MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stworzyli rysunkową wizję Sandomierza

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Na wystawie można było obejrzeć kilkadziesiąt prac.
Na wystawie można było obejrzeć kilkadziesiąt prac. M. Płaza
Przez dwa tygodnie przy pomocy farb i ołówka utrwalali urodę Sandomierza, jego pejzaże i architekturę. W sobotę na dziedzińcu zamkowym uczestnicy Letniej Akademii Sztuki pochwalili się swoimi osiągnięciami.

W 14. ogólnopolskich warsztatach artystycznych, organizowanych przez Wielkopolską Szkołę Architekturę i Sztuki, uczestniczyło ponad 20 młodych ludzi z różnych zakątków Polski, między innymi z Poznania, Kalisza, Torunia, Bydgoszczy, Pułtuska, Słupska, Gliwic i Opola i Konina. W tajniki malarstwa i rysunku wprowadzali ich profesorowie: Krzysztof Markowski, reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i Politechnikę Gliwicką oraz Wojciech Hildebrandt z Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

WYSTAWA NA ZAKOŃCZENIE

Zajęcia miały pomóc młodym ludziom w przygotowaniu się do studiowania na uczelniach artystycznych i architektonicznych. Wśród uczestników były osoby marzące o zawodzie architekta, historyka sztuki, projektanta krajobrazu i konserwatora, ale również ci, dla których sztuki plastyczne to po prostu pasja.
Jak co roku, na zakończenie pracy uczestnicy pleneru wraz z opiekunami spotkali się na dziedzińcu zamkowym. Tam pokazane zostały najciekawsze prace, które powstały w ciągu dwóch tygodni. To, jak podkreśla Wojciech Hildebrandt, jedyna w swoim rodzaju malarska i rysunkowa wizja Sandomierza anno domini 2009.

KOPALNIA INSPIRACJI

Anita Borkowska z Ostrowa Wielkopolskiego i Małgosia Wlisikowska z Inowrocławia rysowały między innymi kościół świętego Pawła, Bramę Opatowską i staromiejskie podwórka.
- Wybierałyśmy, zgodnie z sugestiami profesorów, miejsca i obiekty, które o czymś opowiadają, mają ciekawą historię. Nasze prace miały być interesujące - mówią uczestniczki pleneru.

Anita i Małgosia zgodnie podkreślają, że Sandomierz to dla rysownika prawdziwa kopalnia inspiracji.
- Bardzo się cieszę, że Sandomierz wpisał się już drugą dekadą w formułę Letniej Akademii Sztuki i że przyjeżdżają tu kolejne ekipy plenerowiczów. Myślę, że czas spędzony przez was w Sandomierzu będzie owocny, że zaowocuje inspiracjami artystycznymi i nowymi przemyśleniami na temat pejzażu i architektury. Ufam także, że będziecie do Sandomierza i do naszego muzeum wracać i że na zawsze już zapadnie w was przestrzeń sandomierska - podkreśla Paweł Różyło, dyrektor Muzeum Okręgowego.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty Letniej Akademii Sztuki. Specjalne wyróżnienie przyznano Agnieszce Nowackiej.

AKADEMIA SZTUKI W CAŁEJ EUROPIE

- Letnia Akademia Sztuki stawia w tym roku Sandomierz obok Urbino, Gubbio i Perugii we Włoszech, gdzie w sierpniu odbywać się będzie następna jej edycja - podkreśla Wojciech Hildebrandt.
W ciągu czternastu lat swojej działalności Letnia Akademia Sztuki miała już kilkadziesiąt edycji. Warsztaty były prowadzone w najpiękniejszych miastach Europy, między innymi w Wenecji, Sienie, Paryżu, Granadzie, Toledo i Cambridge.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie