Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superprojekt dla Niepodległej – Skalbmierz przygotowuje się do rocznicy

Adam Ligiecki
Oni kreują „niepodległościową setkę”: siedzą od lewej – Bożena Mostek, Agata Jackiewicz, Agata Oleksy z Towarzystwa Kultur Wszelakich, w drugim rzędzie – regionalista Antoni Kocela oraz historyk Henryk Pomykalski. Projekt rusza w maju.
Oni kreują „niepodległościową setkę”: siedzą od lewej – Bożena Mostek, Agata Jackiewicz, Agata Oleksy z Towarzystwa Kultur Wszelakich, w drugim rzędzie – regionalista Antoni Kocela oraz historyk Henryk Pomykalski. Projekt rusza w maju. MIEJSKO-GMINNY_OŚRODEK KULTURY
2018 jest dla Polaków rokiem wyjątkowym. Jak kraj długi i szeroki, świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Na wszelkie sposoby, oddajemy hołd wolnej Polsce.

Bardzo ambitnie do tematu obchodów 100. rocznicy niepodległości podeszły instytucje działające na rzecz kultury w gminie Skalbmierz. Towarzystwo Kultur Wszelakich, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna grają teraz w jednej drużynie.

– Mijające sto lat to czas wielu bardziej lub mniej ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Zdajemy sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest ustalenie listy tych najważniejszych – przyznaje Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, i dodaje: – Jest to wyzwanie nawet dla historyków. Ale my przed nimi to zadanie chcemy postawić.

Z pomocą Henryka Pomykalskiego, zaprzyjaźnionego ze skalbmierskimi instytucjami kultury historyka, została przygotowana lista 100 najważniejszych wydarzeń 100-lecia niepodległości. Będzie przedstawiona szerokiej grupie historyków – do konsultacji.

– Skierujemy tę listę do nauczycieli historii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w naszym regionie. Mamy zamiar dotrzeć również do wykładowców Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydziału Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, krakowskich historyków zrzeszonych w stowarzyszeniach miłośników historii czy też miasta Krakowa. Nie zapomnimy również o historykach z wykształcenia, takich jak marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta kazimierski Jan Nowak, poseł Marek Kwitek czy Jarosław Miszczyk, ceniony pedagog z Kazimierzy Wielkiej – zapowiada dyrektor Agata Jackiewicz. – Bardzo nam zależy, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy znawców historii – podkreśla.
Pomysł znakomity. Po przeprowadzeniu ankiety w gronie ekspertów powstanie skalbmierski „niepodległościowy ranking”. Pokaże on, które z zaproponowanych wstępnie 100 wydarzeń, znajdą się w Top 10.

To będą najważniejsze z najważniejszych. Każde z tych wydarzeń zostanie następnie przedstawione w sposób wybrany przez organizatorów. W różnych formach artystycznego wyrazu – planowane jest między innymi: nakręcenie filmu, przygotowanie spektaklu teatralnego, wystawy fotograficznej, konkursu recytatorskiego czy plastycznego.

Zaplanowano także konkurs wiedzy, wydanie okolicznościowego numeru gazety z okazji 100-lecia niepodległości, zorganizowanie wycieczki do miejsca związanego z ważnym wydarzeniem. Kolejne działania, to wydanie książki – będą to opowiadania bądź reportaże, wykład naukowy, zorganizowanie dużego rajdu – pieszego albo rowerowego.
– Każde z tych działań związane będzie tylko z jednym z wydarzeń z naszej listy 10 najważniejszych – zaznacza Agata Jackiewicz. – Liczymy, że każdy z realizowanych przez nas projektów będzie wydarzeniem o dużym znaczeniu w naszej „małej ojczyźnie”. Chcemy też, aby każde z działań było szczególnym elementem edukacji historycznej, skierowanej do dzieci, młodzieży, także osób dorosłych – mówi szefowa skalbmierskiej kultury.

To pierwsza, wstępna faza niepodległościowego projektu. Do połowy marca planowane jest zbieranie materiału badawczego, co pozwoli określić następnie tematykę działań. Oficjalna inauguracja – w maju, wielki finał – 11 listopada 2018 roku. A więc w dniu, kiedy Polska – jak długa i szeroka – będzie świętować uroczyście 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Skoro mamy „setkę na liczniku”, to Skalbmierz przygotował też coś specjalnego. Na rozpoczęcie projektu zamierza dotrzeć... do wszystkich stulatków mieszkających na terenie powiatu kazimierskiego. Tych, którzy urodzili się w 1918 roku – kiedy Polska stała się wolna. Młodzi ludzie, współpracujący ze skalbmierskimi instytucjami kultury, przeprowadzą cykl wywiadów – pod hasłem „100 lat mojego życia”. Będą to rozmowy z osobami, których życie, to całe 100 lat niepodległości kraju.

2018 – to dla Polaków rok wyjątkowy. Skalbmierski projekt zapowiada się bardzo interesująco, pomysłów i pasji w działaniu organizatorom nie brakuje. Wprawdzie czasu nie mają zbyt wiele, ale... wiara przenosi góry.
– Licząc od maja, będziemy mieć około pół roku na zrealizowanie wszystkich dziesięciu najważniejszych wydarzeń ze 100 lat naszej niepodległej ojczyzny. Biorąc pod uwagę wspaniały potencjał wspaniałych ludzi, którzy współpracują z naszymi instytucjami kultury, wierzymy w udaną realizację projektu – z optymizmem patrzy w przyszłość dyrektor Agata Jackiewicz. – Postaramy się również, aby każde z wydarzeń było szczególne i wyjątkowe. Tak, jak szczególna i wyjątkowa jest 100. rocznica odzyskania niepodległości.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

27 piłkarzy Korony po rundzie jesiennej. Od najgorszego do najlepszego

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie