MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hospicjum Stacjonarne w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi X-lecie. Dobro wraca

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Piknik na 10-lecie powstania hospicjum w Ostrowcu
Piknik na 10-lecie powstania hospicjum w Ostrowcu Sandra Krakowiak
W niedzielę, 30 czerwca hospicjum stacjonarne w Ostrowcu Świętokrzyskim świętowało 10 lat swego istnienia. Powstało z potrzeby czynienia dobra a ksiądz Paweł Anioł, dyrektor placówki podkreśla, że dobro wraca.

Dziesięć lat hospicjum stacjonarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wesoło, kolorowo i radośnie, tak wyglądały obchody 10 – lecia istnienia hospicjum stacjonarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Było to prawdziwie rodzinne świętowanie. Nie byłoby ono możliwe gdyby nie ksiądz Paweł Anioł, dyrektor placówki, który kilkanaście lat temu podjął się niesamowitego dzieła jej stworzenia. Jak sam mówi, historia powstania jest bardziej złożona.

- Historia Ostrowca Świętokrzyskiego jest bogata w historię stworzenia takiego hospicjum. Bo pierwszą próbę utworzenia takiej placówki podjęła dziennikarka gazety lokalnej pani Kazimiera Żak – wspomina ksiądz Anioł.

Placówka powstała w 2014 roku a do jej powstania przyczyniła się chęć czynienia dobra. - Takie hospicjum było moim pragnieniem. Moja choroba spowodowała to, że stykałem się z ludźmi chorymi i cierpiącymi na onkologii i wiedziałem, że taka jest potrzeba. To spowodowało, że zaczęliśmy od zbiórek na cmentarzach, później powstało stowarzyszenie na rzecz wspierania hospicjum, to także było w momencie przejścia do wiecznego świętego Jana Pawła II i była ta piękna inicjatywa Episkopatu Polski by tworzyć żywe pomniki. To była taka okazja właśnie, żeby hospicjum stało się takim pomnikiem – dodaje.

Hospicjum działa przy Domu Ulgi w Cierpieniu, w którym jako pierwszy rozpoczął swą działalność Środowiskowy Dom Samopomocy. Obecnie działa tu jadłodajnia dla ubogich czy wypożyczalnia sprzętu medycznego.

- Oferujemy szeroki wachlarz pomocy, bo mamy fizjoterapię ambulatoryjną, poradnię rehabilitacyjną, pomagamy też w zakresie psychologicznym – wyjaśnia ksiądz. - Wszystko to dzieje się z miłości. Pracuje wiele osób, którzy są zaangażowani w pomoc drugiemu człowiekowi, którzy kiedyś też potrzebowali pomocy. To jest piekne bo dobro zawsze wraca

– mówi ksiądz Paweł.

W planach na przyszłość jest także między innymi powstanie ośrodka dla starszych ludzi. - Chcemy w przyszłości otworzyć taki ośrodek rehabilitacyjno – szkoleniowo-terapeutyczny będzie dedykowany rodzinie Ulmów. Chcemy pokazywać wielkich Polaków, którzy zapisali się w obronie godności drugiego człowieka. Będzie to także ośrodek dla seniorów, w którym chcemy jednoczyć ludzi, żeby tego ich ducha jeszcze podnosić. Kościół jest o do tańca i różańca, jest siłą i zmartwychwstaniem – dodaje dyrektor hospicjum ksiądz Paweł Anioł.

Ostrowieckie hospicjum może przyjąć 20 pacjentów z czego 12 jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ciągu 10 lat z pomocy skorzystało 1400 osób z różnych stron Polski ale także z zagranicy.

Niedzielne wydarzenie było okazją do podziękowań za 10 lat pracy na rzecz drugiego człowieka ale takze do zabawy. Dla dzieci przygotowany sporo atrakcji. Były takze występy artystyczne. Wieczorem odbył sie koncert zespoły Krywań.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie