Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa słynnej na całą Polskę palmy przed szkołą w Chrobrzu znajdzie finał w sądzie. Wkrótce rozprawa

elzem
Sądowy finał znajdzie wkrótce sprawa słynnej palmy, która został posadzona przed siedzibą Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu. Pozew złożyła dyrektorka szkoły Anna Lach, która poczuła się dotknięta opiniami, jaki zamieścił w internecie poeta z Ponidzia Adam Ochwanowski.

Sędzia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach potwierdza, że w sprawie dotyczącej zniesławienia wyznaczono termin posiedzenia pojednawczego. Ma się ono odbyć 20 lipca Sądem Rejonowym w Pińczowie. Z jakim nastawieniem strony pójdą do sądu?

Anna Lach twierdzi, że aby mogło dojść do pojednania musi być ku temu wola. - Czy tak będzie, okaże się podczas posiedzenia. Uważam, że doszło do pomówień i naruszenia mojego dobrego imienia. Czas pokaże czy pozwany będzie chciał się pojednać – mówi dyrektorka szkoły.

Adam Ochwanowski wyjaśnia, że jest debiutantem, jeśli chodzi i o sprawy sądowe, i nie wie czego się spodziewać na posiedzeniu pojednawczym, ale… - Nie myślę przepraszać. Mogę iść na ugodę, ale przepraszać nie zamierzam, bo mam rację – tłumaczył w rozmowie z „Echem Dnia”.

Przypomnijmy. W listopadzie ubiegłego roku przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu posadzono...palmę. Drzewo kosztowało ponad 2 tysiące złotych. To rozpętało wielką awanturę w mediach społecznościowych i nieprzychylne, a nawet obraźliwe komentarze.

Zaczęło się od wpisu na Facebooku znanego poety Adama Ochwanowskiego: „Pani Dyrektor z nadania dobrej zmiany kazała wyciąć stare drzewa i zasadzić palmę, podobno za 2 tysiące złotych. Rzecz dzieje się w Chrobrzu przed wejściem do budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Dziełem tej pani jest też postępująca degradacja Pałacu Wielopolskich".
Opinie na temat posadzenia palmy przy szkole były różne. Większość jednak wyrażała się krytycznie. Pojawiają się opinie, że palma "nijak się ma do zabytkowego parku przy Pałacu Wielopolskich", że to „Niewiarygodne. Brzmi jak jak jakiś żart. Raczej kiepski", lub „Śmiech przez łzy".

Dyrektor podlegającej Ministerstwu Rolnictwa szkoły w Chrobrzu, Anna Lach już wtedy mówiła, że poważnie rozważa zawiadomienie odpowiednich służb o szerzeniu mowy nienawiści przez autorów wpisu i niektórych komentarzy.

Pani dyrektor ostro komentowała wpis Adama Ochwanowskiego na Facebooku oraz komentarze do niego. Pisała: „Lektura skłoniła mnie do sformułowania tezy, że mamy tu do czynienia z klasycznym przypadkiem mechanizmu obronnego zwanego w psychologii ogólnej projekcją. Reasumując, jeżeli autor wpisu posądza mnie, że jestem „…z nadania dobrej zmiany…”, to sam był z nadania jakiejś zmiany, czy dobrej, dziś nie będę oceniać.
Ponadto uprzejmie wyjaśniam, że do wiedzy, że w Polsce nie można bez stosownych zgód i pozwoleń wycinać drzewa, nie trzeba dochodzić kończąc studia, czy też specjalistyczne kursy, wystarczy nie mieć braków w wychowaniu przedszkolnym. W związku z powyższym wpis „…kazała wyciąć stare drzewa…” obiektywny autor zastąpiłby następującym: zaledwie w kilka miesięcy po objęciu stanowiska, dyrektora uzyskała pozwolenie na wycięcie spróchniałych drzew, które stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a także dla mienia. Następnie pozyskała środki na ich wycinkę oraz zorganizowała Dzień Drzewa, podczas którego młodzież wraz z wychowawcami nasadziła drzewa w takiej samej ilości, takiego samego gatunku i na tych samych działkach. Ponadto uprzejmie informuję, że po wnikliwej analizie treści zamieszczonych na profilu ww. użytkownika Facebooka poważnie rozważam zawiadomienie odpowiednich służb o szerzeniu mowy nienawiści przez autorów wpisu i niektórych komentarzy. Jak również wniesienie prywatnego aktu oskarżenia o popełnienie przestępstwa z artykułu 212 Kodeksu Karnego wobec autora następującego zdania „Dziełem tej pani jest postępująca degradacja Pałacu Wielopolskich”.

Dyrektor szkoły wskazuje, że nowa roślinność w tym palma, która pojawiła się przy szkole była elementem składowym przygotowań do przyjęcia gości z okazji 70. rocznicy powstania szkoły. Jak tłumaczy dyrektor szkoły: "Prace rozpoczęto w 2018 roku od zadbania o bezpieczeństwo uczestników, dlatego w pierwszej kolejności zostały wycięte spróchniałe drzewa, które znajdowały się nieopodal ciągów komunikacyjnych. Równolegle trwały prace w budynku szkoły i dotyczyły remontu kanalizacji, w celu wyeliminowania specyficznego zapachu. Następnie przystąpiono do remontu podłóg na korytarzach szkolnych, remontu sali gimnastycznej i łazienek. Na zewnątrz utwardzono powierzchnię pod miniskansen oraz pod altanką. Pomalowano stare narzędzia i maszyny rolnicze, jak również większość ogrodzenia przy internacie. Na zakończenie zainwestowano w roślinność, którą posadzono w budynkach należących do Zespołu (kwiaty na okna), jak i na zewnątrz (wrzosy, tuje oraz palmę).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie