Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Czy mnisi mają swoje wyjątkowe tradycje? Opowiada ojciec Jakub Zawadzki

albo
Ojciec Jakub Edward Zawadzki
Ojciec Jakub Edward Zawadzki Archiwum
Święta Wielkanocne to najważniejsza uroczystość i święto dla chrześcijan z całego świata. To także wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, dzielenia się jajkiem - symbolem nowego życia, a w Poniedziałek Wielkanocny - szczodre oblewanie się wodą. Jak Święta Wielkanocne obchodzą zakonnicy z najstarszego w Polsce opactwa cysterskiego? Opowiada ojciec Jakub Edward Zawadzki.

Święta Wielkanocne dla mnichów cysterskich...

- Święta Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święta dla chrześcijan. Wielkanoc jest rozumiana przez mnichów cysterskich jako „uroczystość nad uroczystościami”. To dla mnichów czas duchowej pociechy, radości serca i głębokiej wdzięczności za zbawienie, które stało się udziałem ludzi dzięki ofierze Jezusa. Oczywiście przygotowujemy się do przeżywania świąt duchowo, tak jak każdy inny katolik, poprzez post, modlitwę i jałmużnę. A oprócz tego duchowego aspektu mamy jeszcze tan codzienny, sprzątanie, mycie okien i tak dalej. Posługujemy także duszpastersko, sprawując Eucharystię, głosząc rekolekcje i służąc innym w konfesjonale.

Jak wyglądają nabożeństwa każdego kolejnego dnia Triduum Paschalnego i Świąt?

- Nabożeństwa Triduum odbywają się w kościele klasztornym wraz z wiernymi naszej cysterskiej parafii. Modlitwy brewiarzowe w tym okresie odmawiane są przez całą wspólnotę w prezbiterium kościoła.

WIELKI CZWARTEK
kulminacyjnym momentem jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej z obmyciem stóp 12 mężczyzn. Temu obrzędowi przewodniczy opat klasztoru. Po niej Najświętszy Sakrament przenosimy do Ciemnicy.

WIELKI PIĄTEK
Tego dnia odprawiamy Drogę Krzyżową, a po niej rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej, podczas której można wysłuchać Męki Pańskiej śpiewanej w tonie cysterskim. Adoracja przy Grobie Pańskim trwa przez całą noc.

WIELKA SOBOTA
Przez cały dzień błogosławimy pokarmy na stół wielkanocny od 8 do 17 o pełnych godzinach.

Wigilia Paschalna z poświeceniem ognia zaczyna się o zmierzchu. Liturgia ta rozpoczyna celebrację świąt Wielkanocnych. O świcie w Wielką niedzielę wyruszamy z procesją rezurekcyjną po alejach klasztornych. Msze święte sprawowane są w porządku niedzielnym.

Czy Cystersi w Jędrzejowie mają swoje własne, wyjątkowe i specjalne tradycje?

Ciężko mówić o własnych tradycjach, bowiem są one w większości takie same jak u wszystkich. Niemniej jednak w zwyczajach cysterskich, które dziś nie zawsze są kontynuowane, ważne były między innymi: niedzielna procesja z palmami tylko dla wybranych, czwartkowe rzesze ubogich w klasztorze, piątkowe bose stopy (zakonnicy chodzili boso) i przejmujący śpiew: Tryshagion - Bóg po trzykroć święty, oraz sobotnia tabliczka z datą kolejnych świąt. To tylko niektóre ze zwyczajów składających się na liturgiczną celebrację Wielkiego Tygodnia w zakonie cystersów. Co ciekawe życzenia świąteczne składamy sobie na uroczystej kolacji, która ma miejsc po Liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę. Do naszych zwyczajów należy także odczytywanie życzeń od innych wspólnot zakonnych.

Co znajdzie się na wielkanocnym stole? Czy ojcowie pomagają w przygotowaniu potraw?

Tradycyjnie jak w każdym domu. Na śniadanie wielkanocne przygotowywany jest żurek ze święconką. Wędliny, które trafiają na nasz stół są własnymi wyrobami. Oczywiście na miarę możliwości pomagamy w przygotowywaniu potraw świątecznych.

Jak wygląda sobotnie święcenie pokarmów?

Święcenie pokarmów w naszej zakonnej wspólnocie ma miejsce w refektarzu klasztornym po Wigilii Paschalnej. Pokarmy błogosławi najmłodszy z mnichów kapłanów.

Czy Poniedziałkowi Wielkanocnemu towarzyszy "lanie wody"?

Nie do końca. Z racji na pracę duszpasterską bardzo trudno o to "lanie wody".

Czy u Cystersów wierni mogą zobaczyć coś wyjątkowego?

Wyjątkowe są na pewno Ciemnica i Grób Pański, które są budowane przez zakonników, a odnoszą się także do życia codziennego. W Wielką Sobotę rozdajemy paczki świąteczne dla osób potrzebujących pomocy z naszej parafii. Rezurekcji przewodniczy Ojciec Opat.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz: Wielkonoc po polsku

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie