Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Świętokrzyskie. Pierogi

/ps/
Pierogi z bobem
Pierogi z bobem D. Łukasik
W zeszycie "Pierogi" prezentujemy kilkanaście przepisów i zdradzamy nasze, świętokrzyskie receptury. Można tu znaleźć sposoby typowo tradycyjnego przyrządzania, według starych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są również delikatnie unowocześnione przepisy, zawierające nowe składniki, dawniej niedostępne na Ziemi Świętokrzyskiej.

Pierogi

Pierogi z suszoną śliwką w sosie miodowym polecane przez restaurację Marco Polo w Kielcach

SKŁADNIKI NA 10 PORCJI:
ciasto na pierogi:
500 g mąki
1 łyżka oleju
1 jajko
0,5 szklanki ciepłej wody i szczypta soli;
10 śliwek kalifornijskich bez pestek
1 łyżka cukru
1 łyżka cukru waniliowego
cynamon
sos: 3 łyżki miodu, 2 łyżki masła, cynamon do smaku

WYKONANIE:
Ciasto na pierogi wyrobić ze składników. Zagnieść i rozwałkować. Wycinać krążki. Śliwki obtaczać w mieszance cukru i cukru waniliowego oraz cynamonu i nakładać na krążki. Zlepić pierogi na brzegach. Ugotować we wrzącej, lekko osolonej wodzie około 5-8 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Przygotować sos. Na patelni rozpuścić masło, dodać miód i cynamon. Podgrzewać, aż zabulgocze.

Postne pierogi ze szpinakiem polecane przez restaurację Cafe Sołtyko w Kielcach

SKŁADNIKI NA 10 PORCJI:
Ciasto:
1 kg mąki
2 jajka
1 szklanka wody
barwniki spożywcze (do kupienia w supermarketach)
Farsz:
0,5 kg szpinaku (mrożony)
sól, pieprz
czosnek do smaku, olej

WYKONANIE:
Ciasto wyrobić, podzielić na 3 części. Z każdą z nich zmieszać inny barwnik spożywczy. Ponownie wyrobić każdą z części ciasta. Rozwałkować na stolnicy. Wykroić szklanką krążki - formę pierożków, lekko rozwałkować. Przygotować farsz. Szpinak rozmrozić na patelni z niewielką ilością oleju. Doprawić do smaku posiekanym czosnkiem i solą oraz pieprzem. Krążki ciasta napełniać łyżeczką farszu szpinakowego. Zlepić rogi. Wrzucać na wrzącą lekko osoloną wodę i gotować około 3 minuty od wypłynięcia.

Pierogi z białym serem na słodko polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach, która przygotowała danie

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1kg twarogu półtłustego
1 żółtko
1 cukier waniliowy
1 łyżka cukru
1 kg mąki pszennej
sól
1 jajko
olej roślinny
cynamon mielony
gęsta śmietana 22%

WYKONANIE:
Wymieszać mąkę z ciepłą wodą dodać olej, sól, i jajko wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Twaróg wymieszać z żółtkiem, dodać łyżeczkę cukru waniliowego, łyżkę cukru i 2 łyżki śmietany. Wyrobić pierogi i wrzucać na wrzątek na 5-6 minut. Polać śmietaną z dodatkiem cynamonu.

Pierogi z kaszy jaglanej polecane przez Teresę Kmiecicką z Lisowa

SKŁADNIKI NA 3 PORCJE:
35 dkg mąki
1 jajko
20 dkg kaszy jaglanej
20 dkg sera białego
10 dkg cebuli
10 dkg wędzonego boczku
sól, pieprz, majeranek, olej
WYKONANIE:
Kaszę jaglaną sparzyć wrzącą wodą i ugotować na sypko. Następnie pokroić cebulę w drobną kosteczkę i zeszklić na oleju. Razem z białym serem dodać ją do ugotowanej kaszy i wymieszać, doprawiając przyprawami do smaku. Zagnieść ciasto z mąki i jajka, z dodatkiem wody, rozwałkować i wykroić je na krążki lub kwadraty. Nałożyć farsz i zlepić pierogi. Gotować we wrzącej, lekko osolonej wodzie. Wędzony boczek pokroić w drobną kostkę i stopić. Skwarkami okrasić ugotowane uprzednio pierogi.

Pierogi z soczewicą polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach, która przygotowała danie

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
0,6 kg mięsa wieprzowego ( najlepiej szynki )
0,6 kg soczewicy zielonej
1 kg mąki pszennej
sól, pieprz
1 jajko
przyprawa do zup w płynie
olej roślinny
cebula
margaryna

WYKONANIE:
Wymieszać mąkę z ciepłą wodą dodać olej, sól, i jajko wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Mięso i soczewicę ugotować, składniki połączyć i zmielić w maszynce do mięsa. Zeszklić cebulę na margarynie, dodać sól, pieprz i odrobinę przyprawy do zup. Wyrobić pierogi i wrzucać na wrzątek na 5-6 minut. Polać okrasą z cebuli.

Pierogi z ziemniaczano-brokułowe polecane przez Domowe Jadło w Kielcach

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
Farsz:
brokuły, różyczki z jednej główki
20 dkg sera białego
3 średnie ziemniaki ugotowane
sól, pieprz

WYKONANIE:
Brokuły ugotować do miękkości, połączyć z ziemniakami i serem, gniotąc produkty widelcem. Przyprawić solą i pieprzem. Ugotowane pierogi podawać polane masłem, lub ze skwarkami.

Pierogi z kaszą gryczaną i mięsem

SKŁADNIKI NA 5 PORCJI:
Ciasto:
300 g mąki
jajko
żółtko
150 g wody
80 g słoniny do polania
40 g cebuli
Nadzienie:
160 g kaszy gryczanej
250 g wieprzowiny bez kości
100 g cebuli
100 g tłuszczu
sól, pieprz, majeranek

WYKONANIE:
Do przesianej mąki dodać jaja i zarobić ciasto nożem, wlewając stopniowo wodę. Ciasto starannie wyrobić ręką. Kaszę ugotować na sypko, dodając 1 i ½ razy tyle wody, ile kaszy. Mięso ugotować lub udusić z cebulą i zemleć razem z ugotowaną kaszę. Nadzienie przyprawić do smaku. Przygotowane ciasto pierogowe rozwałkować. Wyciąć kółko lub kwadraty. Nakładać nadzienie, zlepiać. Gotować w osolonej wodzie. Podawać polane słoniną z przesmażoną cebulą.

Pierogi z kaszanką polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach, która przygotowała danie

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg kaszanki
0,2 kg słoniny
1 kg mąki pszennej
sól, pieprz
1 jajko
olej roślinny
4 cebule
margaryna

WYKONANIE:
Wymieszać mąkę z ciepłą wodą dodać olej, sól, i jajko wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Kaszankę delikatnie podgrzać, wytopić słoninę, drobno pokroić i zeszklić 3 cebule na margarynie. Wszystkie składniki wymieszać, dodać sól i pieprz. Wyrobić pierogi i wrzucać na wrzątek na 5-6 minut, polać okrasą z cebuli i słoniny.

Pierogi z bobem polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg świeżego lub mrożonego bobu
300 g boczku wędzonego
1 kg mąki pszennej
sól, pieprz
1 jajko
przyprawa do zup w płynie
olej roślinny
cebula
margaryna
kilka listków świeżej bazylii

WYKONANIE:
Wymieszać mąkę z ciepłą wodą dodać olej, sól, i jajko. Wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Obrać i zagotować bób, boczek cienko pokroić i wytopić, składniki połączyć i zmielić w maszynce do mięsa. Dodać sól, pieprz i odrobinę przyprawy do zup. Wyrobić pierogi i wrzucać na wrzątek na 5-6 minut. Talerz dekorować bazylią, polać okrasą z cebuli.

Pierogi z farszem fasolowym i grzybami polecane przez Danutę Kostkę z Nowego Korczyna

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
Ciasto:
40 dag mąki pszennej
1 żółtko
2 łyżki stopionej margaryny
sól
0,5 szklanki letniej przegotowanej wody
Farsz:
40 dag fasoli "Jaś"
30 dag suszonych grzybów
3-4 łyżki tłuszczu
2 cebule
sól, pieprz do smaku

WYKONANIE:
Farsz: fasolę wypłukać i namoczyć w l litrze wody przez kilkanaście godzin. Po namoczeniu gotować w tej samej wodzie, w której się moczyła, osolić, odcedzić. Grzyby namoczyć, ugotować i odcedzić. Następnie drobno pokroić, wymieszać ze zmieloną fasolą. Cebulę obrać, umyć, drobno posiekać, zeszklić na oleju. Dodać do przygotowanego farszu grzybowo-fasolowego. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Ciasto: na stolnicę przesiać mąkę, zrobić w niej dołek, wbić żółtko, wlać margarynę, a następnie posolić i wyrobić ciasto, dolewając wodę. Gładkie, elastyczne ciasto zawinąć w ściereczkę i zostawić na kilka minut, aby "odpoczęło". Następnie rozwałkować je na placki grubości około 3 mm, z których wykrawać szklanką koła. Do każdego nałożyć po łyżce przygotowanego wcześniej farszu i dokładnie zlepić. Pierogi wrzucać partiami na osolony wrzątek i gotować do wypłynięcia, podawać polane masłem lub podsmażoną na oleju cebulką.

Pierogi z kapustą i grzybami polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach, która przygotowała danie

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
1 kg kiszonej kapusty
200 g grzybów leśnych
1 kg mąki pszennej
sól, pieprz
1 jajko
olej roślinny
cebula
margaryna
kilka listków świeżej mięty

WYKONANIE:
Wymieszać mąkę z ciepłą wodą dodać olej, sól, i jajko. Wyrobić ciasto aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Namoczyć grzyby i zagotować, wypłukać kapustę zagotować i odsączyć z wody. Zeszklić cebulę na margarynie, dodać sól, pieprz i odrobinę oleju. Wymieszać wszystkie składniki i zmielić w maszynce do mięsa. Wyrobić pierogi i wrzucać na wrzątek na 5-6 minut. Talerz dekorować mięta, polać okrasą z cebuli.

Pierogi z kaszą i boczkiem polecane przez Pierogową Izbę w Kielcach, która przygotowała danie

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
0,5 kg kaszy gryczanej
0,4 kg boczku wędzonego
1 kg mąki pszennej
sól, pieprz
1 jajko
olej roślinny
cebula
margaryna
kilka listków świeżej pietruszki

WYKONANIE:
Wymieszać mąkę z ciepła wodą dodać olej, sól, i jajko. Wyrobić ciasto, aż do uzyskania plastycznej masy. Zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić do lodówki. Kaszę gryczaną ugotować, wytopić boczek wędzony na niewielkim ogniu, wymieszać, dodać sól i pieprz. Wyrobić pierogi i wrzucać na wrzątek na 5-6 minut. Talerz dekorować pietruszką, polać okrasą z cebuli.

Pierogi z kaszą gryczaną i suszonymi grzybami polecane przez gospodynie z gminy Wilczyce

SKŁADNIKI NA 6 PORCJI:
Ciasto:
35 dag mąki pszennej
1 jajko
szczypta soli
Farsz:
250 g kaszy gryczanej
10 dag grzybów suszonych
cebula
sól i pieprz do smaku

WYKONANIE:
Farsz: Do ugotowanej kaszy dodajemy drobno posiekaną cebulę wysmażoną na tłuszczu z uprzednio ugotowanymi posiekanymi grzybami. Całość mieszamy dodając do smaku sól i pieprz. Ciasto: Zagniatamy ciasto dodając do mąki jajko i dolewając niewielką ilość letniej wody, następnie rozwałkujemy i wycinamy szklanką krążki na które nakładamy czubatą łyżkę farszu. Krążek składamy silnie zaciskając brzegi. Następnie rzucamy do gotującej się wody, ugotowane pierogi okraszamy słoniną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie