Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszów zatrzymał się w "Godzinie W". Tak uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [DUŻO ZDJĘĆ]

Kamil Skotarek
Grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore”, która prezentowała mundury i uzbrojenie oddziałów niemieckich i powstańczych.
Grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore”, która prezentowała mundury i uzbrojenie oddziałów niemieckich i powstańczych. Kamil Skotarek
W środę w Staszowie w Parku imienia Adama Bienia uczczono pamięć dni i bohaterów Powstania Warszawskiego. Była krótka modlitwa, wyjątkowa oprawa muzyczna oraz niezwykłe widowisko dzięki grupie rekonstrukcyjnej.

Zanim rozpoczęły się staszowskie uroczystości upamiętniające wydarzenia z sierpnia 1944 roku, parę godzin wcześniej grupa rekonstrukcyjna ze „Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”, która była jednym ze współorganizatorów, zapraszała spotykanych na ulicach Staszowa mieszkańców na godzinę 17 do Parku imienia Adama Bienia.

Uroczystości pod nazwą „Wspomnienie sierpniowych dni 1944 - polskie drogi do wolności” rozpoczęło się punkt. 17 wraz z dźwiękiem syreny.

Staszowianie zgromadzeni w Parku imienia Adama Bienia podobnie jak Warszawiacy w tym samym czasie zatrzymali się i minutą ciszy oddali hołd wszystkim powstańcom warszawskim.

Otwarcia obchodów dokonał prowadzący tę uroczystość Paweł Krakowiak, prezes „Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avato Vivit Honore”, witając wszystkich zgromadzonych. Odbyła się również krótka modlitwa w intencji zmarłych i poległych powstańców a także w podziękowaniu obecnie żyjącym i biorących udział w tamtych wydarzeniach.

Po modlitwie głos zabrał burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, który objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem. Podkreślił, że najważniejsze jest to że przybyłe osoby są tutaj razem z nami i że wspólnie będziemy wspominać tamte tragiczne chwile i tamtych młodych ludzi i powstańców.

- Dzisiaj my będziemy ich wspominać, dzisiaj my będziemy pamiętać tamte czasy, dzisiaj będziemy przekazywać tym naszym dzieciakom, które tutaj między nami są, kto to był kiedy to się wydarzyło - mówił burmistrz Leszek Kopeć.

Po oficjalnych przemówieniach rozpoczął się happening. Na początku w tle puszczony został motyw muzyczny z serialu „Polskie drogi”, a zaraz po nim prowadzący Paweł Krakowiak rozpoczął „podróż do tamtych sierpniowych dni” przedstawiając chronologicznie najważniejsze momenty i wydarzenia, które miały wpływ na całe powstanie i jego przebieg. Te relacje były przeplatane patriotycznymi utworami muzycznymi w wykonaniu młodzieży z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Stanisława Moniuszki w Staszowie. Można było posłuchać i zaśpiewać razem najpiękniejsze polskie utwory patriotyczne między innymi „Warszawskie dzieci”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, czy „Serce w plecaku”

Na koniec grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore” postanowiła przybliżyć zgromadzonym fakty i historię tamtych dni poprzez pokaz elementów umundurowania zarówno okupanta niemieckiego jak i powstańców. Zwieńczeniem pokazy była prezentacja niemieckiego motocykla wojskowego, używanego przez oddziały pacyfikujące powstanie w Warszawie.

Uroczystość „Wspomnienie sierpniowych dni 1944 - polskie drogi do wolności” w Staszowie było zorganizowane po raz drugi. - Przede wszystkim chcemy uczcić bohaterów bitwy o Polskę, ponieważ pomimo, że jest to bardzo tragiczne wydarzenie w naszej historii to jednak warte podkreślenia, zauważenia i opisywania, pokazywania właśnie w formie takiej żywej historii, rekonstrukcji historycznej, happeningów tak jak dzisiaj robimy. Śpiewanie , tych wtedy zakazanych piosenek, ponieważ to kształtuje w szczególności w młodzieży jakiś taki właśnie duch poczucia narodowego, poczucia wartości patriotycznych i hołd tym którzy zginęli w tej bitwie o Polskę – mówił Paweł Krakowiak, prezes „Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”.

Tego rodzaju inicjatywy wpisują się w proces budowy poczucia narodowej tożsamości. - Dzisiejsze spotkanie świadczy właśnie o tym, że my jako urząd angażujemy się właśnie w tego typu inicjatywy, sponsorujemy część tych strojów, tych umundurowań – mówił burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć.

Podkreślił również że potrzebna jest właśnie taka historia żywa, którą można dotknąć, bo taki przekaz zapada głęboko w pamięci.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: KONCERT ALLELUJA, CZYLI HAPPY DAY NA KADZIELNI W KIELCACH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie