Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci po nowemu, ale z obawami

Kazimierz CUCH [email protected]
Teraz nie będzie dopuszczalne takie składowania śmieci
Teraz nie będzie dopuszczalne takie składowania śmieci Kazimierz Cuch
Gminy wiejskie powiatu starachowickiego mają wiele obaw, co do nowego systemu zbierania, segregowania i przetwarzania odpadów komunalnych.

Radni Brodów są zdania, że rząd przerzucił na gminy kolejny, bardzo kosztowny obowiązek, bez pieniędzy.

Nowy, rzec można rewolucyjny system zbierania, segregowania i przetwarzania odpadów komunalnych wprowadza znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku.

Są tam zawite terminy wprowadzenia w województwach i gminach gospodarki śmieciowej, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej. Ustawodawca dał województwom i gminom bardzo krótkie terminy przejściowe na wprowadzenie wymagań unijnej dyrektywy.

Za niedotrzymanie tych terminów gminom grożą wysokie kary. Zdaniem radnych Brodów i Wąchocka ich nałożenie jest bardzo realne, bo terminy wprowadzenia zmian bardzo krótkie. Wiele gmin nie zdąży.
W drugim półroczu tego roku wszystkie Rady Gmin muszą ustalić nowe regulaminy, stawki opłat, szczegółowe zasady wnoszenia tych opłat, przeprowadzić szkolenie swoich mieszkańców w zakresie nowego systemu.

WYWRÓCONY SYSTEM

Nowelizacja wspomnianej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wywraca dotychczasowy system zarządzania odpadami komunalnymi w Polsce.

Obowiązek utrzymania czystości jest przeniesiony z właścicieli nieruchomości na gminy. Gminy samodzielnie dokonają wyboru firm wywozowych i odbioru śmieci, w formie przetargów, ale na warunkach określonych w ustawie.

Te warunki wywołały sporo dyskusji na sesji Rady Gminy Brody. Zdaniem radnych ustawa eliminuje z rynku małych przewoźników śmieci. Wymaga, by taki przewoźnik miał co najmniej pięć śmieciarek, myjnię do codziennego mycia tych samochodów i inne rzeczy, wskazane w ustawie.

-Takie wyposażenie mają tylko wielkie firmy śmieciowe, przeważnie z kapitałem zagranicznym. Teraz one będą praktycznie dyktować nowe ceny za wywóz śmieci. Rząd naszym kosztem promuje takie firmy, niezgodnie z zasadami wolnej konkurencji. Powinniśmy zaprotestować- oceniali sytuację radni Brodów.
Dyskusja była też w gminie Wąchock, przy okazji przyjmowania informacji o stanie środowiska w mieście i gminie, nieco spokojniejsza niż w Brodach. Rozgorzeje na dobre, gdy przyjdzie do uchwalania stawek opłat, wyboru firmy wywozowej, regulaminu. Najspokojniej powinno być w samych Starachowicach. Tu w wyniku ważnego referendum podatek śmieciowy obowiązuje od wielu lat.
W nowym systemie obowiązkowa będzie segregacja odpadów przez mieszkańców. Gmina i wybrana przez nią firma mają stworzyć mieszkańcom warunki do selektywnego zbierania szkła, plastiku, papieru.

Miejsca, do których mieszkańcy będą przekazywać odpady zostaną wskazane przez gminy, a w zamian za odbiór odpadów, mieszkańcy zobowiązani będą do ponoszenia stałej opłaty na rzecz gminy, tak zwanego podatku "śmieciowego", wprowadzonego zmienioną ustawą, bez referendum.

SZEŚĆ REGIONÓW

Zgodnie z nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. na terenie naszego województwa będzie sześć regionów odbioru i przetwarzania śmieci. Uchwałę w tej sprawie podjął w czerwcu Sejmik Świętokrzyski. Załącznik do tej uchwały nosi nazwę Wojewódzkiego Programu Gospodarki Odpadami i zawiera 218 stron.

Powiat starachowicki jest w regionie numer 2, który będzie oparty o składowisko śmieci i zakład sortowania w Janiku, w gminie Kunów. Należą do niego miasta i gminy z powiatu starachowickiego, ostrowieckiego, Łagów z kieleckiego oraz Tarłów z opatowskiego.

Ignacy Gierada, wójt Pawłowa zorganizował swoim radnym i sołtysom wycieczkę do Janczyc, w gminie Baćkowice, gdzie jest centrum śmieciowe regionu nr 1. Dopiero wtedy radni podjęli ostateczną decyzję o miejscu dostarczania śmieci z tej gminy, do wysypiska w regionie numer 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie