MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta Msza Krzyżma w Bazylice Katedralnej w Kielcach z udziałem trzech biskupów i kilkuset księży z całej diecezji kieleckiej

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 12 lat
W Wielki Czwartek w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona została Msza Krzyżma. Przewodniczył jej biskup kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrowali biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie - ojciec Rafał Ściborowski oraz kilkuset księży z całej diecezji kieleckiej. W czasie tej uroczystości biskup ordynariusz poświęcił olej chorych i konsekrował Krzyżmo Święte.

Uroczysta Msza Krzyżma w Bazylice Katedralnej w Kielcach

W czasie mszy świętej wszyscy księża, a przyjechało ich kilkuset z całej diecezji kieleckiej, odnowili swoje przyrzeczenia, które złożyli w dniu święceń prezbiteratu.

Zobacz zdjęcia z Mszy Krzyżma w kieleckiej katedrze

-Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii, to spotkanie Jezusa z apostołami, gdzie wybrzmiały słowa Jego modlitwy, aby byli jedno. Kiedy patrzymy na kapłańską posługę, wykonywaną przez ludzi, chociaż dotyczy to Bożych rzeczy, możemy zobaczyć jej piękno, piękno liturgii, głoszenia Słowa Bożego. Bywają też ludzkie niedoskonałości. Ale ciekawe, że Pan Jezus nie modlił się o naszą bezgrzeszność, tylko o to, abyśmy byli jedno. Bo tam gdzie jest jedność z Chrystusem, to zakłada ona pewien stan ludzkiej doskonałości, codziennej przemiany. Chciałbym życzyć sobie, naszym kapłanom i tym wszystkim, którym posługują w naszej diecezji, żeby modlili się za nas i żeby byli wymagający, ale według tych kryteriów ewangelicznych, a nie kryteriów świata i współczesnych upodobań

- mówił przed rozpoczęciem Mszy Krzyżma biskup kielecki Jan Piotrowski.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego mówił między innymi o kapłańskiej posłudze, o tym, z czego każdy ksiądz powinien czerpać siłę.

– Kapłan sprawujący Eucharystię musi być podobny do Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. A tym co go czyni podobnym do Niego, jest Słowo Boże, również to, które wybrzmiewa w dzisiejszej liturgii. (...) Dziś Pan Jezus nie wyznacza nam innego zadania, moi drodzy. Zaprasza nas wszystkich na taką samą drogę naszego kapłańskiego życia, jego codziennej posługi. Czyni to, ponieważ nam ufa i miłuje nas niezmienną miłością jako swoich najlepszych przyjaciół. Co więcej, uwalnia nas od grzechu i na zawsze czyni nas kapłanami dla Boga, swojego Ojca. A my, co możemy dać Jezusowi, co możemy uczynić? Przede wszystkim musimy być otwarci na to, czego On dla nas pragnie. (...) Boski nauczyciel prosi o nasze uświęcenie, o uświęcenie nas w prawdzie i posyła nas, abyśmy kontynuowali Jego misję. On sam jest gwarantem naszego posłania i oznajmia, że za posłanych samego siebie składa w ofierze

- powiedział biskup Jan Piotrowski.

Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. O godzinie 18 w Bazylice Katedralnej w Kielcach sprawowana będzie Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Po mszy świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia (Ciemnicy). Adoracja potrwa do godziny 24.00.

Ksiądz Biskup Marian Florczyk będzie sprawował Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00 w kaplicy Domu Księży Emerytów, a ksiądz biskup Andrzej Kaleta o godzinie 18.00 w kościele święty Michała Archanioła w Koniecpolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie