Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta Kinga oficjalnie patronką Nowego Korczyna. Biskup kielecki Jan Piotrowski odczytał oficjalny dekret Watykanu [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Przy Źródełku Świętej Kingi
Przy Źródełku Świętej Kingi Diecezja Kielecka
Kilkuletnie starania o przyznanie przez Stolicę Apostolską tytułu patronki miasta Nowego Korczyna świętej Kindze zostały zakończone powodzeniem. Podczas Kingonaliów 2021 został odczytany przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdzający o tym, że święta Kinga została patronką miasta Nowy Korczyn.

Dekret z Watykanu jest odpowiedzią na uchwałę Rady Miejskiej, która została podjęta 3 października 2019 roku i przekazana za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej do Kongregacji Kurii w Rzymie, której prefektem jest obecnie arcybiskup Arthur Roche.

W homilii biskup Piotrowski nawiązał do historycznego dla miasta wydarzenia i omawiając przymioty księżnej Kingi, wskazywał ją jako przykład także i dla współczesnych – polityków, samorządowców, matek i żon.

Przypomniał, że Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który jest odpowiedzią na uchwałę Rady Miasta Nowego Korczyna i biskupią prośbę sprawiły, że „dziś możemy czcić świętą Kingę jako patronkę tego miasta”.

– Potrzeba duchowej odnowy, która nas uwiarygodni jako ludzi mądrych, o dojrzałej wierze, o szlachetnych obyczajach – mówił biskup Piotrowski. Nawiązał do homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w Nowym Sączu podczas kanonizacji świętej Kingi, gdy papież mówił o współczesnej potrzebie ludzi, którzy w warunkach życia codziennego podejmują swe obowiązki, dając świadectwo chrześcijańskiej postawie.

Tegorocznej pielgrzymce do świętej Kingi towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Pielgrzymka rozpoczęła się przy źródełku świętej Kingi, skąd wierni przeszli w procesji do kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława, w którym znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętej Kingi. Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie w strojach nawiązujących do średniowiecza odczytała historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn”.

Święta Kinga żyła w latach 1234-1292. Była córką króla węgierskiego Beli IV, została księżną krakowską oraz sandomierską – jako żona Bolesława Wstydliwego. Do jej zaręczyn doszło już w wieku pięciu lat, a ślub odbył się, gdy była dwunastolatką. Wraz z mężem złożyła śluby czystości. Słynęła z pobożności, wspierała Kościół, przypisywano jej też istotny wpływ na rozwój polskiego górnictwa. Po śmierci księcia wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu.

Nowy Korczyn został założony przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę świętą Kingę, przed 1258 rokiem, jako Nowe Miasto Korczyn, obok dawnego grodu książęcego w Starym Korczynie. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami i zbudował zamek. Od początku XV wieku odbywały się tutaj regularne zjazdy generalne i sejmiki szlachty Małopolski oraz słynne jarmarki zbożowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie