Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Dania z kaszy i kapusty

Paulina Strojna-Gil
Pomidory nadziewane kuskusem i warzywami polecane przez hotel Tęczowy Młyn w Kielcach, który przygotował danie
Pomidory nadziewane kuskusem i warzywami polecane przez hotel Tęczowy Młyn w Kielcach, który przygotował danie Ł. Zarzycki
W zeszycie "Dania z kapusty i kaszy" prezentujemy kilkanaście przepisów i zdradzamy nasze, świętokrzyskie receptury. Można tu znaleźć sposoby typowo tradycyjnego przyrządzania, według starych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są również delikatnie unowocześnione przepisy, zawierające nowe składniki, dawniej niedostępne na Ziemi Świętokrzyskiej. Mamy nadzieję, że wypróbowane dania z tej książki będą Państwu smakowały i nie raz zaskoczą Państwo swoich bliskich podając regionalny, czasem zapomniany już przysmak.

Dania z kaszy i kapusty

Pomidory nadziewane kuskusem i warzywami polecane przez hotel Tęczowy Młyn w Kielcach, który przygotował danie

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
4 pomidory
100g kaszy kuskus
50 g boczku pokrojonego w kostkę
30 g czerwonej cebuli
świeży ogórek
sól, pieprz

WYKONANIE:
Kaszę parzymy. Pokrojony w kostkę boczek podsmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i ogórek. Mieszamy i nadziewamy wydrążone pomidory.

Jasiowe jadło polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kostomłotów

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1 kubek ugotowanej fasoli "Jaś"
duża garść ugotowanej słodkiej kapusty
0,5 kg mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
boczek wędzony
cebula
1 jajko
przyprawy do smaku

WYKONANIE:
Fasolę i kapustę przekręcamy przez maszynkę. Dodajemy pokrojony i wysmażony z cebulką boczek i mieszamy. Podłużną blaszkę wykładamy po bokach mięsem mielonym, a w środek kładziemy farsz. Wierzch również przykrywamy mięsem. Całość posypujemy przyprawami. Pieczemy przez ok. 1 godz. w temp. 200°C.

Letnia kaszka polecana przez Katarzynę Libiszewską z Sędziszowa
SKŁADNIKI 6 PORCJI:
70 g kaszy jaglanej
¾ l soku jabłkowego
3 łyżki miodu
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka wódki morelówki (w wersji dla dorosłych)
0,5 kg owoców jagodowych (poziomki, truskawki, jagody, maliny)
bita śmietana do dekoracji

WYKONANIE:
Owoce włożyć do salaterki, polać miodem i sokiem cytrynowym, przykryć i odstawić na 30min. żeby puściły sok. Sok jabłkowy wlać do garnka, dodać kaszę i wódkę, wszystko zagotować. Pozostawić pod przykryciem na małym ogniu 10min. Kasza powinna być miękka. Wystudzoną kaszkę delikatnie wymieszać z owocami, przełożyć do pucharków i udekorować bitą śmietaną.

Gołąbki z kaszy jaglanej polecane przez Teresę Kmiecicką z Lisowa

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
2 szklanki kaszy jaglanej
20 dkg pieczarek
1 jajko
2 duże cebule
20 dkg mięsa mielonego
2 główki kapusty włoskiej
0,20 l śmietany 18%
koncentrat pomidorowy
sól, pieprz, estragon, dwie kostki rosołowe

WYKONANIE:
Kaszę jaglaną sparzyć wrzącą wodą i ugotować na sypko. Pieczarki wraz z cebulą pokroić w drobną kosteczkę, zeszklić na patelni i dodać do kaszy. Całość wymieszać, dodając mięso mielone i doprawiając do smaku. Farsz zawijać w uprzednio sparzone liście z kapusty. Ułożone w brytfannie gołąbki zalać wywarem z kostek rosołowych i piec w piekarniku. Podawać polane sosem pomidorowym.

Sznycle z kapusty białej z mięsem polecane przez Lwi Dwór w Masłowie

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
800 gr kapusty
200 gr pieczarek
200 gr mięsa wieprzowego(łopatka,karczek)
1 pęczek natki pietruszki
2 łyżki mąki
2 jajka
200 gr bułki tartej
sól, pieprz
gałka muszkatołowa, curry
200 ml oleju

WYKONANIE:
Kapustę oczyścić, opłukać, przekroić na cztery części, zalać wrzącą, osoloną wodą z dodatkiem cukru, ugotować. Następnie odsączyć i wyciąć głąb. Pieczarki oczyścić, opłukać pokroić, usmażyć. Zemleć razem z mięsem, wymieszać z posiekaną natką pietruszki, doprawić do smaku. Nakładać pomiędzy rozchylone liście kapusty, przyciskając ręką. Posypać przyprawami i mąką. Panierować w jajku i bułce tartej. Smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu, zrumienić, wstawić do średnio nagrzanego piekarnika, dopiec. Podawać z ziemniakami i pikantnymi surówkami.

Kasza orkiszowa ze śliwkami polecana przez Elżbietę i Bogdana Chara z gospodarstwa "Ekorab" w Jasieniu

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
0,5 kg kaszy orkiszowej
0,25 kg śliwek suszonych (najlepsza jest Damacha)
5 łyżek miodu lub cukru
łyżka masła
łyżka powideł śliwkowych
0,10 kg słoniny (opcjonalnie)

WYKONANIE:
Opłukaną kaszę włożyć do lekko osolonej wody, dodać masło, zamieszać i gotować pod przykryciem około 30 min. Śliwki kilkakrotnie płuczemy i zalewamy 1 l zimnej wody na noc poprzedniego dnia. Rano wypestkować śliwki i gotować w tej samej wodzie około 30 min., po czym rozbić śliwki tłuczkiem od ziemniaków razem z wodą. Dodać śliwki razem z miodem lub cukrem i łyżką powideł do gotującej się kaszy i pogotować jeszcze kilka minut. Kaszę można jeszcze dosłodzić przed spożyciem.

Łazanki z kapustą i boczkiem polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg kapusty kiszonej
0,4 kg boczku wędzonego
250 g makaronu łazanki
sól, pieprz
majeranek
olej
przyprawa do zup w płynie
vegeta
wywar

WYKONANIE:
Kapustę dobrze wypłukać i ugotować w wywarze. Boczek pokroić i stopić. Makaron ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Wymieszać wszystkie składniki, dodać sól, pieprz, majeranek, vegete, i przyprawę w płynie. Ponownie zagotować.

Kluski z kaszki jaglanej lub pęczaku polecane przez Ewelinę Iwan z Bielin. Danie przygotowane przez hotel Tęczowy Młyn w Kielcach

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1 torebka kaszy (10 dkg)
2 jajka
1 cebula
3 łyżki mąki
3 łyżki bułki tartej
przyprawy: sól, pieprz, papryka ostra, sól czosnkowa

WYKONANIE:
Cebulę zrumienić i dodać przyprawy następnie wystudzić. Ugotowaną i ostudzoną kaszę wsypać do miski, dodać jajka, mąkę i bułkę tartą oraz wystudzoną cebulkę. Wszystko wymieszać, tak by powstało dosyć gęste ciasto. W razie potrzeby dodać jeszcze trochę mąki. Kluski formować dużą łyżką i kłaść na gotującą się osoloną wodę. Gotować 6-8 minut od wypłynięcia, często mieszając. Podawać ze zrumienioną cebulką lub bułką tartą. Kluski z dodatkiem surówki stanowią doskonały dodatek do gulaszu i sosów.

Kulebiaki z nadzieniem kapustno-grzybowym

SKŁADNIKI NA 20 PORCJI:
Ciasto:
1 kg mąki
300 g mleka
2 jaja
200 g tłuszczu
6 dag drożdży
szczypta cukru, szczypta soli
Farsz:
300 g kapusty białej
100 g cebuli
1 jajko
300 g pieczarek
50 g suszonych grzybów
100 g tłuszczu
sól, pieprz

WYKONANIE:
Zagrzać mleko do temperatury 35 stopni C. Dodać po szczypcie soli i cukru, jajka i drożdże. Wszystko wymieszać i odstawić, aby rozczyn wyrósł. Dosypać przesianą mąkę i zarobić ciasto do konsystencji pozwalającej się wałkować, odstawić do wyrośnięcia. Na tłuszczu podsmażyć cebulę drobno pokrojoną, dodać wypłukane i pokrojone pieczarki, obgotowaną i pokrojoną kapustę, doprawić do smaku, pozostawić do wystygnięcia, dodać jajko. Wyrobić ciasto ponownie i formować kule. Rozwałkować okrągły płat grubości 1 cm, pociąć na kilka równych trójkątów. Posmarować brzegi każdego trójkąta roztrzepanym jajem. Nakładać farsz na szerszy koniec trójkąta i zwijać w formie rogala. Położyć kulebiaki na wysmarowaną tłuszczem blachę. Pozostawić do wyrośnięcia, następnie posmarować rozbitym jajem i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C przez 20 minut, aż do równomiernego zrumienienia się każdego kulebiaka.

Parzybroda chłopska polecana przez Piotra Jankowskiego z gospodarstwa "Wiejski Raj" w Podmarzyszu

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1,5 kg kapusty cukrowej
50 dag ziemniaków
50 dag boczku
1 cebula
zioła: majeranek, kminek, lubczyk
pieprz, sól

WYKONANIE:
Kapustę i ziemniaki pokrojone w gruba kostkę zalać niewielka ilością wody i oddzielnie ugotować. Przesmażyć pokrojony boczek cebulka. Połączyć wszystkie składniki doprawić ziołami i przyprawami i razem chwile gotować

Polędwica wieprzowa nadziewana kaszą i podrobami podana na kapuście z buraczkami marynowanymi polecana przez Hotel Kongresowy w Kielcach

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
600 g polędwicy wieprzowej
olej, sól, pieprz, czosnek
75 g wątróbki cielęcej, lub drobiowej
75 g serc drobiowych
75 g żołądków drobiowych
50 g kaszy gryczanej
cebula, tymianek, vegeta, masło
300 g kapusty kiszonej
50 g boczku wędzonego
20 g grzybów suszonych
cebula, mąka, świeży koper, sól, magi, pieprz
200 g buraczków konserwowych

WYKONANIE:
Oczyszczoną z błon i tłuszczu polędwicę wieprzową marynujemy w przyprawach. Obgotowane serca i żołądki podsmażamy na maśle z cebulką, dodajemy wątróbkę pod koniec smażenia i doprawiamy. Wystudzone podroby mielimy, dodajemy do nich utajoną kaszę gryczaną i doprawiamy. Polędwicę wieprzową nacinamy wzdłuż włókien, jeśli jest gruba rozklepujemy tłuczkiem. Smarujemy polędwicę farszem podrobowym z kaszą i zawijamy. Układamy na blasze i pieczemy około 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni C. Ugotowaną kapustę kiszoną przelewamy zimną wodą i odciskamy. Na podsmażonym boczku z cebulą przygotowujemy zasmażkę dodając mąkę. Dodajemy kapustę kiszoną i ugotowane, suszone grzyby, podlewamy wywarem i doprawiamy do smaku dodając przyprawy i koperek. Przygotowane składniki układamy na talerzu. Na środku talerza układamy zasmażoną kapustę z grzybami, na kapuście polędwicę, wszystko polewamy sosem z pieczenia. Dodajemy do dekoracji marynowane buraczki.

Bigos Korbowej Koliby polecany przez restaurację Korbowa Koliba w Sukowie

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
80 dag kapusty kiszonej
40 dag mięsa (łopatkę wieprzową, karczek, wołowy szponder, żeberka wieprzowe i dziczyznę)
liście laurowe
ziele angielskie
pieprz ziarnisty
5 dag grzybów suszonych
5 dag śliwek suszonych
25 dag kiełbasy
cebula
wino wytrawne

WYKONANIE:
Należy zacząć od ugotowania kapusty kiszonej, którą potem odcedzamy z wody, aż do pożądanej kwaśności. Osobno smażymy różnego rodzaju mięsa: łopatkę wieprzową, karczek, wołowy szponder, żeberka wieprzowe i dziczyznę. Jak będą miękkie dodajemy je do kapusty. Wszystko przyprawiamy: liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem ziarnistym. Następnie gotujemy grzyby suszone i z wodnym naparem wlewamy do bigosu. To samo robimy z suszonymi śliwkami. Wszystko gotujemy około czterech godzin. Następnego dnia grzejemy bigos na wolnym ogniu przez cztery godziny. Trzeciego dnia na rozgrzanym smalcu dusimy kiełbasę z cebulką i dodajemy do bigosu. W ostatnim dniu doprawiamy bigos przyprawiamy i czerwonym wytrawnym winem.

Kasza jaglana ze śliwkami i twarogiem polecana przez Gabrielę Król z gospodarstwa "Zagroda Królów" w Bliżynie

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
30 dkg kaszy jaglanej
25 dkg suszonych śliwek bez pestek
20 dkg twarogu
3-4 jajka
3 łyżki masła
3 szkl. mleka
2 łyżki miodu lub cukru
½ łyżeczki cynamonu mielonego
sól

WYKONANIE:
Kaszę przelać wrzątkiem a następnie zimna wodą, odcedzić na sitku. Zagotować mleko z 1 łyżką masła, cynamonem i solą, wrzucić kaszę i gotować na małym ogniu. Łyżkę masła utrzeć z miodem lub cukrem, dodawać po 1 żółtku. Ciepłą kaszę wymieszać ze śliwkami (umyte i pokrojone w kostkę), żółtkowo-miodową masą i z ubitą pianą z białek. Naczynie do zapiekania wysmarować masłem, można posypać tartą bułką. Wyłożyć przygotowaną kaszę, posypać pokruszonym twarogiem i wstawić do mocno nagrzanego piekarnika na kilka minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie