Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces warsztatów plastycznych dla niepełnosprawnych zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

/GOP/
W otwarciu wystawy uczestniczyli autorzy prac oraz ich opiekunowie.
W otwarciu wystawy uczestniczyli autorzy prac oraz ich opiekunowie. Małgorzata Płaza
Wernisaż wystawy z udziałem autorów prac stanowił podsumowanie zimowych warsztatów plastycznych dla osób niepełnosprawnych, zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Uczestnicy wernisażu uważnie oglądali prace wykonane podczas warsztatów i porównywali je z pierwowzorami.

Uczestnicy wernisażu uważnie oglądali prace wykonane podczas warsztatów i porównywali je z pierwowzorami. Małgorzata Płaza

Uczestnicy wernisażu uważnie oglądali prace wykonane podczas warsztatów i porównywali je z pierwowzorami.
(fot. Małgorzata Płaza)

Wernisaż zgromadził około 80 autorów prac. W sandomierskim zamku byli również ich opiekunowie - instruktorzy terapii zajęciowej, organizatorzy warsztatów i przedstawiciele władz Sandomierza.

Cykl zajęć nosił tytuł "Peonie, łubiny, floksy…". Opierał się na wystawie "Malarstwo Żydów polskich okresu międzywojennego", która została przygotowana w ramach Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Jak podkreślał Piotr Ławrowski z Muzeum Okręgowego, z uwagi na fakt, że prezentowane prace zostały wykonane przez ponad 20 twórców, do tego w różnorodnych technikach plastycznych, z łatwością stają się nie tylko inspiracją, ale też pozwalają poznać warsztat pracy dawnych artystów.

- Wysoko oceniam prace uczestników warsztatów. Są wśród nich niemal profesjonale prace, jedna z nich to fachowo wykonana kopia, z zachowaniem wszelkich kanonów malarskich. Jestem pod wrażeniem. Jednak nie poziom jest najważniejszy. Te prace powstawały nieraz z wielkim wysiłkiem. Czasami postawienie kreski było wyzwaniem. Obserwowałem determinację autorów, a potem radość z efektów - opowiada Piotr Ławrowski.

Muzealne warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony placówek dla osób niepełnosprawnych. Uczestniczyło w nich około 10 ośrodków - Środowiskowych Domów Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu sandomierskiego i opatowskiego, ale również z Gorzyc i Tarnobrzega na Podkarpaciu oraz z Gościeradowa w województwie lubelskim.

Wśród uczestników było 10 osób z Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tratwa" w Sandomierzu. Rafał Dybowski, prezes stowarzyszenia "Tratwa" chwalił inicjatywę muzeum.
- Uczestnicy malowali i rysowali, a także poznawali zamek i jego historię, oglądali prezentowane tu wystawy. Była to dobra okazja do wyjścia poza ośrodek, do spotkania z innymi ludźmi. To fantastyczne przedsięwzięcie - podkreślił Rafał Dybowski.

Pan Alan z "Tratwy" stworzył w czasie warsztatów dwie prace. - Najpierw próbowałem za pomocą kredek odtworzyć monotypię, a potem czarną kredką odwzorować szkic przedstawiający postacie kobiece. Obie prace kosztowały sporo czasu, ale jestem zadowolony z efektu - powiedział pan Alan.

Większość wykonanych w czasie warsztatów prac to rysunki, ale są także prace wykonane w trudniejszej technice tempery i akwareli.

W czasie wernisażu autorzy najładniejszych prac i przedstawiciele placówek uczestniczących w warsztatach otrzymali dyplomy. Potem był poczęstunek.

Dokonania osób niepełnosprawnych są prezentowane obok profesjonalnych prac. - Prace osób niepełnosprawnych stanowią ciekawy suplement do wystawy. Są ładnym komentarzem - podkreślił Piotr Ławrowski.
Obie wystawy będą pokazywane w sandomierskim Zamku do 7 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie