Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszowscy uczniowie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Pięknie opowiedzieli o Danucie Siedzikównie „Ince” [ZDJĘCIA]

Michał Skrętek, oprac. ach
Uczennice staszowskiego LO w montażu słowno-muzycznym pt. „Przysięgam Panu Bogu w wierności Polsce trwać…”, ukazującym tragiczne losy Danuty Sidzikówny „Inki”
Uczennice staszowskiego LO w montażu słowno-muzycznym pt. „Przysięgam Panu Bogu w wierności Polsce trwać…”, ukazującym tragiczne losy Danuty Sidzikówny „Inki” Michał Skrętek
W piątek 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce organizowane były uroczystości przypominające losy i sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W tę patriotyczną tradycję włączyło się również Liceum Ogólnokształcące imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, którego uczniowie, w montażu słowno-muzycznym, przedstawili postać Danuty Siedzikówny „Inki”.

Uczniowskie przedstawienie, poświęcone bohaterce „Ince”, wzbudziło zainteresowanie i wzruszyło widzów. Licealiści z zaangażowaniem odegrali swoje role. Spektaklowi towarzyszła wystawa okolicznościowa obrazująca postać młodej sanitariuszki.

Danuta Helena Siedzik, pseudonim „Inka” była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, pośmiertnie mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego.

W grudniu 1943 razem z siostrą Wiesławą wstąpiły do Armii Krajowej, gdzie odbyła szkolenie medyczne. Po przejściu frontu od października 1944 pracowała jako kancelistka w nadleśnictwie Hajnówka. Wraz z innymi pracownikami nadleśnictwa została w czerwcu 1945 aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem przez grupę NKWD-UB.

Została uwolniona z konwoju przez operujący na tym terenie patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja „Konusa”, następnie jako sanitariuszka podjęła służbę w oddziale „Konusa”, a potem w szwadronach porucznika Jana Mazura „Piasta” i porucznika Mariana Plucińskiego „Mścisława”.

W 1946 roku „Inka” została aresztowana i umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. „Ince” zarzucono członkostwo w nielegalnej organizacji, nielegalne posiadanie broni, udział w napadach na funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, a także podżeganie do ich zabicia. Danuta Siedzikówna została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 roku.

Postanowieniem z 10 czerwca 1991 Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego skazujący Danutę Siedzikównę za nieważny.

Podczas uroczystości w okolicznościowym przemówieniu dyrektor szkoły Anna Karasińska, podziękowała zaproszonym gościom za obecność, a także pogratulowała uczniom biorącym udział w przedstawieniu postawy patriotycznej. Następnie nauczyciel historii w staszowskim liceum Mariusz Brudek, w prezentacji multimedialnej przedstawił historię „Polskiego Państwa Podziemnego”. W czasie uroczystości wręczono także medale jubileuszowe z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego, otrzymali je, między innymi: staszowscy kombatanci, regionaliści, byli uczniowie, a także przedstawiciele instytucji od wielu lat współpracujących ze szkołą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także:Flesz. Matematyka do poprawki, czy nie będzie już obowiązkowa na maturze? NIK alarmuje, że poziom fatalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie