MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Superjarmark z atrakcjami w Klimontowie (zdjęcia)

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Z kościoła na stadion przeszedł korowód z wieńcami dożynkowymi. Towarzyszył mu zespół ludowy.
Z kościoła na stadion przeszedł korowód z wieńcami dożynkowymi. Towarzyszył mu zespół ludowy. Małgorzata Płaza
W niedzielę dożynki, w poniedziałek festyn, w środę odpust - trwa trzydniowa impreza w Klimontowie z koncertami gwiazd. Ogłoszono już Sołtysa Roku, we wtorek zostanie wybrany najpiękniejszy wieniec.
Jarmark na Świetego Jacka w Klimontowie

Jarmark na Świętego Jacka w Klimontowie

Program na dziś

Program na dziś

Dzisiaj, we wtorek 17 sierpnia, ostatni dzień Jarmarku - Odpust na świętego Jacka. Msza święta odpustowa rozpocznie się w południe. W kościele świętego Jacka zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O godzinie 17 odbędzie się tam koncert muzyki poważnej "Wielkie Jubileusze - Fryderyk Chopin i Ignacy Jan Paderewski" w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Prima Vista. Od godziny 15 na stadionie będą trwały zabawy plebejskie z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Staszowskiej. Dwie godziny później pojawi się tam "Gość z Krainy Krasnoludków". Program artystyczny dla dzieci poprowadzi Maciej Gąsiorek z programu TVP 1 "Budzik". Będą oczywiście konkursy i zabawy z nagrodami. O 18.30 swój dorobek zaprezentują artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie, a o 20.30 rozpocznie się koncert gwiazdy dnia - zespołu "The Postman". Grupa przypomni największe hity Czerwonych Gitar i The Beatles. O 22 w niebo polecą sztuczne ognie, a potem wystąpią Edukat skład" i "RTU". Imprezę zakończy zabawa taneczna.

Wszystko odbyło się tak jak nakazuje tradycja - były modlitewne podziękowania za dobre zbiory, korowód z wieńcami, ośpiewanie ich oraz oracja chleba, a potem zabawa. Dożynki gminne rozpoczęły trzydniowy Jarmark na świętego Jacka w Klimontowie.

Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Klimontowie. Wierni dziękowali za plony. Potem barwny korowód z wieńcami, z towarzyszeniem orkiestry, przeszedł na stadion "Klimontowianki". Tam odbyła się prezentacja wieńców.

MISTERNIE WYKONANE, ORYGINALNIE OZDOBIONE

Wieńce przygotowało kilkanaście sołectw z gminy. Wszystkie zostały wykonane zgodnie z tradycją ze zbóż, ziół i kwiatów, ale każdy był inny. Byszów opatrzył swój godłem narodowym, Grabina - zegarem i kalendarzem. Wieniec Goźlic miał kształt serca, które - jak tłumaczyły gospodynie - symbolizuje miłość i współczucie "tak potrzebne w trudnym dla naszego kraju czasie - po tragedii smoleńskiej i powodzi". Klimontów ozdobił swój wieniec dzbanem.

- Woda to symbol życia, ale także powodzi, która nawiedziła nasz region - mówił sołtys Marek Skurski.
Główna rola przypadła w tym roku wieńcowi wsi Rogacz. Okazały wieniec miał tradycyjną formę korony. Całość przybrana była kwiatami. - Dołożyliśmy skromne polne kwiaty. Jest ich niewiele. Najważniejsze jest przecież zboże - stwierdziła Dorota Duda, mieszkanka Rogacza.
Do pracy nad wieńcem włączyło się wielu mieszkańców, również młodzież. - Musimy kultywować dawne tradycje - stwierdził Jerzy Goździewski.

DZIEL SPRAWIEDLIWIE

Starostowie dożynek - Danuta Jochacyn z Szymanowic Dolnych i Mirosław Wójcik z Krobielic Pęchowskich przekazali bochen chleba upieczonego z mąki ze zboża z tegorocznych zbiorów gospodarzowi gminy Ryszardowi Bieniowi. - Dziel go sprawiedliwe, tak aby na żadnym stole go nie zabrakło - prosiła wójta Danuta Jochacyn.
Podobnie jak w ubiegłych latach, w czasie dożynek ogłoszone zostało nazwisko Sołtysa Roku. Został nim Henryk Kozioł ze wsi Śniekozy. Henryk Kozioł, jak podkreślał wójt, jest bardzo aktywny, działa społecznie i mobilizuje innych do działania. Dzięki niemu udało się dokończyć przebudowę drogi Śniekozy - Goźlice. - To pana upór sprawił, że ta droga jest - mówił wójt Ryszard Bień.

BIESIADOWANIE PO KLIMONTOWSKU

Po części obrzędowej rozpoczęła się Biesiada po Klimontowsku, przy akompaniamencie muzyków ludowych. Uczestnicy mogli spróbować regionalnych specjałów.
Gospodynie z poszczególnych sołectw przygotowały stoiska z wypiekami i przetworami.
- Mamy placki, tradycyjne, upieczone według starych przepisów. Jest piernik, są różne ciasteczka z serem - zachęcała do spróbowania Alina Herślak z Grabiny.
Na stoisku był również ogromny bochen chleba, a do niego smalec i ogórki kiszone. Gospodynie postanowiły pochwalić się również przetworami oraz nalewką.
Podczas jarmarku zbierane były pieniądze na ratowanie klasztoru podominikańskiego. Była loteria fantowa, a także stoisko, na którym można było kupić kromkę chleba ze smalcem i ogórkiem oraz pierogi. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zabytku.

ATRAKCJI MOC

Jarmarkowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, była również wystawa płodów rolnych i maszyn rolniczych oraz stoiska gastronomiczne. Dokuczliwy upał nie odstraszył mieszkańców Klimontowa i okolic. Na stadionie bawiło się mnóstwo osób.
Po południu rozegrany został turniej sołectw, nie zabrakło oczywiście koncertów. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.
Wczoraj, w drugim dniu Jarmarku, w Klimontowie odbył się festyn. Towarzyszyły mu rozgrywki sportowe i koncerty. Były także wybory Miss Echa Dnia (piszemy o nich na stronach 12-13). Na wieczór zaplanowany był koncert gwiazdy imprezy rockowej formacji IRA.
"Echo Dnia" jest patronem medialnym Jarmarku na świętego Jacka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie