Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z okazji 210 rocznicy wyzwolenia Chęcin i Jędrzejowa spod okupacji austriackiej w Centrum Kultury w Jędrzejowie

albo
Spotknie w Centrum Kultury w Jędrzejowie
Spotknie w Centrum Kultury w Jędrzejowie
Adam W. Gorycki - kielczanin, działacz społeczny od podstawówki, pasjonat historii Księstwa Warszawskiego zorganizował spotkanie okolicznościowe dla uczczenia 210 rocznicy wyzwolenia Chęcin i Jędrzejowa spod okupacji austriackiej w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Podczas spotkania wygłosił prelekcję na temat przebiegu wojny 1809 roku oraz zaprezentował pomysł włączenia kilku miejscowości do tak zwanego "Radomsko-Krakowskiego szlaku wojny 1809 roku".

W czwartkowe popołudnie, 11 lipca w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji 210 rocznicy wyzwolenia Chęcin i Jędrzejowa spod okupacji austriackiej. Obecni na sali na wstępie zaśpiewali dwie pierwsze zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, który jak mówił Adam W. Gorycki - po raz pierwszy rozbrzmiewał na kielecczyźnie, właśnie w lipcu 1809 roku, bo to była ulubiona pieśń wojenna polskich żołnierzy.

W pierwszej części spotkania działacz z Kielc wygłosił prelekcję na temat przebiegu wojny polsko-austriackiej w 1809 roku, a także zaprezentował informacje na temat marszu polskiej armii w lipcu 1809 roku z Radomia, przez Kielce, Chęciny, Jędrzejów i Wodzisław do Krakowa, w którym, ta wojna zakończyła się naszym zwycięstwem, a także zaprezentował informacje, na temat stacjonowania w lipcu 1809 roku na kielecczyźnie generała Józefa księcia Poniatowskiego, generała Jana Henryka Dąbrowskiego, generała Michała Sokolnickiego, Księcia Wodza Józefa Poniatowskiego, generała Dąbrowskiego i generała Sokolnickiego. Opowiadał, że z 11 na 12 lipca 1809 roku generał Dąbrowski i Sokolnicki stacjonowali w Jędrzejowie, a książe Wódz w jędrzejowskim klasztorze Ojców Cystersów. Dowódcy stacjonowali także w pałacyku Lanckorońskich w Brzeziu pod Wodzisławiem i we wsi Moczydło. Adam W. Gorycki podkreślał, że są to nieznane i nieodkryte dotąd informacje.

Działacz korzystał z licznych fragmentów źródeł z epoki, w tym fragmentów opublikowanych w XIX i XX wieku dzienników polskich oficerów i korespondencji polowej. Odczytał też fragment listu z 9 lipca 1809 roku napisanego przez księcia Wodza Józefa Poniatowskiego w pałacu biskupim w Kielcach do cesarza Napoleona Bonaparte. Co więcej, Adam W. Gorycki zaprezentował reprodukcje oryginalnych dokumentów, które przetrwały do naszych czasów.

W drugiej części spotkania w Jędrzejowie, Adam W. Gorycki zaprezentował pomysł włączenia Kielc, Chęcin, Jędrzejowa i Wodzisławia do "Radomsko-Krakowskiego szlaku wojny 1809 roku", którego jest pomysłodawcą. Wyjaśnił, że nie ma to być szlak turystyczny, lecz społeczna inicjatywa historyczno-edukacyjna i patriotyczna i ma być przeznaczona dla mieszkańców 12 gmin, przez które w dniach 4-15 lipca 1809 roku przeszła zwycięska ofensywa Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, zaś jej celem ma być organizowanie każdego roku, miejscowość po miejscowości, od Radomia, aż po Kraków uroczystości i pikników historycznych z udziałem lokalnych artystów, szkół, regionalistów i rekonstruktorów w mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego, aby przypominać zwycięstwo z 1809 roku.

Ostatnie minuty spotkania poświęcone zostały na dyskusję, a społecznik z Kielc tuż po spotkaniu rozdawał dla chętnych bezpłatne egzemplarze publikacji z lat 2016-2019, w których znajdują się jego artykuły, na tematy poruszone tego dnia.

Kolejne spotkanie i prelekcja ma się odbyć dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na ich zaproszenie.

Uroczystość w Jędrzejowie była trzecim tego typu wydarzeniem zorganizowanym w tym roku. Następnego dnia odbyła się również uroczysta msza święta w intencji żołnierzy Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego w kościele świętego Marcina w Wodzisławiu.

W spotkaniu w Jędrzejowie uczestniczyło około 40 osób z gminy Chęciny, Sobków i Jędrzejów, między innymi: Renata Kawiorska - sekretarz gminy Jędrzejów oraz członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, Kazimierz Łebek - wiceprzewodniczący rady gminy Chęciny, Antoni Chamera przewodnik w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, słuchacze Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, nauczyciele i bibliotekarze z Jędrzejowa, a także mieszkańcy z Jędrzejowa i Sobkowa i radni. Spotkanie otworzył Józef Straszak - dyrektor Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Patronat honorowy nad uroczystością objęli Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek i Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie