Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studniówki drogie jak wesela! "Duża część uczniów zrezygnowała, jak zobaczyła cenę". Jak wygląda sytuacja w świętokrzyskich szkołach? Wideo

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W połowie stycznia 2023 w Świętokrzyskiem ruszy sezon studniówkowy, ale póki co nastroje przyszłorocznych absolwentów szkół średnich nie są najlepsze, co spowodowane jest bardzo wysoką ceną, którą trzeba zapłacić za udział w maturalnym balu. Jak się okazuje, bardzo duża część uczniów zrezygnowała ze studniówki, wątpliwości co do udziału w balu mają też nauczyciele, ponieważ nie chcą narażać uczniów na ponoszenie dodatkowych kosztów. Zobaczcie nasz raport.

Studniówki 2023 w Świętokrzyskim

Dzisiejsze studniówki nie przypominają tych sprzed lat – w szkolnej sali gimnastycznej, w przerobionej po mamie sukience, z babcinym ciastem i szkolnym zespołem muzycznym. Dziś zwykle bal maturalny organizują profesjonalne firmy, impreza odbywa się w wynajętym lokalu, a nastolatki przed studniówką umawiają się do kosmetyczki, fryzjera i kupują wieczorowe sukienki.

O tym, że wielu uczniów zwyczajnie nie stać na udział w studniówce mówi Martyna Biskup - była przewodnicząca III Liceum Ogólnokształcącego imienia Kamila Cypriana Norwida w Kielcach.

- Nie wszystkie osoby mogą sobie pozwolić na udział w studniówce ze względu na to, że te ceny są naprawdę wysokie. Jeżeli chodzi o naszą szkołę to za udział w balu trzeba zapłacić 500 złotych, a jeśli ktoś chce iść z osobą towarzysząca to będzie go to kosztowało 1000 złotych - wyjaśnia Martyna Biskup dodając, że ta cena zawiera jedynie koszt organizacji balu, wiadomo że drugie tyle będzie kosztowała sukienka lub garnitur, dziewczyny na pewno pójdą też do kosmetyczek czy fryzjerów.

Niektórych nie stać na studniówkę, mnóstwo uczniów rezygnuje z balu

Studniówka jest raz w życiu, więc większość uczniów chce w niej uczestniczyć bez względu na cenę, ale niektórych niestety zwyczajnie na to nie stać.

- Zanim poznaliśmy cenę, jaką trzeba zapłacić za organizację balu to chętnych było bardzo dużo. Kiedy jednak okazało się, jakie będą koszty studniówki to wiele osób się wypisało, myślę, że około pięćdziesięciu - przyznaje uczennica III Liceum w Kielcach. Licealistka dodaje, że liczba osób, które zrezygnowały stanowi około dwudziestu procent wszystkich zapisanych, więc ostatecznie koszty organizacji balu będzie trzeba podzielić na mniejszą liczbę osób i prawdopodobnie cena znów okaże się wyższa niż początkowo planowano.

Jak dowiedziało się "Echo Dnia" od nauczycieli, którzy prosili o zachowanie anonimowości, część kadry w niektórych szkołach ma duże wątpliwości, czy wziąć udział w studniówce. Taka sytuacja spowodowana jest tym, że pedagodzy nie chcą narażać uczniów na dodatkowe koszty.

W co się ubrać na studniówkę? Ile kosztuje sukienka?

Za co jeszcze trzeba zapłacić? Sukienka na studniówkę może kosztować kilkadziesiąt złotych, ale są maturzystki, które za wieczorową kreację płacą nawet 1500 złotych. To już zależy od zasobności kieszeni.

Ile kosztuje studniówka 2023? Wszystkie koszty

Na wzrost kosztów organizacji studniówek mają wpływ rosnące ceny i galopująca inflacja, ale nie bez znaczenia jest profesjonalizacja maturalnych balów. Dziś, podobnie jak imprezy ślubne, komunie, okrągłe rodzinne jubileusze, organizowane są przez fachowców. To zdejmuje z maturzystów i ich rodziców wiele obowiązków – ale nakłada wyższe koszty.

Koszty, jakie poniosą rodzice maturzystów w związku ze studniówką, zależą również od miejsca zamieszkania. W dużych miastach studniówki są droższe, choć różnice nie są szczególnie duże.

Za co trzeba zapłacić, szykując się na studniówkę? Wynajem sali, poczęstunek, napoje, kamerzysta i fotograf – to około 500 złotych za osobę. Jeśli maturzysta zaprasza na bal osobę towarzyszącą – ta kwota liczy się podwójnie.

Sukienka, buty – to nie wszystko. Dziewczęta do listy „must have” dokładają jeszcze jedną: „must do”: i tu wpisują fryzjera, kosmetyczkę i manicurzystkę.

Chłopcy występują zwykle w garniturze – jeśli maturzysta nie ma takiego ubrania w szafie, za nowy garnitur musi zapłacić około 1000 złotych.

Jak zaoszczędzić na studniówce? Czy to w ogóle możliwe?

Stawka za salę i poczęstunek jest sztywno określona, ale bez zapraszania osób towarzyszących, uczniowie płacą tylko za siebie, bez fundowania drogiej przecież zabawy koledze lub koleżance. Nawet jeśli jest to sympatia – uczucie pomiędzy młodymi ludźmi nie powoduje, że koszty związane z opłaceniem balu są dla rodziców mniejsze.

Zaoszczędzić można na fryzjerze czy makijażu. Misterne upięcie zapewne straci na urodzie po kilku godzinach zabawy na parkiecie, podobnie jest z makijażem – lekki, własnoręcznie wykonany make-up, który można skorygować w studniówkowej łazience, to spora oszczędność.

A co z kreacją? O ile dobrze dopasowany garnitur warto mieć w swojej szafie, to jeśli chodzi o dziewczęta – sukienka nie musi kosztować majątku. O ile pożyczanie sukienki nie jest najlepszym pomysłem – choćby ze względu na możliwe uszkodzenie czy poplamienie podczas zabawy, to kupienie kreacji z drugiej ręki, jest znakomitym pomysłem. To nie tylko oszczędność dla kieszeni, ale i godne pochwały działanie proekologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie