Święto Drzewa w Chrobrzu. Przy zespole szkół posadzono 300...

  Święto Drzewa w Chrobrzu. Przy zespole szkół posadzono 300 drzew, w tym sadzonkę dębu Bartek [ZDJĘCIA]

  Agata Chrobot

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Święto Drzewa w Chrobrzu. Przy zespole szkół posadzono 300 drzew, w tym sadzonkę dębu Bartek [ZDJĘCIA]
  1/24

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy, przedstawiciele władzy samorządowej i państwowej - wszyscy wzięli udział w Święcie Drzewa w Chrobrzu. W środę posadzono przy tamtejszej szkole 300 drzew, w tym także sadzonkę sędziwego dębu Bartek z Zagnańska.
  „Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które przypomina, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Włączając się w ogólnopolską inaugurację 16. już edycji programu Klubu Gaja - 10 października na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu posadzono 300 drzew.

  Punktem kulminacyjnym akcji było posadzenie Dębu Niepodległości, z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  Była to symboliczna sadzonka dębu Bartuś - wyhodowana z sędziwego dębu Bartek z Zagnańska. Było to o tyle symboliczne, że według legendy pod wiekowym drzewem przechadzał się niegdyś Bolesław Chrobry - patron szkoły w Chrobrzu.

  Były gry i zabawy przyrodnicze dla dzieci, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym zwyciężyła klasa „0” oraz indywidualnie Wiktoria Bochniak ze Szkoły Podstawowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna z poprzednich edycji Święta Drzewa w Chrobrzu, po której widać było, że posadzone drzewa urosły i sadzące je dzieci zmężniały. Cieszymy się, że tym małym gestem wspólnie z innymi możemy przyczynić się do zapobiegania zmianom klimatu na świecie.

  Zobacz galerię

  W Święcie Drzewa wzięło udział mnóstwo uczniów, nie tylko zespołu szkół, ale także tych pobliskich, nauczyciele, wójt gminy Złota Tadeusz Sułek, starosta powiatu Zbigniew Kierkowski, przedstawiciele Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Nadleśnictwa Pińczów oraz inni przedstawiciele władzy. Na Święto przybyli: poseł Michał Cieślak, Zbigniew Kierkowski starosta pińczowski, Tadeusz Sułek wójt gminy Złota, Maciej Gawin zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Kielcach, Tomasz Kuśnierek zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Gabriela Kłap dyrektor Szkoły Podstawowej w Chrobrzu, Magdalena Skrzypek i Dariusz Wiech Zespół Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Łukasz Krzak i Krzysztof Struzik Nadleśnictwo Pińczów, Alina Czerw i Elżbieta Morton Chroberskie Stowarzyszenie Kobiet, nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej i gospodarze: Anna Lach dyrektor szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

  Święto Drzewa
  Święto Drzewa zostało wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, a prywatnie miłośnika przyrody. To właśnie on zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia posadzili drzewa. Dziś Święto Drzewa to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie zakorzeniona od 2002 roku.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.