Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku. Wojciech Myślecki: - Siąść i płakać. Trzeba napisać nową

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: doktor Wojciech Myślecki, analityk polityki i strategii geopolityki oraz współtwórca planu Morawieckiego, a także były przewodniczący rady nadzorczej KGHM Miedź Polska S.A. oraz Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".
Od lewej: doktor Wojciech Myślecki, analityk polityki i strategii geopolityki oraz współtwórca planu Morawieckiego, a także były przewodniczący rady nadzorczej KGHM Miedź Polska S.A. oraz Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".
Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku jest - jak mówił w piątek w Kielcach Wojciech Myślecki - dokumentem, który wymaga głębokich zmian. - Każdy z określonych megatrendów to siąść i płakać. Nie rozumiem tej Strategii i czas, by się jej przyjrzeć i napisać nową - stwierdził analityk polityki i strategii geopolityki oraz współtwórca planu Morawiekciego.

W piątek w Kielcach odbyła się konferencja regionalna Banku Gospodarstwa Krajowego dla przedsiębiorców i samorządowców. Wydarzenie zgromadziło wielu samorządowców oraz przedstawicieli świata biznesu. W panelu dyskusyjnym rozmawiano o odbudowie Centralnego Okręgu Przemysłowego jako osi napędowej rozwoju województwa. Wystąpili między innymi kielczanin Radosław Domagalski-Łabędzki – były prezes KGHM Polska Miedź S.A. oraz Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Dyskusji przysłuchiwał się także kielczanin Andrzej Zbróg - dyrektor naczelny do spraw zarządzania strategicznego KGHM Polska Miedź S.A.

Gościem specjalnym był major Rocco A. Spencer, który poprowadził warsztaty z przywództwa w samorządzie i biznesie.

Konferencję otworzył świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. - Nasz region ma swój potencjał, którego nie zawsze potrafimy dostrzeć, choć dostrzegali inni. To spotkanie traktuję jako nowe otwarcie dla rozwoju regionalnego, dla rozwoju przedsiębiorczości świętokrzyskiej, ale i jako nowe otwarcie dla wzmożonej aktywności samorządów terytorialnych. Dobrze się składa, że razem zasiadają samorządowcy i przedsiębiorcy. Mam przezkonanie, że ta konferencja pozwoli na to, by nawiązać jeszcze lepsze partnerskie stosunki. Dziś w obliczu realizacji projektu politycznego rządu premiera Morawieckiego w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rowoju znajdzie się również dobre miejsce dla Świętokrzyskiego. Dziś trzeba sobie zdać z tego sprawę, jaki potencjał drzemie w Świetokrzyskiem, potencjał, który do końca nie został odkryty, o czym zaświadczają rankigni, które stawiają region w dolnych stanach. Mam nadzieję, że ta debata pozwoli na wyrwanie się naszego regionu z tej pułapki - powiedział Krzysztof Lipiec.

Doktor Wojciech Myślecki, analityk polityki i strategii geopolityki oraz współtwórca planu Morawieckiego, a także były przewodniczący rady nadzorczej KGHM Miedź Polska S.A., w swoim wykładzie przekonywał, że współpraca między przedsiębiorcami a samorządowcami jest konieczna do rozwoju regionu. Jak podkreślił, w tym celu niezbędne jest zgranie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ze strategiami regionalnymi.

- W Polsce działa 320 dużych przedsiębiorstw i ponad 70 tysięcy średnich. Ludzie, którzy nimi kierują, powinni powiedzieć: może nam się rząd nie podobać, ale to strategia dla Polski. Jeśli ta strategia zostanie poparta przez samorządy i polską gospodarkę, to na pewno ją zrobimy. Tym bardziej, że przedsiębiorcy są przekonani, że odgrywają zasadniczą rolę, jeśli chodzi o rozwój państwa - powiedział Wojciech Myślecki.

Jego zdaniem przyjmując plan Morawieckiego koalicja rządząca zaproponowała dojrzały dokument, który należy traktować z należytą powaga. - Strategia skłania do refleksji porządkuje debatę nad sprawami Polski. Plan jest i będzie podstawą radykalnej i nieodwracalnej reformy Polski - zaznaczył Wojciech Myślecki. W odróżnieniu do planu Hausnera i Boniego.

Mówił też o idei Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Strategia kładzie nacisk na zwiększenie nowoczesności i innowacyjności polskiej gospodarki. Przez ostatnie ćwierć wieku rozwój i wzrost gospodarczy Polski opierały się na niskich kosztach pracy. Finansowaliśmy rozwój polski wysiłkiem ludzi, którzy pracowali. Ale te źródła wyczerpują się. Nadal zbyt wiele polskich firm konkuruje jedynie niską ceną, a zbyt mało wprowadzona innowacje na rynek. Tymczasem świat wchodzi w etap następnej rewolucji przemysłowej określanej jako Przemysł 4.0 - powiedział Wojciech Myślecki.

Jak podkreślił, przygotowany pod nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego plan na trzy cele: trwały wzrost gospodarczy oparty na wiedzy, rozwój państwa społecznie wrażliwego i terytorialne zrównoważonego oraz skuteczne państwo i instytucje.

Według Wojciecha Myśleckiego mocną stroną planu Morawieckiego jest to, że wpisuje się on w procesy wewnętrzne i zewnętrzne kształtujące teraźniejsoć i najbliższą przyszłość, czyli tak zwane megatrendy cywilizacyjne. Jakie siły i zjawiska - zdaniem eksperta - mają na nas wszystkich? Analityk podzielił je na dwa typy: wewnętrzne i zewnętrzne. To pierwszej grupy zaliczył zmianę generacyjną wynikającą z wyżu demograficznego, koniec transformacji ustrojowej w Polsce i konieczność zakończenia towarzyszącej jej patologii oraz zmianę modelu finansowania rozwoju.

– Jeśli nie dojdzie do przeorientowania gospodarki i postaw ludzi nią kierujących, po 2020 roku, kiedy ubędzie środków unijnych, gospodarka polska wpadnie w poważne problemy - powiedział Wojciech Myślecki.

A megatrendy zewnętrzne? - Pierwszy to rewolucja przemysłowa 4.0. Mamy do czynienia z globalizacją i skrajną koncentracją bogactwa. Jeden procent najbogatszych ludzi świata posiada tyle, co pozostałe 99 procent. Ale co w istocie mają? Liczby – i gdyby skasować tę gospodarkę cienia, to by byli biedakami. Dwa: Chiny będą wyznaczać nową strategię gospodarczą i układ geopolityczny w świecie. Epoka kapitalizmu kończy się. To proces nieunikniony. Na tyłach tego systemu zaczyna się pojawiać nowy paradygmat gospodarczy – wspólnota współpracy, która całkowicie zmieni styl życia. I po trzecie: połączenie internetów energetycznego, komunikacyjnego i logistycznego. Zlanie się ich spowoduje wyznaczenie nowej formuły gospodarczej - wskazywał Wojciech Myślecki.

Jego zdaniem polski rząd ma determinację i możliwości na wdrożenie planu Morawieckiego. Gdyby jednak do tego nie doszło, skutki mogą być opłakane. - Niezrealizowanie Strategii spowoduje głęboki kryzys w Polsce, w tym kryzys polityczny z groźbą italianizacji polskiej sceny politycznej. Mam nadzieję, że u nas do tego nie dojdzie - powiedział Wojciech Myślecki.

Jak podkreślił, w planie Morawieckiego ważny jest akapit, który mówi o potrzebie wykorzystywania indywidualnych potencjałów poszczególnych regionów, wzmacniania regionalnych przewag konkurencyjnych oraz podniesieniu skuteczności i jakości wdrażania polityk ukierunkowanych terytorialnie.

- Świętokrzyskie musi wykryć swoje przewagi. Tymczasem ze Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku przebija głęboki pesymizm. Każdy z określonych tu megatrendów to siąść i płakać. Nie rozumiem tej Strategii i czas, by się jej przyjrzeć i napisać nową. Nie podjęto debaty o zgraniu Strategii wojewódzkiej ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Należy zastanowić się, w jaki sposób wpisać Strategię Rozwoju regionu w plan Morawieckiego - powiedział Wojciech Myślecki.

Jednocześnie stwierdził, iż nie widzi zagrożenia dla utraty przez region części funduszy europejskich na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie