Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzelanina i obława we Wrocławiu. Maksymilian F. zatrzymany. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu dożywocie. Mamy nagrania

RED.
Maksymilian F. został zatrzymany i aresztowany. Grozi mu dożywocie
Maksymilian F. został zatrzymany i aresztowany. Grozi mu dożywocie Paweł Relikowski/Polska Press, dolnośląska policja
W nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 grudnia) we Wrocławiu doszło do dramatycznych scen. Dwaj policjanci zostali postrzeleni w głowę przez mężczyznę, którego przewozili radiowozem. Napastnik uciekł. Został zatrzymany i aresztowany w sobotę (2 grudnia) rano. Już wcześniej miał grozić policjantom. Filmy publikował w sieci.

AKTUALIZACJA

4.12.2023, godz. 12.35
Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przekazał w rozmowie z redakcją "Gazety Wrocławskiej", że stan dwóch postrzelonych policjantów wciąż jest ciężki. Lekarze cały czas walczą o ich życie w szpitalu.

Według ustaleń Polskiej Agencji Prasowej, strzały oddane przez Maksymiliana F. zraniły jednego z funkcjonariuszy za prawym uchem, a drugiego w okolicy prawej skroni. Takie obrażenia mogą wynikać m.in. z rozmieszczenia policjantów w nieoznakowanym radiowozie. Czynności przeprowadzone przez policję i prokuraturę jednoznacznie potwierdzają, że jeden z policjantów prowadził pojazd, a drugi siedział za nim obok konwojowanego mężczyzny.

Mundurowi przekazują podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do złapania Maksymiliana F.

- Policjanci serdecznie dziękują wszystkim wrocławianom, którzy przekazywali nam informacje. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pracowników zoo, MPK i taksówkarzy - dodaje Łukasz Dutkowiak.

4.12.2023, godz. 10.30
Nie ma nowych informacji na temat stanu postrzelonych we Wrocławiu policjantów.

- Policjanci w dalszym ciągu policjanci przebywają w szpitalu, lekarze walczą o ich życie. Jednocześnie wciąż trwają ustalenia dotyczące zdarzenia z piątkowego wieczoru, powołany został specjalny zespół - przekazała w poniedziałek wrocławska policja.

Więcej o tym piszemy tutaj:

3.12.2023
Jest decyzja sądu w sprawie zatrzymanego Maksymiliana F.
Czytaj więcej:

Ranni policjanci są nadal w stanie krytycznym. Obaj mieli na koncie wiele lat służby - kierowca 26, jadący z tyłu z zatrzymanym funkcjonariusz - 19. Na zatrzymanym Maksymilianie F. ciąży zarzut podwójnego usiłowania zabójstwa.

***

Maksymilian F. ścigany był z art. 286 par. 1 KK:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Miał się dopuszczać oszustw na znanym portalu sprzedażowym.

Godz. 14:30

Potwierdzają się doniesienia, tuż przed godziną 23:00, przy ul. Sudeckiej 90, policjantów zauważył przechodzień. Miał słyszeć wystrzały i widzieć uciekającego z radiowozu Maksymiliana F.

- Prokurator przedstawi Maksymilianowi F. zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów[..]. Czyny te zagrożone są karą dożywotniego pozbawienia wolności. Po przeprowadzeniu czynności procesowych z podejrzanym prokurator Dolnośląskiego pionu PZ PK podejmie decyzję co do skierowania wniosku o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - mówi w rozmowie z portalem i.pl Karol Borchólski z działu prasowego PK.

Godz. 14:20

Trwają czynności z udziałem zatrzymanego Maksymiliana F. Nie wiadomo jeszcze czy usłyszy zarzuty jutro czy w poniedziałek.

Godz. 14:00

- Ten niebezpieczny przestępca, musi się teraz liczyć z odpowiedzialnością karną za poważne przestępstwo. Wszystko wskazuje na to, że odpowie za usiłowanie zabójstwa i grozić mu może kara dożywotniego pozbawienia wolności - brzmi fragment oficjalnego komunikatu policji. Nie ma w nim jednak informacji o przebiegu zdarzenia. Ten wciąż jest ustalany.

Zobacz film z zatrzymania Maksymiliana F.:

od 12 lat

źródło: Czytelnik

od 12 lat

źródło: Policja Dolnośląska

Godz. 12:00

Maksymilian F. już wcześniej groził, że będzie strzelał do policjantów. Zobaczcie nagranie:

od 12 lat

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Gazeta Wrocławska, zatrzymania Maksymiliana F. we Wrocławiu, dokonali m.in. policjanci z Legnicy.

Godz. 11:00

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że policja zatrzymała podejrzanego w okolicy Stadionu Olimpijskiego. Do ujęcia miało dojść na ul. Kanałowej, pomiędzy mostami Swojczyckimi a górką Kilimandżaro.

Godz. 9:50

Konferencja prasowa policji. Poznajemy kolejne szczegóły dotyczące sprawy i zatrzymania podejrzanego.

- Okoliczności ucieczki Maksymiliana F. są wyjaśniane. Całą noc zabezpieczaliśmy dowody, bardzo duża grupa policjantów poszukiwała zbiega - mówi asp. szt. Łukasz Dutkowiak z KWP we Wrocławiu.

Za czyny, których dopuścił się Maksymilan F. zatrzymanemu grozi dożywocie. Został ujęty przez policjantów na terenie Wrocławia. Rozpoznali podejrzanego na podstawie zdjęcia. Zbieg nie chciał dać się zatrzymać, uciekał, ale został obezwładniony.

- W tej chwili jest w areszcie policyjnym. Dwaj policjanci trafili do szpitala. Ich stan zdrowia jest ciężki. Mogę powiedzieć też, że działania były trudne z uwagi na charakter sprawy ale i aurę. Był poszukiwany listem gończym za inne przestępstwa, w tym oszustwa. Istniało realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. W chwili zatrzymania miał przy sobie broń.

- Ta sytuacja jest nadzwyczajna - podkreśla asp. szt. Dutkowiak. - Rodziny rannych zostały objęte opieką psychologiczną. To wydarzenie pokazuje, że służba jest bardzo niebezpieczna. Stan policjantów jest ciężki. Na razie nie chcemy podawać szczegółów.

Godz. 9:20

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Maksymilian F. został zatrzymany.

***

Do strzelaniny doszło około 23.30 na ul. Sudeckiej przy byłym szpitalu. Według naszych informacji policjanci transportowali zatrzymanego przestępcę. W trakcie konwojowania mężczyźnie udało się zbiec. Nie wiadomo czy ktoś mu pomagał, czy sam zaatakował policjantów. W skutek dramatycznych wydarzeń funkcjonariusze zostali poważnie ranni. Obaj. walczą o życie w szpitalu. Z naszych informacji wynika, że mają rany postrzałowe głowy.

Eskortowany mężczyzna zbiegł, a policja prowadzi obławę. W związku z wydarzeniami dolnośląska komenda opublikowała komunikat:

OFICJALNY KOMUNIKAT POLICJI

W nocy na terenie Wrocławia doszło do poważnego zdarzenia o charakterze kryminalnym, w wyniku którego dwóch funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych. Ich stan jest obecnie krytyczny i zagrażający życiu. Policjanci natychmiast podjęli intensywne czynności zmierzające do ustalenia jak największej ilości szczegółów pozwalających odtworzyć przebieg tego zdarzenia i tych zmierzających do zatrzymania osób mogących mieć z nim bezpośredni związek. Działania są nadal kontynuowane, a wykonują je funkcjonariusze Policji z prokuratorami Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Podano także rysopis zatrzymanego.

Policjanci poszukują obecnie 44-latka, który ma około 170 cm wzrostu, włosy koloru blond i jest szczupłej budowy ciała. Nosi okulary, ubrany był w ciemną kurtkę z kapturem. Maksymilian F. poszukiwany jest listem gończym za różne przestępstwa, może być uzbrojony i niebezpieczny.

Wszystkie osoby, które widziały, bądź mają wiedzę na temat jego aktualnego miejsca pobytu, proszone są o kontakt na numer alarmowy 112 lub z najbliższą jednostką Policji. Policja na wszystkich, głównych drogach wyjazdowych z miasta zorganizowała posterunki blokadowe. Kontrolowane są pojazdy wyjeżdżające z miasta.

Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 100.000 zł. za pomoc w ujęciu przestępcy.

Mieszkańcy Wrocławia otrzymali Alert RCB.

Uwaga! Poszukiwany niebezpieczny mężczyzna. Może być uzbrojony. Zachowaj ostrożność. Stosuj się do poleceń służb. W razie kontaktu zadzwoń na 112. Mężczyzna - 44 lata, 170 cm, szczupła budowa. Kilkudniowy zarost, blond włosy zaczesane na prawa strone. Okulary, ciemna kurtka z kapturem, kolorowa chusta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Strzelanina i obława we Wrocławiu. Maksymilian F. zatrzymany. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu dożywocie. Mamy nagrania - Gazeta Wrocławska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie