MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Kielc wśród najlepszych wynalazców w Polsce

Piotr BURDA [email protected]
Dawid Pietrala, student Politechniki Świętokrzyskiej odbiera nagrodę od doktor Alicji Adamczak, prezes Urzędu Patentowego i profesora Stanisława Adamczaka, rektora Politechniki Świętokrzyskiej.
Dawid Pietrala, student Politechniki Świętokrzyskiej odbiera nagrodę od doktor Alicji Adamczak, prezes Urzędu Patentowego i profesora Stanisława Adamczaka, rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Kamil Dziewit
Najlepsi polscy studenci - wynalazcy odebrali nagrody w konkursie Politechniki Świętokrzyskiej. Wśród nagrodzonych wynalazców także studenci z Kielc.

Dzięki nim przemysł ma się rozwijać. W Warszawie nagrodzono laureatów ogólnopolskiego konkursu Politechniki Świętokrzyskiej "Student wynalazca".

To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez kielecką uczelnię pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Gospodarki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. W siedzibie tej ostatniej instytucji organizatorzy spotkali się z laureatami. Przy okazji podsumowano też 42 Międzynarodową Wystawę Wynalazków w Genewie.

NASZ MANIPULATOR

W tym roku do konkursu zgłoszono 84 wynalazki, z czego komisja konkursowa przyznała pięć nagród i pięć wyróżnień. Wśród nagrodzonych jest wynalazek Politechniki Świętokrzyskiej "Manipulator równoległy trójramienny o zamkniętym łańcuchu kinematycznym typu Delta, o trzech stopniach swobody" autorstwa Ilony Grzegorczyk. Otrzymał on także srebrny medal targów w Genewie, a także nagrodę za najlepszy wynalazek międzynarodowy od Krajowej Rady do spraw Badań Naukowych Tajlandii.

Autorka wynalazku przebywa obecnie w Norwegii, nagrodę odebrał doktor inżynier Sławomir Błasiak, który wraz z innymi pracownikami kieleckiej uczelni: doktorem inżynierem Pawłem Łaskim i doktorem Jakubem Takosoglu są jego współautorami. Pod skomplikowaną nazwą wynalazku kryje się bardzo pożyteczna rzecz. Kielecki manipulator może być stosowany między innymi w rehabilitacji osób ze złamaną ręką. Rehabilitant uczy manipulator określonego ruchu, który potem maszyna może wykonać milion razy.

TĘDY DROGA

- Nasz konkurs staje się coraz bardziej popularny. Liczymy, że dzięki niemu Politechnika Świętokrzyska i nasz region staną się centrum polskiej wynalazczości. Badania naukowe i wynalazki to rzecz, która jest podstawą rozwoju gospodarki. Droga od "pomysłu do przemysłu" jest trudna, ale już kilka patentów naszego konkursu jest w trakcie komercjalizacji - mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie