Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewanie jest lekiem na codzienność. Grupa znajomych z Kielc stworzyła niezwykły chór Antidotum

Lidia Cichocka [email protected]
Chór Antidotum składa sie z 26 osób różnych profesji , dyryguje nim Ewa Robak. Chór działa od 2009 roku, kielczanie znają go m.in. z często organizowanych i cieszących się dużą popularnością Pieśniobrań.
Chór Antidotum składa sie z 26 osób różnych profesji , dyryguje nim Ewa Robak. Chór działa od 2009 roku, kielczanie znają go m.in. z często organizowanych i cieszących się dużą popularnością Pieśniobrań.
Antidotum to chór niezwyczajny, utworzony w 2009 roku przez grupę znajomych w Kielcach. Miał być doraźną receptą na codzienność pełną pracy i obowiązków, okazał się pełną radości przygodą z muzyką.

W chórze Antidotum śpiewają:

W chórze Antidotum śpiewają:

Małgorzata Bartosik,
Beata Bartosz - dietetyk, Ola Bartosz,
Ewa Doniec-Kawińska,
Aleksandra Głuszek,
Juliusz Hrouda,
Urszula Kroner,
Mariola Maćko,
Gerard Maćko,
Magda Markulis,
Krzysztof Marzec,
Olga Migas,
Magda Mucha,
Krzysztof Osóbka - przedsiębiorca,
Artur Ozdoba,
Marcin Pabjan,
Dorota Pomorska,
Iwona Stefańczyk,
Arkadiusz Stefańczyk,
Roman Śliwa,
Michał Tokarski,
Renata Wasilewska,
Andrzej Wasilewski,
Henryk Weber - psychoterapeuta,
Ewa Wilczyńska,
Sławomir Wilczyński.

Nasz chór był rodzajem eksperymentu, czy bez wstępnych przesłuchań, oceny umiejętności wokalnych, czy znajomości nut da się stworzyć chór? Liczyła się tylko pozytywna energia i chęć śpiewania. Eksperyment nas wciągnął i trochę się przeciągnął. Trwa już sześć lat - mówi Mariola Maćko, jedna z założycielek.

Humor dyrygentki

Dyrygentem tak nietypowo zawiązanego chóru zgodziła się zostać doktor Ewa Robak - adiunkt w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego, twórca, kierownik artystycznym i dyrygent Chóru Kameralnego Fermata, z którym nagrała wiele płyt i zdobyła nagrody na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą. Chór Antidotum stał się dla niej wyzwaniem zupełnie nietypowym.

Henryk Weber, prywatnie psychoterapeuta, chóralny bas, uważa, że profesjonalizm, optymizm oraz poczucie humoru pozwoliły Ewie Robak zmierzyć się z tym doświadczeniem, a chórzystom pokonać wątpliwości i uwierzyć, że amatorski śpiew może sprawić przyjemność nie tylko samym wykonawcom, ale także naszym słuchaczom.

- Pomysł z chórem był trochę karkołomny, bo jak stworzyć chór z osób, które mają tylko chęci, a umiejętności czasem daleko odbiegają od wyobrażeń o "rasowym" chórzyście - pyta.

- Ze względu na nasze różne ograniczenia, o których wolimy milczeć, ale wyjątkowo się przyznamy, na przykład, że śpiewamy nie z nut, ale przy ich pomocy, że niektórzy mają problemy z rytmem, inni ze słuchem, głosem, niektórzy nie lubią śpiewać folkloru - tak musimy dobierać repertuar, żeby to uwzględnić. To trudne, ale staramy się - mówi Magda Mucha, alt.

- Chyba te nasze starania dają efekty, bo jesteśmy zapraszani do uświetniania naszymi koncertami uroczystości o różnym charakterze i w różnych miejscach - dodaje Iwona Stefańczyk - sopran i solistka.

Obecnie chór liczy 26 osób.

- W tym kilka z przygotowaniem muzycznym, co ułatwia trochę pracę nad nowymi utworami - mówi dyrygent Ewa Robak. - Motywacje wstępujących są różne, ale najczęściej to po prostu osoby, które "lubią śpiewać", dawni członkowie chórów szkolnych, czy zespołów wokalnychi i którym przez lata brakowało wielogłosowego śpiewania.

Zajęcia chóralne wymagają systematyczności - jeśli ktoś nie może uczęszczać, to lepiej zrezygnować. Od czasu do czasu dochodzą nowi ludzie, ale zazwyczaj wprowadzającym jest dotychczasowy chórzysta.

- Teraz szukamy osób z pewnym przygotowaniem muzycznym, ponieważ zrobiliśmy postępy, więc i wymagania wobec nowych członków są większe. No i stanowimy dość zgrany zespół, więc nie każdemu możemy odpowiadać. Poszukujemy dobrego basa i tenora - dodaje Krzysztof Osóbka, prywatnie właściciel firmy Krzywe Koło, bas.

Moc chóru

Antidotum przebył długą drogę od pierwszych, nieśmiałych występów do nagród i wyróżnień na konkursach. Szczególnie znaną, autorską imprezą muzyczną chóru oraz związanego z nim stowarzyszenia o nazwie "A nam się chce!", są Pieśniobra-nia - cykliczne spotkania z mieszkańcami Kielc i wspólne śpiewanie pieśni okolicznościowych na placach i w salach koncertowych miasta. Odbyły się już 32 tego typu spotkania w naszym mieście, a jedno nawet poza granicami kraju - na Białorusi, z okazji Święta Trzeciego Maja i 10.rocznicy działania Związku Polaków w warunkach nieuznawania przez władze białoruskie.

- W najbliższych planach mamy kolejne Pieśniobranie w Kielcach, w Święto Niepodległości 11 listopada, a 12 grudnia - z piosenkami Jeremiego Przybory dla uczczenia 100-lecia urodzin tego wspaniałego artysty. Szczegóły warto śledzić na naszych stronach internetowych www.piesniobra-nie.pl lub www.chorantidotum.pl - zachęca Ewa Wilczyńska.

Jak przystało na chór niezwykły, nie poprzestaje on na koncertowaniu. Antidotum angażuje się w akcje charytatywne, jest pomysłodawcą i uczestnikiem wydarzeń muzycznych, koncertów i happeningów, takich jak Pieśni Zjednoczonej Europy z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, cykl wieczorów poświęconych polskim bardom "Pamiętajcie wy o nas...", Świętokrzyski Zlot Chórów, Chór Narzekań, czy Moc Chórów.

W ocenie jury

Po czterech latach prób, w styczniu 2013 roku, chórzyści postanowili poddać swoje umiejętności ocenie jury, zgłosili się na chóralny konkurs Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie i... wygrali! Potem przyszły kolejne zwycięstwa. Najważniejszą dotychczasową nagrodą chóru jest zdobycie pierwszego miejsca w kategorii chóry na II Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Jednak równie liczne i nie mniej dla nich cenne są podziękowania za występy w szpitalach - co roku goszczą w Centrum Psychiatrii w Morawicy na spotkaniach kolędowych z pacjentami, kościołach, szkołach, domach opieki oraz dla przyjaciół. Jak potrafią starają się dzielić radością, która daje chóralne śpiewanie.

Pora na Hiszpanię

Zachęceni sukcesami postanowili podbić świat! Od 15 do 20 września Chór Antidotum weźmie udział V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym Canco Mediterrania imienia Pau Casalsa w Hiszpanii.

- To jest spełnienie naszego marzenia - mówi Mariola Maćko. - Oprócz konkursowych przesłuchań w dwóch kategoriach - muzyki sakralnej i folkloru czekają nas koncerty w niezwykłych miejscach - stolicy wybrzeża Costa Brava Lloret de Mar, w najstarszej barcelońskiej świątyni - Katedrze Świętej Eulalii i benedyktyńskim klasztorze w Montserrat.

Chór ma takze promować miasto i region, bo i taki charakter ma hiszpański festiwal. - Obiecujemy relacje po powrocie - Magdalena Markulis, alt.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie