MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Słupi otrzymało nagrodę „Świadek Historii” [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Pielęgnowanie lokalnej historii oraz działania na rzecz jej upowszechniania. To były główne warunki otrzymania nagród „Świadek Historii”, które 17 grudnia wręczono w „Przystanku Historia” IPN w Kielcach.

- Instytut Pamięci Narodowej, choć ma duże możliwości, sam niewiele mógłby zrobić w kwestiach popularyzowania badań naukowych i edukacyjnych. Dlatego tak ważna jest współpraca z innymi osobami i instytucjami. To nie my pomagamy wam, ale to państwo wspieracie naszą działalność. Chciałbym podziękować wszystkim nagrodzonym. Mam też nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała nadal – mówił doktor Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród nagrodzonych znalazło się Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Słupi. – Dla nas jest to ogromne wyróżnienie. Istniejemy już 42 lata. Przez cały ten okres zajmowaliśmy się regionem świętokrzyskim i Nową Słupią. Nie spodziewaliśmy się takiej nagrody. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia burmistrza Andrzeja Gąsiora. Dostrzegł on naszą pracę, wskazał na nas – powiedziała Anna Zyzman, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Słupi.

Dodała również, że stowarzyszenie ma na swoim koncie szereg publikacji poświęconych historii Nowej Słupi. Jednocześnie działa na rzecz renowacji pomników. – Prowadzimy na ten cel kwesty na cmentarzu, jednocześnie pracujemy nad powstaniem ścieżki edukacyjnej dotyczącej powstania styczniowego, gromadzimy pamiątki z okresu powstań i II wojny światowej – dodała reprezentująca stowarzyszanie prezes Anna Zyzman.

Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi (powstanie 19 II 1979 r.) Towarzystwo założone było jako jedna w pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce w środowisku wiejskim. Od ponad 40 lat bada przeszłość i zachowuje pamięć o dawnych czasach oraz ludziach. Głównym celem jest kultywowanie tradycji regionu i zachowanie jego ciekawej historii dla przyszłych pokoleń, ochrona zabytków i folkloru, renowacja zabytków, pomników i kapliczek. Dzięki staraniom działaczy Towarzystwa, udało się uratować XVIII wieczny budynek Dom Opatów Świętokrzyskich tzw. „Opatówka” w Nowej Słupi. Towarzystwo zbiera dokumenty, relacje starszych osób, biografie ludzi zasłużonych dla Nowej Słupi, kolekcjonuje dawny sprzęt, militaria, rzeźby ludowych twórców.

Towarzystwo doprowadziło dzięki własnym i zebranym środkom do renowacji kapliczki z przełomu XIX w. Prowadzi także kwesty na renowacje grobowców i pomnika ludowej nauczycielki. Członkowie towarzystwa opracowali ponad 50 linii genealogicznych rodów z Parafii Nowej Słupi, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Towarzystwo przygotowało wystawy: „Prasy II Rzeczypospolitej”, „Wystawa starej fotografii”, „Piękno i zabytki naszej okolicy”, „Ks. Stanisław Staszic i jego działalność na Ziemi Świętokrzyskiej”, a także wystawę fotografii „Nowa Słupia dawniej i dziś”. Organizuje spotkania z ludźmi nauki, kultury i sztuki, jak Urszula Oetingen.
Towarzystwo zorganizowało 3 sesje popularnonaukowe: poświęconą dorobkowi duchowemu, kulturalnemu i gospodarczemu benedyktynów świętokrzyskich, „Osobowości Ziemi Świętego Krzyża” i „Droga Pamięci Zrywu Niepodległościowego 1863 r”. W 2016 r. odbyła się również sesja pt. „Kobiety, Duchowieństwo i Chłopi w Powstaniu Styczniowym”. Towarzystwo celebruje najważniejsze święta państwowe, organizując spotkania ze świadkami historii, takimi jak Feliks Kozłowski – uczestnik walk polsko-bolszewickich. Jest także inicjatorem projektu odbudowy Kopca Adama Jerzego Czartoryskiego. Publikuje artykuły o partyzantach AK. W 2018 r. wystąpiło do Rady Gminy z wnioskiem o przywrócenie praw miejskich Nowej Słupi, dzięki czemu odzyskała je po 150 latach.

Nagroda „Świadek Historii” przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym Instytut Pamięci Narodowej w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym i naukowym. Przyznaje ją kapituła, której przewodniczy prezes IPN. Laureatem może zostać osoba fizyczna, instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można przyznać również pośmiertnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie