Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019 w powiecie starachowickim. Czy maturzyści będą klasyfikowani?

(sts)
Kazimierz Cuch
16 kwietnia to już 9 dzień strajku nauczycieli. Najważniejsze pytanie dnia brzmi: czy maturzyści będą klasyfikowani? Zobacz raport.

To ostatnie dni, kiedy można przeprowadzić klasyfikację maturzystów. Bez tego nie będą oni mogli przystąpić do matury.
W Starachowicach jest 7 szkół ponadpodstawowych, z czego strajkuje 6: I, II i III Liceum Ogólnokształcące, Zespoły Szkół Zawodowych numer 1, 2 i 3. Nie strajkują nauczyciele w Szkole ZDZ.
Matury nie będzie w Zespole Szkół Zawodowych numer 3, bo nie ma tam w tym roku klas maturalnych.

Jak szykują się szkoły do rozwiązania ewentualnego problemu?
- Pracujemy nad przygotowaniem szkoły do egzaminów maturalnych. Wszystkie prace organizacyjne toczą się normalnym tokiem - mówi Tadeusz Szczepański, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica.

- Podobnie jest u nas - mówi Grażyna Małecka, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych numer 2. - Zgodnie z harmonogramem szkoły rada klasyfikacyjna wyznaczona jest na 24 kwietnia. Mam nadzieję, że do tego czasu strajk się zakończy, ale niepokój jest.
Sposób na rozwiązanie problemu klasyfikacji uczniów mają w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 imienia Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". - Podejmujemy działania, aby uczniowie byli sklasyfikowani na czas - mówi wicedyrektor szkoły Aneta Matejczuk. - Pomogą nam w tym nauczyciele, którzy nie strajkują, a poza tym w dziennikach są zaznaczone oceny proponowane przez nauczycieli. To oraz komunikat kuratora oświaty, jaki otrzymaliśmy, pozwala nam, aby klasyfikację przeprowadziło kierownictwo szkoły.

Gmina Starachowice
W Gimnazjach, szkołach podstawowych i przedszkolach strajkuje 280 nauczycieli, a około 60 przebywa na zwolnieniach lekarskich. Na prośbę rodziców prace wznowiły dziś Przedszkola Miejskie numer 10, Integracyjne numer 11 i numer 1.
W okręgu starachowickim Związku Nauczycielstwa Polskiego akcje strajkową kontynuuje nieprzerwanie 30 placówek.
- Dziękuję wszystkim, którzy udzielają nam poparcia, bo to dla nas bardzo ważne - mówi przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w okręgu Mariola Gałka. - To walka o godność naszą i polskiego szkolnictwa.

Gmina Brody
Do pracy wróciły w poniedziałek szkoły w Rudzie i Krynkach. W całej gminie nie ma więc już strajkujących szkół.

Gmina Mirzec
Szkoły w Mircu i Tychowie Starym kontynuują strajk. Do zajęć wrócili nauczyciele w Gadce, Małyszynie i Tychowie Nowym.
- Nauczyciele postanowili wrócić do pracy na czas egzaminów. Co będzie dalej, zobaczymy - powiedziała Prezes Gminnego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Beata Paszkowska.

Gmina Wąchock
Normalną pracę podjęła strajkująca dotychczas szkoła w Wąchocku, więc we wszystkich trzech placówkach strajku już nie ma.

Gmina Pawłów
Nadal strajkują tu wszystkie placówki oświaty, ale dyrektorom udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych posiłkując się katechetami i nauczycielami, którzy nie biorą udziału w proteście i bez przeszkód odbywają się egzaminy dla ósmoklasistów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie