Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chęcin wystawili spektakl. Premiera ściągnęła tłumy!

r
W roli aktorów znakomicie odnaleźli się studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chęcin. 26 stycznia wystawili oni spektakl teatralny pod tytułem "Legenda o Zbóju Madeju" w reżyserii Doroty i Artura Anyż. Premiera przyciągnęła tłumy widzów, którzy byli dosłownie oczarowani talentami aktorskimi chęcińskich studentów, dając temu wyraz owacjami na stojąco.

W niedzielne popołudnie hala widowiskowo-sportowa w Chęcinach wypełniała się z każdą minutą. Tłumy ludzi przybyły tu, aby obejrzeć premierę spektaklu w wykonaniu grupy teatralnej studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chęcin. Spektakl to efekt warsztatów teatralnych realizowanych w 2019 roku w ramach projektu pt. Uniwersytet kreatywności, czyli aktywna jesień życia dla każdego". Projekt został dofinansowany ze środków własnych budżetu Województwa Świętokrzyskiego, a dofinansowanie na niego pozyskała Fundacja Studio TM - Dorota Anyż. - Chcieliśmy wraz ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach zrealizować wspólne działania artystyczne. Wpadliśmy na pomysł napisania projektu i udało się pozyskać dofinansowanie – mówi Dorota Anyż, autorka scenariusza do spektaklu pod tytułem "Legenda o Zbóju Madeju". - Grupa artystyczna chęcińskich studentów to nasze najmłodsze dziecko. Przyznam, że wszyscy pracowali podczas warsztatów teatralnych prowadzonych metodą dramatyzmu bardzo intensywnie. Sumiennie przychodzili na próby i jak sami mówili, nie mieli czasu na to, żeby chorować. Teatr dla nich to przyczynek do skupiania dobrej energii w sobie i braku czasu na roztrząsanie problemów dnia codziennego. Byli nawet tacy, którzy grali po dwie i trzy role. Podczas spektaklu musieli szybko się przebrać i wejść w kolejną postać. Zrobili kawał dobrej roboty. Wszystkim bardzo zależało na tym, aby dobrze wypaść – mówi Dorota Anyż.

Pierwszym efektem tej pracy była etiuda teatralna przygotowana specjalnie na Festiwal Kultury Żydowskiej, jaki odbywa się każdego roku w Chęcinach. - Seniorzy wypadli wtedy tak dobrze, że postanowiliśmy przygotować kolejny spektakl. Tym razem napisany przeze mnie scenariusz opierał się na zasłyszanych legendach i podaniach. W końcu legendy świętokrzyskie to nasze kulturowe dziedzictwo – podkreśla Dorota Anyż i dodaje, że w seniorach drzemie ogromny potencjał. - Zajęcia teatralne wyzwoliły w nich niesamowite pokłady energii – zaznacza Dorota Anyż.

A tą niesamowitą energię można było podziwiać 26 stycznia podczas premiery spektaklu "Legendy o Zbóju Madeju", który studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chęcin odegrali na deskach hali widowiskowo-sportowej "Pod Basztami" w Chęcinach. Zgromadzona tłumnie publiczność z zapartym tchem podziwiała kolejne sceny sztuki. - Wspaniała gra aktorska, niesamowita scenografia i stroje zachwycały. Jestem przekonany, że naszych studentów będziemy mogli jeszcze nie raz oglądać na scenie w gminie Chęciny – mówił tuż po zakończeniu spektaklu burmistrz gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który specjalne podziękowania i gratulacje złożył na ręce reżyserów Doroty i Artura Anyż, a także na ręce aktorów. Wszyscy otrzymali owacje na stojąco. Reżyserom gorąco podziękowali także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chęcin.

Kreacje aktorskie w spektaklu pod tytułem "Legenda o Zbóju Madeju" stworzyli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach. Narratorem była Jadwiga Borowska. Cioteczkę zagrała Elżbieta Ciepluch. W role dzieci wcielili się: Helena Król, Aleksandra Lech i Genowefa Dziedzic, w role diabliczek - Wanda Majcher, Barbara Grabowska i Genowefa Dziedzic, a w role czarownic - Elżbieta Ciepluch, Teresa Muster, Czesława Bobrowska, Zofia Puchała, Włodzimierz Puchała, Zofia Gruszka i Wanda Polańska. Kupca zagrał Stanisław Król, żonę kupca – Aleksandra Lech, Staśka Pochwałę - Marta Syzdół, Madeja - Stanisław Król, matkę Madeja - Barbara Grabowska, Lucyfera - Wanda Majcher, Solfernusa - Barbara Grabowska, diabła - Genowefa Dziedzic, biskupa - Róża Nadrzewia, a księdza - Teresa Muster. Spektakl wyreżyserowali Dorota Anyż i Artur Anyż. Za kostiumy odpowiedzialni byli: Dorota Anyż, Róża Nadrzewia oraz Zespół. Koordynatorem był Dariusz Miernik, a za technikę sceniczną odpowiadali Norbert Krawczyk i Seweryn Gołuch. Zaangażowana była także Pracownia Plastyczna Agnieszka Majkrzyk i Urszula Porzucek.

promo]1563[/promo]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie