Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Dania z powiatu kieleckiego część I

Redakcja
Przekładaniec bolmiński
Przekładaniec bolmiński
W zeszycie "Dania z powiatu kieleckiego. Część pierwsza" prezentujemy kilkanaście przepisów i zdradzamy nasze, świętokrzyskie receptury. Można tu znaleźć sposoby typowo tradycyjnego przyrządzania, według starych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są również delikatnie unowocześnione przepisy, zawierające nowe składniki, dawniej niedostępne na Ziemi Świętokrzyskiej.

Dania z powiatu kieleckiego. Część pierwsza

Przekładaniec bolmiński polecany przez Zespół Gospodyń Wiejskich "Bolminianki" z Bolmina

SKŁADNIKI:
Ciasto:
mąka pszenna
jajko
szczypta soli
woda
Tarcina ziemniaczana:
ziemniaki
cebula duszona
sól, pieprz ziołowy
zioła do smaku

WYKONANIE:
Zagniatamy ciasto z podanych składników, rozwałkowujemy na placek o grubości około 5 mm. Na placek równomiernie rozkładamy przygotowaną tarcinę, czyli drobno starte ziemniaki i skrobię uzyskaną poprzez odciśnięcie ich w woreczku płóciennym. Tarcina powinna mieć konsystencję ciasta. Placek zwijamy i kroimy skośnie na małe kawałki. Wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy 15-20 minut. Po wyjęciu z wody polewamy omastą i dekorujemy ziołami. Jako dodatek do przekładańca można podać biały ukiszony barszcz. Tarcinę możemy wzbogacić duszonymi, drobno pokrojonymi prawdziwkami.

Serowiec polecany przez Aleksandrę Biskup z Koła Gospodyń Wiejskich Wzdół Rządowy

SKŁADNIKI:
Ciasto:
40 dkg mąki
1 szklanka cukru pudru
2 jajka
1 margaryna
1 łyżka proszku do pieczenia
Masa serowa:
1 kg sera białego
1 kostka masła
3 jajka
1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
1,25 szklanki mleka
1,5 szklanki cukru
zapach rumowy

WYKONANIE:
Z podanych składników zrobić kruche ciasto, podzielić na trzy części, rozwałkować i upiec 3 osobne placki. Na masę zagotować masło z cukrem i przestudzić. Ser przekręcić przez maszynkę, dodać tłuszcz i jajka. Następnie budyń rozpuszczamy w mleku i dodajemy do sera. Gotujemy razem około 5-10 minut na wolnym ogniu, ciągle mieszając. Dodać zapach. Gorącą masą smarować upieczone placki. Udekorować rodzynkami i skórkami pomarańczy.

Drągoły polecane przez Młodzieżowe Koło Gospodyń Wiejskich z Bęczkowa

SKŁADNIKI:
1 kg mąki
2 jaja
1 kg bobu
0,5 l oleju
pieprz, sól
nać kopru, lub pietruszki
ząbek czosnku

WYKONANIE:
Ugotowany bób i czosnek przekręcić przez maszynkę. Na oleju zarumienić cebulę. Do masy bobu wlać połowę przygotowanego tłuszczu, dodać pieprz i sól. Wymieszać. Z mąki, jajek, wody wyrobić ciasto. Rozwałkować na małe krążki, nałożyć farsz i lepić. Wkładać na gotującą się osoloną wodę i gotować do miękkości. Okrasić resztą tłuszczu, posypać zieleniną.

Kapusta z grochem po szewsku polecana przez Koło Gospodyń Wiejskich Szewce - Zawada

SKŁADNIKI:
10 kg kapusty kiszonej
3 kg grochu
2 kg słoniny
2 kg boczku wędzonego
2 kg podgardla wędzonego
1,5 kg kiełbasy zwyczajnej
4 kg ziemniaków
sól, pieprz naturalny i ziołowy
liść laurowy, ziele angielskie
cebula
rosół z kury, lub kostki rosołowe

WYKONANIE:
Kapustę ugotować i odcisnąć. Słoninę, boczek, podgardle, kiełbasę, cebulę pokroić w kostkę i usmażyć. Na rosole zagotować groch. Ziemniaki ugotować i utłuc z niewielką ilością wody na papkę. Do gorącej smażonki dodać kapustę i wymieszać. Dodać ugotowany groch i ziemniaki, przyprawy i podgrzać na małym ogniu do wysokiej temperatury.

Bolmińskie pierogi z soczewicą polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich Bolmin

SKŁADNIKI:
35 dkg mąki
1 jajko
0,5 szklanki wody
odrobina oleju
30 dkg soczewicy zielonej
15 dkg gotowanego boczku lub mięsa wołowego z rosołu
1 jajko
2 cebule
2 ząbki czosnku
sól i pieprz

WYKONANIE:
Soczewicę gotujemy w małej ilości osolonej wody ok. pół godziny i mielimy ją z boczkiem lub mięsem. Cebulę siekamy i szklimy na oleju, dodajemy do soczewicy razem z roztartym czosnkiem, solą i pieprzem oraz rozmąconym jajkiem. Należy starannie wymieszać wszystkie składniki. Zagniatamy ciasto z mąki, jajka i wody, dodajemy odrobinę soli i oleju. Ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy szklanką kółka, na które kładziemy łyżeczką farsz. Starannie zlepiamy pierogi i wrzucamy na wrzącą osoloną wodę z odrobiną oleju. Gotujemy ok. 5 min, aż wypłyną na powierzchnię. Po wyjęciu pierogi okraszamy skwarkami z boczku z dodatkiem szczypiorku. Podajemy na gorąco.

Leśne kurki po naszemu polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich Szewce - Zawada

SKŁADNIKI:
2 kg kurek
1 duża lub 2 małe główki kapusty
0,5 kg podgardla
4 duże cebule
ziele angielskie, liść laurowy
sól i pieprz

WYKONANIE:
Podgardle pokroić w drobną kostkę, smażyć w wysokim rondlu. Do dobrze wysmażonego podgardla dodajemy oczyszczone i opłukane kurki, pokrojoną cebulę, liść laurowy i ziele angielskie. Dusimy to wszystko przez 10 minut pod przykryciem, często mieszając. Do kurek wrzucamy poszatkowaną świeżą kapustę, dodajemy sól i pieprz do smaku. Wszystko dusimy, aż kapusta będzie miękka. Jeśli potrawa wyjdzie rzadka, możemy zaprawić ją 2 łyżkami mąki wymieszanej w pół szkl. wody. Podajemy ze świeżym pieczywem lub z ziemniakami.

Chleb wiejski polecany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Snochowic

SKŁADNIKI:
Zaczyn:
5 dkg drożdży
1 szklanka mąki żytniej
1 szklanka letniej wody
Ciasto:
1,5 kg mąki żytniej
1 szklanka mąki pszennej
0,5 l wody
sól, smalec do wysmarowania formy

WYKONANIE:
Zanim przystąpimy do pieczenia chleba, przygotowujemy zaczyn. Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie i mieszamy z mąką. Czekamy do wyrośnięcia. Kiedy zaczyn wyrośnie dodajemy do niego pozostałą mąkę, sól i długo (ok. 30 min.) wyrabiamy. Po wyrobieniu ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 40 min. Blaszkę smarujemy smalcem, przekładamy na nią ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce, przykrywając ściereczką na 30 min. Wyrośnięty chleb pieczemy w dobrze nagrzanym piecu chlebowym lub w piekarniku w temp. 200°C.

Piotrowskie Cejlony polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowa Podłazy

SKŁADNIKI:
Ciasto:
2, 5 szklanki mąki
1 jajko
szczypta soli
0, 5 szklanki wody
1 łyżka oleju
Farsz:
2 kg surowych ziemniaków
0,5 kg ziemniaków ugotowanych
1 średnia cebula
1 jajko
sól, pieprz

WYKONANIE:
Zagnieść ciasto pierogowe na stolnicy i przykryć miseczką, by nie obsychało. Zetrzeć na tarce surowe ziemniaki, dobrze wycisnąć przez ściereczkę tetrową. Dodać ugotowane i przeciśnięte ziemniaki, jajko, startą cebulę, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać. Ciasto pierogowe podzielić na dwie części i rozwałkować dość cienko. Na jedną połowę rozwałkowanego ciasta nałożyć farsz ziemniaczany o grubości ok. 3 cm i przykryć drugą połową ciasta. Przycisnąć dłonią i kroić na kwadraty 5x5 cm. Pokrojone Cejlony wrzucamy na gotującą, osoloną wodę. Od chwili, gdy wypłyną na powierzchnię, gotujemy 10 min. (czas gotowania zależy od wielkości). Podawać polane okrasą z cebulką lub sosem.

Flaki z kaszą polecane przez Klub Seniora przy gminnym Ośrodku Kultury w Masłowie

SKŁADNIKI:
1 kg flaków wołowych
10 dkg kaszy jęczmiennej
przyprawy: sół, pieprz, majeranek, natka pietruszki, warzywa
pręga wołowa do ugotowania rosołu

WYKONANIE:
Flaki obgotować, odcedzić i pokroić na cienkie paseczki. Ugotować rosół na prędze wołowej z warzywami. Do wywaru (warzywa zostawiamy w rosole) wsypać kaszę i wrzucić pokrojone flaki. Gotować ok.. 30 min. Doprawić do smaku solą, pieprzem, majerankiem i natką pietruszki.

Szczukowski przysmak na ostro polecany przez Teresę Kubuś i Marię Gajek z Piekoszowa

SKŁADNIKI:
Paszteciki - ciasto:
3 szklanki mąki
3 łyżki oleju
4 dkg drożdży
1 jajko
szczypta soli
1 szklanka mleka
Paszteciki - farsz:
1,5 kg kapusty kiszonej
1 kg kaszanki
garść suszonych grzybów
sól, pieprz, ostra papryka
cebula
Chłodnik:
4 średnie buraki
2 marchewki
mały por (biała część)
mały seler
2 ogórki świeże

WYKONANIE:
Drożdże rozrobić w ciepłym mleku, następnie dodać do pozostałych składników. Wyrobić ciasto, rozwałkować je na cienki placek. Ciasto pokroić na plastry szerokości 7 cm. Kapustę ugotować, odcedzić. Przepuścić przez maszynkę z kaszanką i grzybami. Dodać podsmażoną cebulę i doprawić. Farsz wykładać na kawałki ciasta, zawinąć, skleić i pokroić na kawałki (np. w kształcie kopytek). Piec w temperaturze 180°C przez 15-20 min. Warzywa na chłodnik (bez ogórków) obrać i ugotować. Odcedzić. Zmiksować, dodając wywar, ogórki i jajka. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Ostudzić i dodać łyżkę wiejskiej śmietany. Przelać do salaterek, ozdabiając łyżką śmietany i gałązką koperku. Podawać z pasztecikami.

Pasta borowikowa polecana przez Gospodarstwo Agroturystyczne "Pyzówka" - Głuchów Lasy

SKŁADNIKI:
kapelusze suszonych borowików
vegeta
pieprz
bazylia
masło

WYKONANIE:
Dojrzałe kapelusze borowików (duże) dusić z małą ilością masła i vegety do miękkości. Odcedzić na durszlaku i pozostawić na noc, aby obeschły. Na drugi dzień grzyby czterokrotnie przepuścić przez maszynkę do mięsa. Otrzymaną masę przyprawić vegetą, bazylią i pieprzem. Dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Pół kostki masła zmiksować z jedną dużą łyżką masy borowikowej i przełożyć do słoiczka. Spożywać na bieżąco, nie pasteryzować w słoikach.

Królik pieczony polecany przez Zespół Obrzędowy "Kowalanki" z Kowali

SKŁADNIKI:
1 comber króliczy (ok. 1,5 kg)
15 dkg tłuszczu
2 łyżki śmietany
60 dkg drobnych ziemniaków
20 dkg marchewki
20 dkg pieczarek
1 mały słoik korniszonów
zielona pietruszka i koperek
1 łyżka soli
1 łyżka pieprzu

WYKONANIE:
Królika starannie opłukać, osuszyć i natrzeć solą i pieprzem w środku. Z wierzchu posmarować śmietaną. Ułożyć w wysmarowanej tłuszczem brytfannie i piec w wysokiej temperaturze, polewając sosem z pieczenia do momentu powstania chrupiącej skórki. Ułożyć na brytfannie obrane ziemniaki, posolić je i piec razem z królikiem. W przerwie pokroić marchew oraz pieczarki i przesmażyć na patelni. Wyjąć upieczonego królika z piekarnika i poporcjować. Ułożyć na półmisku tak, by stanowił całość. Wokół królika poukładać upieczone ziemniaki, marchewkę, pieczarki oraz ogórki. Na koniec udekorować zieleniną.

Krokiety ziemniaczano - orzechowe polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich Wzdół Rządowy

SKŁADNIKI:
0,5 kg ziemniaków
20 dkg orzechów włoskich
2 jajka
10 dkg bułki tartej
sól i pieprz
olej do smażenia
natka pietruszki

WYKONANIE:
Ziemniaki ugotować, przestudzone zemleć w maszynce razem z orzechami. Dodać jajka i łyżkę bułki tartej. Doprawić do smaku solą, pieprzem i natką pietruszki. Wyrobić ciasto. Formować krokiety, obtaczać w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażyć na oleju. Podawać do mięs, bigosu lub sosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie