Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje "Szlachetna Paczka" w Pińczowie. W tym roku działa także w Busku i Kazimierzy Wielkiej

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 16 lat
W Pińczowie startuje kolejna edycja akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku pińczowski sztab obejmuje swoim zasięgiem także powiaty buski i kazimierski. W czwartek, 23 listopada, w pińczowskiej Szkole Podstawowej numer 1 odbyło się spotkanie organizacyjne wolontariuszy.

24-letnia Kasia z Michałowa organizuje "Szlachetną Paczkę w trzech powiatach

Pińczowskim sztabem "Szlachetnej Paczki" od trzech lat kieruje Katarzyna Janicka. Ma 24 lata i pochodzi z gminy Michałów. Jest znana z pozytywnej energii, jaką potrafi zarażać wolontariuszy i darczyńców. Ostatnio przybyło jej obowiązków, bo w powiatach buskim i kazimierskim "Szlachetna Paczka" nie zdołała znaleźć w tym roku liderów. Busko i Kazimierza trafiły więc pod skrzydła Kasi, a tym samym działalność sztabu w Pińczowie objęła swym zasięgiem niemal cały teren Ponidzia.

- Mamy jedenastu wolontariuszy z Pińczowa, trzech Buska i dwóch Kazimierzy Wielkiej. W sumie jest ich szesnastu. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Akcją będzie objętych ponad 50 rodzin. To bardzo duża liczba, kilkukrotnie większa w porównaniu do poprzednich lat. Rodziny są przede wszystkim z Pińczowa i Buska-Zdroju, ale też z mniejszych miejscowości, takich Szarbków, Uników, Podłęże, Krzyżanowice, Chroberz, Stara Zagość, Pawłowice, Zawale Niegosławskie. Jest jedna rodzina z Kazimierzy Wielkiej, oraz jedna z Jędrzejowa. Obszar naszej działalności jest naprawdę duży - tłumaczy Katarzyna Janicka.

Z mikrofonem Katarzyna Janicka, liderka "Szlachetej Paczki" w Pińczowie. Obok, po lewej, Emilia Zawadzka, koordynatorka regionalna
Z mikrofonem Katarzyna Janicka, liderka "Szlachetej Paczki" w Pińczowie. Obok, po lewej, Emilia Zawadzka, koordynatorka regionalna akcji. Michał Kolera

Koordynatorka regionalna "Szlachetnej Paczki": Pińczów z roku na rok wygląda lepiej

Nad przebiegiem akcji na Ponidziu czuwa koordynatorka regionalna "Szlachetnej Paczki", którą jest kielczanka Emilia Zawadzka.

- Kasia Janicka zgodziła się przejąć opiekę nad Buskiem i Kazimierzą Wielką, gdzie w tym roku nie utworzyły się nasze rejony. Dzięki niej nasi wolontariusze będą mogli dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących - mówi.

Koordynatorka bardzo chwali pińczowian za to, że z roku na rok "Szlachetna Paczka" w ich wykonaniu ma coraz większy rozmach.

- W tym roku pińczowski sztab rozwinął się bardzo mocno. Jest więcej wolontariuszy i więcej objętych pomocą rodzin - ponad 50. Jak na taki mały rejon jest to dość spora liczba - stwierdza Emila Zawadzka.

Wolontariusz "Szlachetnej Paczki": Naszą ideą jest mądra pomoc

Wolontariusze z innych miast także cieszą się, że będą mogli współpracować w tym roku z pińczowianami.

- W tym roku mieliśmy u siebie dość ograniczony skład, także działamy z Pińczowem. To dobrze, że "Szlachetna Paczka" będzie mogła u nas funkcjonować. Myślę, że wolontariuszy przyciąga do niej przede wszystkim hasło przyświecające całej akcji. To tak zwana "mądra pomoc". Pomagamy nie tym, którzy myślą, że coś im się należy. Nasze wsparcie trafia do rodzin, które znalazły się, często z przyczyn losowych, w trudnej sytuacji życiowej. Jeśli chodzi o darczyńców, to tutaj motywacje są najróżniejsze. Najczęściej to jest po prostu zwykła ludzka chęć pomocy innym - mówi Hubert Oszywa, wolontariusz z Buska-Zdroju.

W tym roku pińczowski sztab "Szlachetnej Paczki" obejmuje swoim zasięgiem także Busko-Zdrój i Kazimierzę Wielką.
W tym roku pińczowski sztab "Szlachetnej Paczki" obejmuje swoim zasięgiem także Busko-Zdrój i Kazimierzę Wielką. Michał Kolera

Szlachetna Paczka. Jak wesprzeć?

Każdy, kto chciałby przyłączyć się do pomocy w tegorocznej "Szlachetnej Paczce", powinien zapoznać się z zasadami akcji na stronie internetowej SzlachetnaPaczka.pl. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje zarówno dla darczyńców, jak i dla wolontariuszy.

- Wolontariuszem może zostać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, czy wieku. Wystarczy tylko empatia i chęć do działania. Aby do nas dołączyć, należy przesłać swoje zgłoszenie przez formularz na oficjalnej stronie "Szlachetnej Paczki" - tłumaczy Katarzyna Janicka.

"Szlachetnej Paczce" może pomagać każdy, bez względu na wiek.
"Szlachetnej Paczce" może pomagać każdy, bez względu na wiek. Michał Kolera

A co, jeśli zdecydowaliśmy się zostać darczyńcą?

- W tym roku nasze rodziny potrzebują przede wszystkim pralek, lodówek, odzieży, chemii, żywności, naczyń, kompletów pościelowych, kurtek zimowych, opału. Części z naszych rodzin udało się już znaleźć darczyńcę, wiele z nich wciąż jednak czeka na swojego "świętego Mikołaja". Chcąc wybrać rodzinę, której pomożemy, należy wejść na stronę "Szlachetnej Paczki" i wybrać rejon Pińczów. Tam przeczytamy o potrzebach każdej rodziny, będziemy mogli poznać ich historię i wybrać tę, której opowieść najbardziej chwyci nas za serce. Potem zostaje już tylko pomaganie - objaśnia liderka pińczowskiej akcji.

- W imieniu naszych rodzin zwracam się z prośbą o pomoc do osób prywatnych, firm, urzędów i instytucji. Wsparcia mogą udzielić również te osoby, które, po wcześniejszym kontakcie pod numerem telefonu 736 778 304, będą mogły przynosić żywność i chemię do naszego magazynu, mieszczącego się w Szkole Podstawowej numer 1 w Pińczowie - dodaje Katarzyna Janicka.

W tym roku pińczowską "Szlachetną Paczkę" wspierają między innymi Starostwo Powiatowe w Pińczowie, parafia z Gór Pińczowskich oraz ochotnicze straże pożarne.

"Szlachetna Paczka". Czym jest?

"Szlachetna Paczka" organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce, która jest koordynowana z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tak zwana mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom takie narzędzia, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Paczki z pomocą materialną przygotowaną przez darczyńców przekazywane są rodzinom zakwalifikowanym do projektu przez wolontariuszy. To oni, jesienią każdego roku, docierają do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spotykają się z nimi w ich domach, przeprowadzają pogłębiony wywiad środowiskowy i podejmują decyzję o włączeniu danej rodziny do projektu. Następnie wspólnie określają konkretne potrzeby, których zaspokojenie ma dać rodzinom szansę na trwałą poprawę sytuacji. Podczas finału "Szlachetnej Paczki" darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin.

Akcję organizuje stowarzyszenie "Wiosna" z Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie