Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu. Sadownicy świętowali już po raz 25

/GOP/
Wójt Witold Garnuszek wspominał początki Święta Kwitnącej Jabłoni.
Wójt Witold Garnuszek wspominał początki Święta Kwitnącej Jabłoni.
Samborzec, słynący z nowoczesnych upraw sadowniczych, obchodził swoje święto. Niedzielny festyn ściągnął tłumy mieszkańców gminy.

Obchody XXV Wojewódzkiego Święta Kwitnącej Jabłoni rozpoczęła uroczysta msza w intencji sadowników, odprawiona w kościele parafialnym w Samborcu. Po nabożeństwie włodarze gminy, poczty sztandarowe i mieszkańcy przeszli w barwnym korowodzie, z towarzyszeniem orkiestry, z kościoła na plac za Urzędem Gminy. Na czele niesiony był kosz z owocami - symbol imprezy.

Wójt Samborca Witold Garnuszek i przewodniczący Rady Gminy Stanisław Baska przypomnieli, że początkiem święta o 25-letniej już tradycji, dzisiaj o randze wojewódzkiej, była uroczysta sesja z udziałem najlepszych miejscowych producentów owoców i warzyw.

- Umilały ją występy dzieci ze szkoły podstawowej w Złotej. Jak się okazało, był to skromny początek późniejszych corocznych spotkań sadowniczych, które z czasem stawały się coraz bardziej uroczyste i budziły coraz większe zainteresowanie wśród sadowników, nie tylko z naszej gminy - wspominał wójt Witold Garnuszek.

Wójt podsumował także to, co w ciągu minionych 25 lat udało się zrobić na terenie gminy Samborzec.

Gospodarzami tegorocznego święta byli: Elżbieta Bebło z Ryłowic, radna Rady Gminy, prowadząca gospodarstwo ogrodnicze i Krzysztof Kwasek z Koćmierzowa, przedsiębiorca i sadownik.

Gospodarz święta przypomniał, że w gminie Samborzec sady zajmują aż 80 procent upraw. - Zaangażowanie sadowników, podnoszenie kwalifikacji i umiejętności oraz zdobywanie fachowej wiedzy pozwala na ciągłą poprawę jakości produkcji. Nasze jabłka są coraz lepsze i zaczynają konkurować z owocami produkowanymi w innych krajach Unii Europejskiej, i nie tylko - mówił gospodarz.

Krzysztof Kwasek zaznaczył, że owoce z gminy Samborzec zdobywają nowe rynki zbytu, choć nie jest to łatwe, trzeba o nie walczyć. Przypomniał również, że ostatnie lata były bardzo trudne, szczególnie dla sadowników posiadających uprawy w rozwidleniu Koprzywianki i Wisły. Sady były tam zalane, co spowodowało duże uszkodzenia w drzewostanie.

- Szkód tych nie da się usunąć w ciągu jednego roku. Potrzeba czasu i kilku lat ciężkiej pracy - podkreślił sadownik.

Dobrych plonów i wysokich cen życzyli sadownikom między innymi posłanka Marzena Okła - Drewnowicz, członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski oraz gospodarz powiatu starosta Stanisław Masternak. Gośćmi święta byli także samorządowcy z Węgier, z którymi władze Samborca chcą nawiązać kontakty partnerskie.

Po oficjalnych wystąpieniach na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Swoje talenty, jak co roku, zaprezentowały dzieci i młodzież z terenu gminy Samborzec. Potem uczestników festynu bawił między innymi "Don Vasyl Junior i Gwiazdy Cygańskie". Gwiazdą imprezy był jeden z najpopularniejszych zespołów disco polo "Akcent".

Na placu, na którym odbywała się uroczystość można było zapoznać się z ofertą firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa. Na uczestników zabawy czekały stoiska ze słodyczami i napojami oraz rękodziełem. Organizatorzy przygotowali wiele zabaw i konkursów z nagrodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie