Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starachowickie cmentarze komunalne są przygotowane na najazd odwiedzających

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
W piątek, 1 listopada, Wszystkich Świętych, a więc czas odwiedzania grobów naszych bliskich. Czy Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka, opiekująca się cmentarzami komunalnymi w Starachowicach przygotowała się na najazd tłumów ludzi na nekropolie? Rozmawiamy z prezesem Starachowiczanki Jarosławem Warszawą.

Przepełnione kontenery ze śmieciami, nieskoszona trawa, to najczęściej pojawiające się uwagi w stosunku do firmy, którą Pan kieruje. Co zastaną starachowiczanie na cmentarzach przy Radomskiej i Polnej 1 listopada?

Jesteśmy już dawno przygotowani do tego wyjątkowego święta. Alejki cmentarne są posprzątane, trawa skoszona. Uporządkowane są też groby osób bezimiennych. Znacznie lepiej niż w ubiegłych latach będzie wygladała sytuacja z opróżnianiem koszy i kontenerów na śmieci. W tym roku dysponujemy już samochodem przeznaczonym do tego celu a praca będzie na dwie zmiany.

Przy cmentarzach pojawiły się specjalne półki na zużyte, ale nie zniszczone znicze, które można wykorzystać ponownie. To nowa akcja w Starachowicach...

Pomysł nie jest nowy. Pojawił się jakiś czas temu i bardzo spodobał się prezydentowi Markowi Materkowi. Wykonaliśmy ze złomu cztery takie półki i jestem pewien, że to się sprawdzi. Sam niejednokrotnie widziałem ludzi szukających takich zniczy w kontenerach. Dotyczy to także różnych ozdób ze światełkami, czy emitującymi melodie. Ludzie też je wyrzucają a wystarczy tylko zmienić bateryjkę, aby urządzenie nadal działało. Był też pomysł aby zakupić na cmentarze automaty, w których można byłoby kupić wkład do znicza, ale szybko upadł. Byłoby to nieuczciwe wobec tych, którzy płacą za miejsce na stoisko i sprzedają właśnie wkłady.

Czy na teren cmentarza przy ulicy Radomskiej będzie można wjechać samochodem?

Tak, oczywiście na ile pozwolą miejsca. Wprawdzie na co dzień dbamy o to, aby ten placyk za bramą był pusty, ale z uwagi na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych wokół cmentarza w ten wyjątkowy dzień trzeba wykorzystać wszystkie możliwości. Oczywiście bez przesady i bez wjeżdżania autami w głąb cmentarza.

Kilka tygodni temu na cmentarzu przy Radomskiej powstała mogiła zbiorowa. Proszę o więcej szczegółów na ten temat.

Tak, powstała wyjątkowa mogiła, przy której warto się zatrzymać, pomodlić, zadumać, zapalić świeczkę... To grób zbiorowy tak zwanych dzieci nienarodzonych. Czyli zmarłych przedwcześnie w wyniku na przykład powikłań ciążowych. Szczątki są nam przekazywane przez rodziców, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad prawnych. Mamy też pisemne zgody rodziców. Trumienki ze szczątkami są dobrze oznaczone a w każdej chwili mogą zostać odebrane w celu pochowania w oddzielnym grobie. Rzecz jasna ewidencja dzieci jest utajniona i wgląd w nią ma tylko uprawniony pracownik. Niedługo powstanie kolejna mogiła zbiorowa, tym razem dla osób bezdomnych, nie mających rodzin. W tym przypadku zwłoki będą kremowane i przechowywane w oznaczonych urnach.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie