. W międzyczasie przygotować sobie talerze, polewając sosem czekoladowym. Upieczone jabłka ułożyć po jednym na talerzu, środki wypełnić zagrzaną wcześniej żurawiną. Deser podawać na gorąco.

Szarlotka po obrazowsku polecana przez Halinę Wojtas z gospodarstwa "Wojtasówka" w Obrazowie. Ciasto przygotowane przez restaurację Antresolę w Kielcach.

SKŁADNIKI:
0,5 kg mąki pszennej
0,25 kg margaryny
¾ szklanki cukru
4 żółtka
1 łyżeczka cukru waniliowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki śmietany 30%
1,5 kg jabłek (najlepiej szara reneta)
cynamon
2 opakowania budyniu (waniliowy lub śmietankowy)
mleko
cukier puder

WYKONANIE:
Wyrabiamy ciasto, dzielimy na dwie części, wałkujemy, jedną część wykładamy na wysmarowaną formę. Na cieście układamy równiutko jabłka,( najlepiej szara reneta) jedno obok drugiego, pokrojone w ósemki około 1,5 kg, i posypujemy cynamonem. Następnie przygotowujemy budyń z mniejszą ilością mleka i gorący wylewamy na jabłka, przykrywamy drugą częścią rozwałkowanego ciasta i pieczemy około 1 godziny. Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Chrust

SKŁADNIKI:
20 dag mąki
4 łyżki śmietany
3 żółtka z jaj
1 łyżka spirytusu
szczypta soli
tłuszcz do smażenia
cukier puder do posypania

WYKONANIE:
Mąkę zmieszać ze śmietaną, dodać żółtka, sól i spirytus. Składniki wyrobić na jednolitą masę, dobrze wybić wałkiem. Ciasto wałkować na cienkie placki jak najdelikatniej podsypując mąką. Placki pokroić na paski o długości 15 centymetrów i szerokości 3 centymetrów. Przeciąć w środku na długości 6 centymetrów. Następnie przewinąć, aby nadać kształt faworków. Smażyć z dwóch stron na jasno złoty kolor. Wyjąć z tłuszczu, odsączyć na bibule, przełożyć na talerz, posypać cukrem pudrem.

Makowiec pokutny z jabłkami polecany przez Joannę Banię z gospodarstwa "Biesiada u Aśki" w Kurozwękach. Danie przygotowane przez restaurację Antresolę w Kielcach.
SKŁADNIKI:
40 dkg maku
40 dkg jabłek
40 dkg cukru
8 jaj
2 łyżki oliwy
20 dkg masła
10 łyżek kaszy manny
3 łyżeczki proszku do pieczenia
bakalie
olejek migdałowy

WYKONANIE:
Należy przygotować nadzienie: mak sparzyć wrzątkiem i potrzymać tak około 12 godz. Odcedzić i utrzeć w donicy. Żółtka jaj utrzeć z cukrem do białości i przy końcu połączyć z masłem. Białka ubić ze szczyptą soli i dodać do maku i żółtek. Przy końcu ucierania dodać kaszę mannę, proszek do pieczenia, bakalie, olejek i jabłka pokrojone w kostkę. Wylać do wysmarowanej i posypanej bułką tartą formy. Piec około 1 godziny. Po wystygnięciu polukrować, posypać grubo posiekanymi orzechami i migdałami.

Baniocek, czyli ciasto z dyni polecane przez Aleksandrę Biskup z Koła Gospodyń Wiejskich ze Wzdołu Rządowego

SKŁADNIKI:
1,25 szklanki oleju
4 jajka
2 szklanki utartej dyni
2,5 szklanki mąki
1,5 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka sody
szczypta soli
orzechy, rodzynki

WYKONANIE:
Jajka utrzeć z cukrem na puszysta masę. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia, olej, a na końcu utartą dynię, cynamon, orzechy i rodzynki. Piec 45 min. w temperaturze 180°C. Można przełożyć powidłami lub dowolną masą i oblać polewą. Dawniej na dynię mówiono bania, stąd nazwa placka, który na wsiach w okolicach Bodzentyna był bardzo popularny.

Kasza jaglana ze śliwkami. Deser przygotowany przez restaurację Antresolę w Kielcach

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
półtorej szklanki kaszy jaglanej
1 l wody
śliwki suszone (garść)
cukier lub miód do smaku

WYKONANIE:
W litrze wody ugotować garść śliwek suszonych. Odcedzić i na tej wodzie ugotować kaszę jaglaną. Ugotowane śliwki drobno pokroić i dodać do kaszy. Wymieszać. Można dodać łyżkę miodu lub cukru do smaku.

Makaron domowy z truskawkami

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1 szklanka mąki
1 jajko
100 ml wody ciepłej przegotowanej
100 g truskawek
1 łyżka cukru
150 ml śmietany

WYKONANIE:
Mąkę przesiewamy przez sito, dodajemy do niej samo żółtko. Zarabiamy ciasto przez około 10 minut dodając po trosze wody. Wałkujemy ciasto posypując je przedtem delikatnie mąką. Ciasto tniemy na paski o szerokości 4 centymetrów, układamy je jeden na drugim, kroimy w poprzek na cieniutkie paseczki i przewracamy je, aby się nie skleiły. Truskawki myjemy, obieramy i gnieciemy widelcem z cukrem i ze śmietaną.

Kieleckie racuszki z owocami. Deser przygotowany przez restaurację Antresolę w Kielcach.

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
400 g mąki pszennej
2 jajka
zsiadłe mleko lub maślanka
20 g cukru
10 g proszku do pieczenia
tłuszcz do smażenia
200 g owoców (rabarbar, truskawki, czarne jagody, porzeczki, jabłka)
1 łyżeczka cukru waniliowego
80 g cukru pudru

WYKONANIE:
Przygotować owoce. Rabarbar umyć, odciąć stwardniałe końce i pokrajać w skośne krążki o grubości 5 mm. Owoce jagodowe przebrać, umyć pod bieżącą woda i odsączyć. Jabłka umyć, obrać, pokrajać w ćwiartki, wyciągnąć gniazda nasienne i pokrajać w cienkie plastry. Owoce przesypać cukrem. Mąkę przesiać, dodać proszek do pieczenia, cukier, żółtka i tyle mleka lub maślanki, aby ciasto miało gęstość kwaśnej śmietany. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Delikatnie połączyć z przygotowanymi owocami i ubitą pianą z białek. Smażyć średniej wielkości racuszki na złoty kolor. Podawać posypane cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.

Sernik świąteczny

SKŁADNIKI:
75 dag sera białego półtłustego z Włoszczowy
40 dag cukru
7 jaj
10 dag masła
1 dag drożdży
10 dag migdałów
10 dag rodzynek
brzoskwinie do dekoracji

WYKONANIE:
Ser biały zmielić przez maszynkę co najmniej dwa razy i utrzeć z cukrem w donicy. Mieszając wbijać po jednym żółtku, dodać też jedno całe jajo. Wymieszać z masą rozdrobnione drożdże. Na koniec dodać ubitą pianę z białek. Wsypać pokrojone migdały i rodzynki i lekko wymieszać. Wysmarować formę tłuszczem i wysypać bułką tartą. Wlać masę formy wypełniając ją do połowy wysokości. Piec w średnio gorącym piekarniku 40-50 minut.

Pampuchy - regionalne pączki. Deser przygotowany przez restaurację Antresolę w Kielcach.
SKŁADNIKI:
500 g mąki
40 g drożdży
250 g mleka
6 jajek
sól i cukier do smaku

WYKONANIE:
Mąkę przesiać, mleko podgrzać. Sporządzić rozczyn. Gdy wyrośnie wbić jaja, dodać sól, cukier, resztę mleka i mąki, sporządzić gęste ciasto, dobrze wyrobić, pozostawić do wyrośnięcia. Uformować pączki i gotować na parze.

Babka ziemniaczana na słodko

SKŁADNIKI:
600 g ugotowanych w łupinach ziemniaków
4 jajka
50 g masła
50 g mąki pszennej
50 g kaszy manny
2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
300 g cukru pudru
cukier waniliowy
starta skórka z dwóch cytryn
50 g rodzynek
50 g skórki pomarańczowej

WYKONANIE:
Ugotowane, ostudzone ziemniaki zmielić przez maszynkę. Żółtka utrzeć z masłem, cukrem pudrem i cukrem waniliowym, dodać do ziemniaków, wymieszać. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, kaszę mannę i budynie, wymieszać. Rodzynki namoczyć, obtoczyć w mące, wraz ze skórką pomarańczową i skórką z cytryny dodać do masy, wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i połączyć delikatnie zresztą składników. Piec około godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

Rogaliki na słodko lub wytrawnie polecane przez Gabrielę Król z gospodarstwa "Zagroda Królów" w Bliżynie. Deser przygotowany przez restaurację Antresolę w Kielcach.

SKŁADNIKI
4 szklanki mąki
1 szklanka kwaśnej śmietany
1 jajko całe
25 dkg masła lub margaryny
szczypta soli
50 g drożdży
3 łyżki cukru
twarda marmolada

WYKONANIE:
Wymieszać drożdże z cukrem i wodą, wlać do mąki. Dodać pozostałe składniki, zarobić ciasto i podzielić na 8 równych części. Każdy rogalik nadziewać marmoladą. Na wierzchu posypać cukrem i upiec na złoty kolor. Można do ciasta dodać mniejszą ilość cukru i nadziewać rogaliki farszem przykładowo pieczarkowym (pokrojone pieczarki, cebulę, tymianek, oregano, sól i pieprz do smaku udusić, przestudzić i nadziewać rogaliki).

Keks z bakaliami

SKŁADNIKI:
15 dag masła
5 jaj
20 dag cukru pudru
30 dag mąki
½ paczki proszku do pieczenia
wanilia lub cukier waniliowy
30-40 dag bakalii
2 dag margaryny
2 dag tartej bułki do formy

WYKONANIE:

Masło utrzeć na pulchną masę dodając kolejno jaja, przesianą mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia oraz cukier. Ucierać aż masa będzie puszysta. Bakalie pokroić na drobne paseczki. Dodać bakalie do masy, wsypać cukier waniliowy, wymieszać. Podłużną formę do pieczenia wysmarować margaryną i posypać bułką tartą. Wlać masę do formy. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku około godziny. Jeśli ciasto za szybko się zrumieni, przykryć je papierem. Keks wyjąć, lekko schłodzić, oddzielić nożem od foremki, pokroić i udekorować bakaliami.
Zebrała: Paulina Strojna-Gil

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie