Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania partyzantów na Wykusie i w Wąchocku (zdjęcia)

/sal/
Na polanie Wykus odbyło się w sobotę doroczne spotkanie partyzantów i sympatyków Świętokrzyskich Zgrupowań Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt".
Na polanie Wykus odbyło się w sobotę doroczne spotkanie partyzantów i sympatyków Świętokrzyskich Zgrupowań Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt". Anna Salamon
Na Wykusie w sobotę rozpoczęły się dwudniowe, doroczne, uroczystości upamiętniające żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY - NURT.

[galeria_glowna]
W trakcie spotkania, wręczono medale i odznaczenia świętokrzyskim policjantom. Ślubowanie służyli studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Dwudniowe uroczystości zakończyły się w niedzielę złożeniem wiązanek kwiatów oraz defiladą przed pomnikiem Ponurego w Wąchocku

NA WYKUSIE

Uroczystości upamiętniające żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY - NURT rozpoczęły się na Wykusie programem patriotycznym przygotowanym przez starachowicki magistrat. Spotkanie na wykusowej polanie otworzył senior i Przewodniczący Środowiska Ponury - Nurt - Zdzisław Rachtan ps. "Halny", który zwracając się do zgromadzonej młodzieży zaapelował o dalsze podtrzymywanie etosu Armii Krajowej. Następnie odprawiono mszę polową w intencji majora Nurta i Jego żołnierzy. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz infułat Józef Wójcik. Po mszy ślubowanie złożyli studenci pierwszego roku Administracji Systemami Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Następnie medale i odznaczenia wręczono świętokrzyskim policjantom, których patronem od dwudziestu lat jest Jan Piwnik "Ponury".

Medalami "Pro Memoria", przyznawanymi przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dla osób, które szczególnie zasłużyły się w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu w tym roku uhonorowano: Mariannę Fudalę, Czesława Guła, Andrzeja Karysia, Stanisława Komisarczyka, Dariusza Kundera, Mariana Lesiaka, Tadeusza Leszczyńskiego, Stefana Niebudzińskiego, Jana Majda, księdza Jana Mikosa, Grzegorza Urbana, Roberta Sobierajskiego, Ewę Satszewską, Tomasza Staszewskiego, Stanisława Szrek, Alinę Zielonkę - Szwach, Henryka Ziółkowskiego, Stanisława Ziółkowskiego. Medale wręczyli Jacek Polańczyk dyrektor Departamentu Orzecznictwa Urzędu ds. Kombatantów oraz Osób Represjonowanych oraz Zdzisław Rachtan "Halny" - Przewodniczący Środowisk Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury - Nurt.

Odznaką imienia majora Jana Piwnika - Ponurego, przyznawaną policjantom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w wykonywaniu swoich obowiązków na rzecz bezpieczeństwa obywateli przyznano młodszemu aspirantowi Danielowi Chmielewskiemu, który obecnie służy jako przewodnik psa służbowego w Komendzie Powiatowej Policji w Sandomierzu. Wyróżnienie otrzymał za pełną poświęcenia i zaangażowania postawę podczas powodzi w maju 2010 roku. Funkcjonariusz wielokrotnie narażając swoje życie podczas powodzi niósł pomoc innym mimo, że i jego dom także dotknęła wielka woda. Ewakuował około 120 osób. Jest 22 policjantem, któremu przyznano to odznaczenie. Dodatkowo na wykusowej polanie wyróżniono jednego z najmłodszych uczestników uroczystości patriotycznych trębacza Kubę Kowalskiego w pochwale za zasługi otrzymał od kombatantów Dyplom Uznania.

Sobotnie uroczystości na Wykusie zakończył apel poległych. Pod kapliczką zostały złożone wiązanki kwiatów. Potem, tradycyjnie zapłonęło harcerskie ognisko.

W WĄCHOCKU

Jak co roku podczas drugiego dnia obchodów przed klasztorem Ojców Cystersów w Wąchocku została odprawiona msza polowa w intencji Ponurego i Jego żołnierzy. Nabożeństwo celebrował ojciec proboszcz Honoriusz Kostek. W homilii duchowny podkreślił znaczenie obchodzonym uroczystości. Zwracając się do wiernych wyraził przekonanie, że polska młodzież z obojętnością patrzy na wydarzenia sprzed kilkunastu lat, a dzisiejsza uroczystość powinna nas wszystkich uwrażliwić na jedną z największych wartości człowieka jaką jest wolność.

Mszę polową poprzedził wykład Marka Jedynaka z kieleckiej Delegatury IPN, który wygłosił prelekcję "Żołnierze Ponurego i Nurta w podziemiu niepodległościowym 1945 - 1956" oraz koncert orkiestry z Suchedniowa. Dwudniowe uroczystości zakończyły się defiladą pocztów sztandarowych i złożeniem wiązanek kwiatów przed pomnikiem "Ponurego" w Wąchocku.

Czerwcowe uroczystości w Wąchocku i na Wykusie odbywają się od 1957 roku, kiedy to na polanie wybudowano kapliczkę, upamiętniającą poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury - Nurt".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie