Studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach czuja się oszukani, bo nie mogą uzyskać magisterium. Wszystko przez reformę (WIDEO)

Iwona RojekZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Ponad 400 studentów pedagogiki ze specjalnością edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach czuje się oszukanych tym, że będą mogli skończyć tylko studia licencjackie. Byli pewni, że następnym etapem będzie zrobienie magisterium. Dwa miesiące temu dowiedzieli się, że nie będzie to możliwe. Są oburzeni.

Z grupą studentów z I, II i III roku - będących tuż przed obroną pracy licencjackiej - studiów stacjonarnych oraz studentów z I, II, III roku studiów zaocznych za które płaci się 460 złotych miesięcznie spotkamy się w centrum Kielc. Wszyscy są oburzeni i zrozpaczeni, bo byli przekonani o tym, że zaraz po trzech latach nauki, po obronie licencjatu, od października będą mogli w ciągu dwóch lat obronić tytuł magistra.

- Gdybyśmy nie byli tego pewni, to w ogóle nie zaczynalibyśmy takiego kierunku- mówią studenci. – Przecież to renomowana uczelnia, nie jakaś podrzędna, nie sądziliśmy, że zostaniemy postawieni w takiej sytuacji. Mając tylko licencjat, owszem możemy teraz znaleźć pracę w przedszkolu czy w szkole, ale za kilka lat może okazać się, że taki tytuł będzie niewystarczający, bo będą poszukiwać magistrów. Mamy uznać nasz czas i pieniądze za wyrzucone w błoto?

Jedna ze studentek, opowiada, że kiedy zaczynali studia nie było pięcioletnich jednolitych magisterskich studiów pedagogicznych, nie mieli nawet pojęcia, że coś takiego w przyszłości będzie. Studia wyglądały tak ,że najpierw kończyło się licencjat a potem studia magisterskie.

– Tymczasem w październiku 2018 roku wyszła ustawa, która jednoznacznie przekreśliła kontynuowanie tego kierunku na studiach magisterskich – wspomina załamana. – Znalazłyśmy się w sytuacji bez wyjścia, a najgorsze było to, że nikt nam z uczelni tego nie powiedział.

- Nie zrobiono oficjalnego zebrania, Uniwersytet nie walczył o nas w Ministerstwie, żeby chociaż wprowadzić jakąś formę przejściową, tymczasową, żeby te roczniki, które już rozpoczęły te studia mogły zrobić magisterkę - kontynuuje jedna ze studentek.

Wzburzone i przybite studentki, żalą się, że nie śpią z powodu tej sytuacji po nocach, mówią, że wystosowały w tej sprawie pismo do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego a odpowiedź , która otrzymały jest zupełnie nie zadowalająca.

– Nieoficjalnie zaproponowano nam dwa rozwiązania. Jedno to takie, żeby po obronieniu licencjatu pójść od nowa na 5 letnie jednolite studia magisterskie, czyli 3 lata byłyby zmarnowane, a drugie to takie żebyśmy usiłowali się dostać na pozostałe lata nauki do innych miast - Krakowa, Rzeszowa czy Poznania, ale nie ma żadnej gwarancji, że zostaniemy przyjęci, bo ten problem dotyczy całej Polski - mówią studenci.

W piśmie od Ministerstwa czytamy „Natomiast osoby, które już ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku „pedagogika” w zakresie przygotowującym nauczycieli przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej, a będą chciały podjąć dalsze kształcenie w tym zakresie w celu uzyskania tytułu zawodowego magister, będą mogły ubiegać się o przyjęcie na jednolite studia magisterskie na kierunku „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”( student będzie mógł ubiegać się o przeniesienie części osiągnięć)”.

- Nam to zupełnie nie opowiada, bo z nieoficjalnych źródeł wiemy, że tylko 50% naszych osiągnięć może zostać uznanych i przeniesionych z uwagi na różnice programowe, gdzie prawdopodobnie w dwa lata nie zdążymy nadrobić materiału. Naszym zdaniem Ministerstwo powinno stopniowo wygaszać zaczętą specjalność, abyśmy nie byli pokrzywdzeni i spokojnie zakończyli etap kształcenia tytułem magistra. Wiele z nas ma w Kielcach rodziny, dzieci, pracę, nie mamy też pieniędzy, żeby teraz kontynuować studia w innym mieście - mówią.

Doktor Jacek Szkurłat, prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przyznaje, że faktycznie powstał wielki problem.

– Ale był on nie do przewidzenia - zaznacza. – Kto mógł wiedzieć, że wejdzie w życie w ramach reformy szkolnictwa ustawa o nazwie Konstytucja 2.0 , która niweczy kontynuację tych studiów. Studenci mogą się czuć pokrzywdzeni, ale to nie z naszej winy. Teraz wystosowaliśmy konkretny wniosek do Ministerstwa o uruchomienie u nas II stopnia tego kierunku i czekamy na decyzję. W pierwszym odpowiedziano nam, że studenci nie mogą kontynuować studiów na jednolitej pedagogice, bo tam jest całkiem inny program- mówi.

Dziekan Jacek Szkurłat mówi, że w najbliższym czasie spotka się ze studentami, aby porozmawiać co można zrobić w tej sprawie .

– My tego tak na pewno nie zostawimy, będziemy walczyć do końca – zapewniają kieleccy studenci.

Jeśli ktoś jest w podobnej sytuacji i chce razem ze studentami z Kielc zawalczyć o przyszłość może kontaktować się pod numerem, telefonu 41 3680220.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Materiał oryginalny: Studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach czuja się oszukani, bo nie mogą uzyskać magisterium. Wszystko przez reformę (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-05-22T09:23:55 02:00, Gość:

To jest Polska, byleby drugiemu zrobić pod górkę.. Tylko by pieniądzy chcieli to teraz niech nam oddadzą pieniądze, które włożyliśmy w edukacje

2019-05-22T09:40:25 02:00, Gość:

Pieniądze swoją drogą. Czasu nikt Ci nie zwróci.

To spierdalaj do afryki

zgłoś
G
Gość
2019-05-22T11:08:55 02:00, Kielczanin:

Przeciez nauczyciele tak malo zarabiaja i musza strajkowac po co wybraliscie taki malo platny zawod ??? Zmiencie zawod

Bo nauczyciel tak malo zarabia....

2019-05-22T11:16:31 02:00, Gość:

Ale nie rozumiem co was interesuje ile my będziemy w przyszlosci zarabiac... nikt nikomu nie bronil sie ksztalcic w tym zawodzie... w tym artykule nie jest poruszany temat zarobków,a to że studenci zostali oszukani... także z takimi komentarzami to nie pod ten artykul...

Nie bedziecie panstwa szantazowac dosc leniow mauczycieli

zgłoś
G
Gość
2019-05-21T22:21:22 02:00, Gość:

Co to za redaktorzyny? Jak można nie wyciąć z materiału części, kiedy osoba jest zmieszana oraz tych części, kiedy sama redaktorka się jąka.

... a do tego bez przygotowania merytorycznego w zakresie podejmowanego zagadnienia, brr. Pani Redaktor najpierw należało się przygotować a następnie podjąć temat...

zgłoś
G
Gość

Śmiech na sali... Inne uczelnie potrafiły poradzić sobie z kontynuacją tych studiów dla roczników przejściowych a Ujk nie... Trzymajcie się - na tej uczelni nigdy nic nie było spójne ale tym razem to się popisali!!!

zgłoś
S
Studentka

Ktoś powinien zająć się tą sprawą! Studenci którzy zaczęli studia, powinni mieć zagwarantowne skończenie ich z tytułem magistra. A z czasem powinni wygasić i wprowadzic jednolite!.

zgłoś
G
Gość

To jest bezmyślność rządzących. Dlaczego kilka lat wcześniej studenci kończyli studia , a wam nie pozwolą?

zgłoś
S
Starsza koleżanka

Mnie i kilka innych osób wyrolowali kilka lat temu, kiedy po licencjacie, po złożonych dokumentach i przyjęciu na II stopień, w październiku okazało się, że nie będzie kontynuowana nasza specjaloność, bo jest za mało osób. Nie przeszkadzało im to, że na licencjacie grupa była taka sama i jakoś otworzyli... Ze względu na to, że właśnie nie chciałam zostać nauczycielem, zmieniłam uczelnię i kierunek.

Studenci byliby poszkodowani, gdyby było za późno na złożenie dokumentów na inne uczelnie czy kierunki. A tak to może im wyjdzie na zdrowie.

zgłoś
m
miki
2019-05-22T14:04:19 02:00, Gość:

Ja jak chciałam studiować w innym mieście to poszłam do pracy, płaciłam i jeździłam do szkoły oraz miałam 2 dzieci. Jak się chce to się zrobi a nie uzalac się nad sobą bo to jest śmieszne. Samo życie

Chciałaś to poszłaś, oni poszli studiować tu bo miało być inaczej. Nic Ci te studia w innym mieście nie dały, skro jesteś na tyle głupia że nie rozumiesz.

zgłoś
G
Gość

Ja jak chciałam studiować w innym mieście to poszłam do pracy, płaciłam i jeździłam do szkoły oraz miałam 2 dzieci. Jak się chce to się zrobi a nie uzalac się nad sobą bo to jest śmieszne. Samo życie

zgłoś
B
Byly nauczyciel
2019-05-22T08:53:17 02:00, xD no bk no:

Mam ten sam problem i wiecie co? I nawet sie ciesze, bo w takim razie mam motywacje do zrobienia magistra w jakims innym miescie! Na lepszej uczelni, a nie tak podrzednej jaka jest to zapyziale UJK. Nie mam pojecia w jakim swiecie zyje osoba, ktore okreslila ją mianem renomowanej. I Wam tez polecam przestac plakac, wyjsc spoza swojego zasciankowego myslenia i pomyslec o dalszej edukacji gdzies indziej.

2019-05-22T08:55:14 02:00, Gość:

A może ktoś z Kielcami wiążą dalsze plany na przyszłośc, albo nie ma pieniędzy aby utrzymać sie w innych miastach?

2019-05-22T09:44:58 02:00, Gość:

Każdy już raczej zdążył pomyśleć. Ale większość zdaje sobie sprawę z tego, ze nie będzie łatwo się dostać na inne uczelnie.

Idz na kase do biedronki

zgłoś
G
Gość
2019-05-22T11:08:55 02:00, Kielczanin:

Przeciez nauczyciele tak malo zarabiaja i musza strajkowac po co wybraliscie taki malo platny zawod ??? Zmiencie zawod

Bo nauczyciel tak malo zarabia....

Ale nie rozumiem co was interesuje ile my będziemy w przyszlosci zarabiac... nikt nikomu nie bronil sie ksztalcic w tym zawodzie... w tym artykule nie jest poruszany temat zarobków,a to że studenci zostali oszukani... także z takimi komentarzami to nie pod ten artykul...

zgłoś
B
Bolec
2019-05-22T07:26:53 02:00, Gość:

Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

Ja moge ci zasadzic 😀

zgłoś
J
Ja
2019-05-22T09:38:05 02:00, Studentka:

Przykre jest to co się dzieje. Uczelnia nie walczy o studentów albo do tej pory nie była świadoma jak wielu z nich zrezygnuje z dalszej nauki na UJK. Propozycja rozpoczęcia studiów jednolitych 5-letnich jest wręcz śmieszna. II stopień bez specjalności nauczycielskiej nikogo nie satysfakcjonuje.

Co z tego że możemy iść na inne uczelnie jak takich jest niewiele. Nie każdy ma możliwość przeprowadzki lub dojeżdżania do innego miasta. Utrzymanie w Krakowie też jest droższe niż w Kielcach. Poza tym nie ma się co łudzić, że dla wszystkich wystarczy miejsc na tych kilku uczelniach.

Zmien zawod przeciez nauczyciele zarabiaja grosze

zgłoś
K
Kielczanin

Przeciez nauczyciele tak malo zarabiaja i musza strajkowac po co wybraliscie taki malo platny zawod ??? Zmiencie zawod

Bo nauczyciel tak malo zarabia....

zgłoś
P
Profesor UJK

Ktoś tu chyba nie zapoznał się z ustawą ... I próbuje zgonić swoją niekompetencję na reformę , bo inne uczelnie nie mają takiego problemu i otwierają II stopień więc trudno mi uwierzyć że 99% uczelni jest w stanie otworzyć studentom kierunek a tylko UJK jakimś cudem nie może ...

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3