Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Osieka od ponad roku jeżdżą do akcji nowym wozem. "Był bardzo potrzebny" - mówią. Pomógł Fundusz Sprawiedliwości (WIDEO, ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Strażacy Ochotnicy z Osieka od ponad roku jeżdżą do akcji nowym wozem.
Strażacy Ochotnicy z Osieka od ponad roku jeżdżą do akcji nowym wozem. Krzysztof Krogulec
Na początku lipca 2020 roku do Ochotniczej Straży Pożarnej z Osieka trafił dzięki Funduszowi Sprawiedliwości nowy wóz strażacki. Nowy nabytek zastąpił wysłużonego, blisko 30-letniego Jelcza i od ponad roku bierze udział w akcjach ratunkowych. Druhowie z Osieka opowiedzieli nam, jak bardzo potrzebny był samochód ratowniczo-gaśniczy takiego kalibru. Padły tez ważne słowa dotyczące roli Funduszu Sprawiedliwości.

Strażacy z Osieka jeżdżą do akcji nowym wozem

Do 2020 roku jednostka z Osieka jeździła na akcje starym Jelczem, jednak powodów starań o nowy samochód było więcej. Jednym z nich była lokalizacja Osieka, który położony jest w bardzo ruchliwym miejscu przy drodze krajowej numer 79 oraz przy drodze wojewódzkiej numer 765. Często dochodzi tutaj do mniej lub bardziej groźnych wypadków drogowych, a zazwyczaj na miejscu akcji jako pierwsi pojawiają się właśnie druhowie z OSP Osiek. Niestety, kiedy dysponowali jeszcze przestarzałym samochodem nie zawsze mogli podjąć próby ratowania, w sposób, który by chcieli.

- W aucie, którym dysponowaliśmy wcześniej, nie było wody i w wielu interwencjach musieliśmy sobie radzić przy pomocy gaśnic. Choć działania ratownicze były prowadzone, to aby zakończyć akcję musieliśmy czekać na jednostkę z lepszym sprzętem. Teraz takiego problemu na szczęście już nie ma. Dodatkowo nowy wóz ma więcej miejsc i do działań możemy jeździć nawet w sześcioosobowym składzie - powiedział naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej z Osieka Grzegorz Ryński.

Co ciekawe samochód przyciągnął do Ochotniczej Straży Pożarnej nowych amatorów pożarnictwa.

- Zauważyliśmy, że zakup wozu przyczynił się do zwiększenia zainteresowania naszą jednostką. Tylko w ciągu ostatniego roku przeszkoliliśmy już pięciu nowych strażaków - powiedział Tomasz Mysłek wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku.

Wybuczeć kłamstwa Banasia

Pod koniec października strażacy ochotnicy z całej Polski zorganizowali akcję "Wybuczeć kłamstwa Banasia". Byli wściekli na prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, przez którego czują się notorycznie obrażani. Czarę goryczy przelały słowa na temat Funduszu Sprawiedliwości, o tym że pieniądze nie trafiają do ofiar przestępstw, tylko do strażaków. W akcji brali udział również strażacy z Osieka, którzy postanowili odnieść się do sprawy.

- Są to pieniądze publiczne, które powinny służyć społeczeństwu. Właśnie z nich został zakupiony nowy wóz strażacki, który pomaga poszkodowanym mieszkańcom gminy Osiek oraz osobom podróżującym po jej terenie. Samochód nie był zakupiony dla nas tylko przede wszystkim dla tych osób, którym zdołaliśmy pomóc i jeszcze pomożemy - powiedział Tomasz Mysłek.

Długie starania

Przypomnijmy, że starania o nowy samochód trwały od wielu lat.

- Początkowo była to sfera marzeń, jednakże w miarę upływu czasu temat zakupu nowego samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku stawał się priorytetem. Strażacy nie szczędzili pracy ani trudów w podejmowaniu licznych rozmów i pisaniu błagalnych pism. Wraz z upływem czasu, z każdym kolejnym wyjazdem do akcji, stan techniczny starego Jelcza ulegał pogorszeniu, a częste awarie były jego bolączką - wspomina druh Norbert Strojnowski.

28 września 2019 roku na przedpolach Lipnika odbywały się obchody 80-lecia Bitwy o Osiek, zorganizowane przez radnego Sejmiku Województwa Świetokrzyskiego Pawła Krakowiaka. Co ciekawe, w Bitwie o Osiek brał udział dziadek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wówczas 29-letni porucznik Ryszard Kornicki. Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku zabezpieczała wspaniałe widowisko inscenizacji bitwy. Niestety, podczas imprezy samochód uległ awarii. Echa tej awarii dotarły do samego ministra Zbigniewa Ziobry, który zaoferował pomoc.

30 kwietnia 2020 roku ogłoszono historyczny przetarg pod nazwą „Nabycie wyposażenia i sprzętu ratownictwa w imieniu własnym na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej Osiek w postaci ciężkiego samochodu ratowniczo –gaśniczego”. 26 maja 2020 r. podpisano umowę pomiędzy Gminą Osiek, a firmą SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o. o. na wykonanie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Nowy samochód trafił do strażaków z Osieka 3 lipca 2020 roku.

Bogate wyposażenie

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy zbudowany na podwoziu Scania jest napędzany 13-litrowym silnikiem o mocy maksymalnej 370 KM. Uterenowiony napęd 4x4 pozwala na poruszanie się po drogach asfaltowych i bezdrożach. Posiada zautomatyzowaną skrzynię biegów, system ABS, klimatyzację, tempomat, hamulec górski, kamerę cofania oraz wyciągarkę elektryczną o uciągu blisko 10 ton i długości liny 28 metrów. Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne wykonane w technologii LED. W przedniej części pojazdu zamocowane są 4 dalekosiężne reflektory, a nad szybą główną 2 doświetlające reflektory LED. Nad tylną żaluzją umiejscowiona jest fala świetlna służąca do kierowania ruchem drogowym. Auto wyposażone jest także w 5-metrowy pneumatyczny maszt oświetleniowy o strumieniu świetlnym 36 000 lumenów oraz dodatkowy sygnał pneumatyczny o mocy 120 dB. Dodatkowo auto zostało wyposażone w system ogrzewania kabiny i przedziału autopompy.

Samochód posiada najnowszą kabinę załogową (CrewCab) dostępną na rynku europejskim, mogącą pomieścić 6 ratowników. Wewnątrz kabiny wykonane są mocowania na 4 aparaty ochrony układu oddechowego. W zabudowie pojazdu znajduje się zbiornik
na wodę oraz na środek pianotwórczy – odpowiednio 5000l i 500l. Serce wozu stanowi dwuzakresowa autopompa Godivia o wydajności nominalnej 3200 l/min przy ciśnieniu 8 bar. Pompa umożliwia także podanie wysokiego ciśnienia – 40 bar, przez linię szybkiego natarcia. W podwoziu pojazdu zamontowane są 4 dysze zraszaczowe. Na dachu znajduje się działko wodno-pianowe z regulowaną wydajnością od 800 do 3200 l/min i zasięgiem rzutu 60m.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się 1 przewoźny oraz 4 przenośne radiotelefony cyfrowo-analogowe Motorola DP4600e, wentylator oddymiający z funkcją podania mgły wodnej o wydajności 45600 m3/h. W kabinie dodatkowo zamontowane są 4 sztuki latarek kątowych NIGHTSTICK oraz 2 szperacze Streamlight Vulkan LED przeznaczone do pracy w strefach wybuchowych. Dopełnieniem wyposażenia jest stacja sanitarna do dekontaminacji ratowników, szczególnie przydatna podczas zdarzeń związanych z COVID-19.

Na szczególną uwagę zasługuje zestaw lanc mgłowych Turbo Mist Tech. Lance te są przeznaczone do gaszenia pożarów wewnętrznych, samochodów i innych pożarów kubaturowych. Sprzęt ten dopiero zaczyna gościć w pożarnictwie. Lance pozwalają uzyskać bardzo wysoką skuteczność gaśniczą przy minimalizacji podawania środka gaśniczego – wody. Dzięki nim ryzyko zalania mieszkania wodą jest minimalne, a bezpieczeństwo ratowników znacząco podniesione. W skład tego zestawu wchodzi także specjalna lanca kominowa, która umożliwia gaszenie kominów wodą, a dokładniej mgłą wodną. Jej wydajność to zaledwie 5 l/min przy ciśnieniu 20 bar.

Jednostka OSP Osiek

Straż Pożarna w Osieku powstała 12 marca 1912 roku z inicjatywy: księdza Władysława Arlitowicza, Wincentego Błąka, Antoniego Kopciowskiego, Józefa Ryńskiego, Lucjana Rudzińskiego, Walentego Staszewskiego i Ignacego Ziejewskiego. W szeregi OSP wstąpiło wówczas 48 młodych mężczyzn, a pierwszym prezesem został ksiądz Arlitowicz. Funkcję naczelnika pełnił Lucjan Rudziński. Straż pożarna w Osieku była jedyną organizacją społeczną, na której działanie zgodziły się władze carskie (wtedy Polska była pod zaborami). Jednostka oprócz gaszenia pożarów organizowała życie kulturalne, podtrzymywała patriotyczne tradycje i kultywowała nauczanie języka polskiego. Strażacy chętnie angażowali się w organizację przedstawień teatralnych, w których występowali jako aktorzy. Sztuki reżyserowane przez druha Feliksa Króla z powodzeniem były wystawiane także poza Osiekiem.

Straż w znacznym stopniu pomogła mieszkańcom w czasie powodzi w 1934 roku. Pierwsza remiza powstała w rynku Osieka. Znajdowała się w niej skromna sala widowiskowa, w której odbywały się próby Orkiestry Dętej i zespołu teatralnego. W remizie składowane były sikawki, beczkowozy i drabiny. Niestety budynek spłonął we wrześniu 1939 roku (zaraz po wybuchu II Wojny Światowej). Zastępstwem stał się prowizoryczny, drewniany barak, który nie spełniał należycie swojej roli. W krótkim czasie, na gruzach spalonej szkoły, rozpoczęto budowę nowej remizy. Po zakupie pierwszego wozu strażackiego Star okazało się, że remiza ta jest za mała.

W latach 1976-1978 wybudowano nowoczesny, jak na owe czasy, obiekt z salą widowiskową, biblioteką i innymi pomieszczeniami na działalność Gminnego Centrum Kultury. Inicjatorem budowy był druh Edward Domański. Budynek ten został oddany do użytku 1 października 1978 roku i służy do dnia dzisiejszego. W latach 90-tych XX-ego wieku organizowane były imprezy taneczne, a działająca w piwnicach kawiarnia była miejscem spotkań osieckiej społeczności. Na przestrzeni lat zmieniała się funkcja budynku. Istniejący Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna zaprzestały działalność w budynku OSP Osiek. Niestety, w 2012 roku, jednostka OSP Osiek nie obchodziła swego Jubileuszu – 100-lecia istnienia. W krytycznym momencie Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku opierała się na kilku osobach. Dzięki ich wytrwałości i oddaniu, osiecka straż nie zaprzestała działalności ratowniczej.

Jednostka OSP Osiek rozwijała się wraz z biegiem czasu. Świadczy o tym fakt, iż w 1991 roku zakupiono samochód GCBA 6/32 Jelcz, który zastąpił wysłużonego Stara. W 1994 roku OSP w Osieku wzbogaciła się o nowy samochód lekki Żuk. Wydarzeniem przełomowym było włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które miało miejsce w 1995 roku. Kolejne znaczące wydarzenie to przekazanie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie lekkiego samochodu ratownictwa drogowego - technicznego marki Lublin, który służy do dziś. Samochód ten został odpowiednio wyposażony w nowoczesny sprzęt do ratownictwa technicznego. W roku 2006 Jednostka pozyskała pierwszy sprzęt hydrauliczny, który służył do 2017 roku. W kolejnych latach miejscowej jednostce udało się pozyskać różnoraki sprzęt, m.in. pompę szlamową WT40X oraz pompę pływającą Posejdon. Rok 2016 był bardzo dobrym rokiem pod względem wyposażenia technicznego jednostki, bowiem druhowie otrzymali specjalistyczny sprzęt

hydrauliczny do ratownictwa drogowego firmy Lukas. W skład zestawu weszła pompa hydrauliczna, nożyce, rozpieracz oraz węże hydrauliczne. W ubiegłym roku strażacy w ramach otrzymanej dotacji własnymi siłami przeprowadzili remont garażu. Została wykonana posadzka, odświeżono ściany, zamontowano nowe oświetlenie oraz wykonano szafki ubraniowe. W tym miejscu należy wspomnieć, że strażacy kosztem własnego czasu i zdrowia, doprowadzili garaż na miarę XXI wieku. W 2018 roku OSP Osiek pozyskało w ramach złożonego wniosku projektowego dotację z PKN Orlen-Dar Serca – na zakup rozpieracza cylindrycznego. W tym samym roku nastąpiło również przekazanie z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości zestawu ratownictwa medycznego PSP R-1 wraz z defibrylatorem.

Szeregi Jednostki zasila obecnie 18 przeszkolonych ratowników, którzy mogą brać czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Oddając się służbie, dbają o dobro mieszkańców, narażając przy tym własne zdrowie i życie. Istotną rolę odgrywa odpowiednie przeszkolenie. Jednostka OSP Osiek jest jednostką najlepiej wyszkoloną w gminie i jedną z najlepszych w powiecie staszowskim. W jej szeregach służbę pełnią oficerowie, aspiranci, podoficerowie i strażacy Państwowej Straży Pożarnej, ratownicy medyczni, ratownik górniczy oraz zawodowi kierowcy. Druhowie regularnie biorą udział w ćwiczeniach, organizowanych przez KP PSP w Staszowie. Do najważniejszych szkoleń, w jakich brali udział strażacy OSP Osiek można zaliczyć: kwalifikowana pierwsza pomoc, ratownictwo techniczne, ratownictwo chemiczno-ekologiczne, ratownictwo wodne, działania poszukiwawczo-ratownicze, szkolenie z zakresu topografii terenowej oraz systemu globalnej lokalizacji satelitarnej (GPS), przyjmowanie śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownictwo lodowe. Ochotnicy brali udział także w między powiatowych ćwiczeniach dotyczących przeprowadzenia akcji gaśniczej wielkopowierzchniowego pożaru lasu wraz z dostarczeniem wody na dalekie odległości. Z uwagi na bliskie położenie przy drodze krajowej DK-79 i wojewódzkiej DW-765 strażacy są dysponowani do dużej ilości zdarzeń drogowych – wypadki i kolizje. Udzielają profesjonalnej pomocy wykorzystując posiadany sprzęt i wiedzę. W związku z lokalizacją gminy wzdłuż Wisły działania jednostki skupiają się również na długotrwałych i skomplikowanych akcjach powodziowych. Warto wspomnieć o powodziach w latach 1997, 2007, 2010 oraz 2019.

Straż Pożarna w Osieku odgrywa znaczącą rolę w życiu kulturalnym miasta. Strażacy prowadzą liczne działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Ponadto organizują liczne pokazy działań ratowniczo-gaśniczych oraz dbają o bezpieczeństwo na imprezach masowych. Niestety, nie posiadają należytego zaplecza socjalnego, gdzie mogłaby się integrować osiecka społeczność. Dlatego obecnie wszystkie działania strażaków nakierowane są na remont budynku osieckiej remizy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie