MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w gminach powiatu kieleckiego (zdjęcia)

Beata KWIECZKO [email protected], /LB/, (abi)
Ponad sto osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, w dniu Święta Niepodległości, w hali sportowej w Masłowie. Dla mieszkańców wystąpiły uczennice szkoły podstawowej, a potem bardziej i mniej znane utwory wykonali członkowie Chóru Masłowianie.
Ponad sto osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, w dniu Święta Niepodległości, w hali sportowej w Masłowie. Dla mieszkańców wystąpiły uczennice szkoły podstawowej, a potem bardziej i mniej znane utwory wykonali członkowie Chóru Masłowianie.
W większości gmin powiatu kieleckiego świętowano w niedzielę 94 rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy tłumnie wzięli udział w uroczystościach.

[galeria_glowna]

Przed publicznością pięknie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły Podstawowej w Brzezinkach. Scenografię stanowił mur, na którym wypisane były daty
Przed publicznością pięknie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły Podstawowej w Brzezinkach. Scenografię stanowił mur, na którym wypisane były daty z historii, np. trzech rozbiorów czy powstań narodowych.

Przed publicznością pięknie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły Podstawowej w Brzezinkach. Scenografię stanowił mur, na którym wypisane były daty z historii, np. trzech rozbiorów czy powstań narodowych.

BIELINY

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Gminy, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Hucie Nowej. W sesji uczestniczyli wójt Sławomir Kopacz, radni, sołtysi, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, strażacy, księża oraz mieszkańcy. Uczestnicy wznieśli poczty sztandarowe i odśpiewali hymn narodowy, a uczniowie Szkoły Podstawowej wystąpili z programem artystycznym. Następnie przy pomnikach pomordowanych w walce o wolność Polski, które znajdują się w Kakoninie, Hucie Szklanej i Bielinach złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Uroczystość zakończyła msza święta w intencji ojczyzny, która została odprawiona o godzinie 15 w kościele parafialnym w Bielinach. Uczestniczyła w niej orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Marcina Chlebnego.

MORAWICA

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Morawicy jak co roku uroczyście obchodziły rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ubrane w biało-czerwone barwy recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne piosenki i uczyły się historii naszego kraju.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Dzieci przyniosły wykonane własnoręcznie biało-czerwone chorągiewki, które podkreśliły patriotyczny nastrój spotkania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o latach wojny i okupacji przedstawionych przez zaproszonych kombatantów, porucznika Mieczysława Kowalskiego i porucznika Stanisława Śmietanę. Maluchy poznały również tradycyjne stroje świętokrzyskie oraz melodie ludowe, które wykonał zespół "Małe Wolanecki".

CHĘCINY

Mieszkańcy gminy Chęciny licznie uczestniczyli w obchodach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę o godzinie 12 w kościele parafialnym w Chęcinach wystąpił chór Cantata z chęcińskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Po koncercie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, w której wzięły udział poczty sztandarowe. Po modlitwie uczestnicy udali się pod pomnik przy ulicy Małogoskiej, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Uroczystości zakończyły się w kamienicy Niemczówka programem artystycznym w wykonaniu uczniów z ZSO w Chęcinach.

CHMIELNIK

Uroczystości w Chmielniku rozpoczęły się o godzinie 9.30 przy Pomniku Katyńskim. Po zapaleniu zniczy uczestnicy przemaszerowali ulicami Wolności i Starobuską do Parku Niepodległości, gdzie zapalili znicze przed Pomnikiem Wdzięczności. Stamtąd wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 10 odprawiona została msza za ojczyznę oraz w intencji generała Kazimierza Tańskiego. Po mszy uczestnicy na czele z orkiestrą dętą udali się na Cmentarz Wojenny w Chmielniku, gdzie złożone zostały wieńce. Później przemaszerowali do grobu generała Kazimierza Tańskiego na cmentarzu parafialnym, a po odsłonięciu pomnika i okolicznościowych wystąpieniach wszyscy przeszli na Rynek. Obchody zakończyła prezentacja pieśni legionowych i patriotycznych przy pomniku Nike.

ŁOPUSZNO

Hołd poległym za wolność ojczyzny oddali również mieszkańcy gminy Łopuszno. O godzinie 12 w kościele parafialnym w Łopusznie odprawiona została msza święta. Po modlitwie uczestnicy udali się przed tablicę poświęconą ofiarom II wojny światowej, gdzie złożone zostały kwiaty. Aby uczcić walczących o niepodległość we wszystkich miejscach pamięci narodowej w gminie złożono też wieńce i zapalono znicze.

PIERZCHNICA

Uroczysta msza święta z udziałem strażaków w kościele pod wezwaniem świętej Małgorzaty w Pierzchnicy zainaugurowała obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w tej gminie. Po modlitwie uczestnicy przeszli pod Pomnik Powstańców, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Świętowanie zakończyła uroczysta akademia, która odbyła się w Zespole Szkół w Pierzchnicy.

ZAGNAŃSK

Gminne uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą odpustową, która została odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętej Rozalii i Świętego Marcina w Zachełmiu. Po mszy przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, straży pożarnych i organizacji społecznych zapalili znicze i złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową umieszczoną na dzwonnicy przy kościele. Następnie w tak zwanej "Organistówce" przedstawiony został program muzyczno-słowny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej numer 1 w Zagnańsku i chóru Jaworzanki. W ramach święta uczestnicy obejrzeli również wystawę ukazującą drogę Polski do wolności, a wielu z nich wzięło udział w wycieczce rowerowej po miejscach pamięci narodowej w gminie Zagnańsk. Przewodniczył jej wicewójt Robert Kaszuba. Na wszystkich czekał poczęstunek pod hasłem "Gęsia na Świętego Marcina".

DALESZYCE

Uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w Daleszycach. Przy płycie poświęconej wizycie marszałka Józefa Piłsudskiego na daleszyckim Rynku złożono wieńce, a w parafialnym kościele wspólnie modlono się za ojczyznę.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu, gdzie odczytano apel poległych i uczczono pamięć tych, którzy walczyli za Polskę. Daleszyccy kombatanci przekazali swój sztandar młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Daleszycach, która od tej pory będzie tworzyła jego poczet. Starsi działacze tłumaczyli, że zdrowie i wiek nie pozwalają im już na udział we wszystkich uroczystościach, dlatego teraz zastępować ich będzie młodsze pokolenie. Sztandar Koła Gminnego Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Daleszycach zawiśnie teraz w szkolnej gablocie.

MASŁÓW

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodle-głości rozpoczęły się w gminie Masłów w piątek uroczystym złożeniem wieńca przez władze gminy przed pomnikiem upa-miętniającym XX rocznicę odzyskania niepodległości w Wi-śniówce. Zaś w niedzielę ponad sto osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które odbyły się w hali sportowej w Masłowie. Dla mieszkańców wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Masłowie, którzy w tym roku zdobyli II miejsce w Świętokrzyskim Konkursie Pieśni Patriotycznych. Potem członkowie Chóru Masłowianie pod batutą Michała Kopcia po swym koncercie, zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewu pięknych, melodyjnych pieśni patriotycznych. Również w Szko-łach Podstawowych w Brzezinkach i Mąchocicach Scholasterii w specjalnie przygotowanej odświętnej scenerii odbyły się aka-demie z okazji Dnia Niepodległości.

PIEKOSZÓW

Spektaklem historyczno - dokumentalnym "Polskie Drogi do Wolności" wykonanym 9 listopada przez Teatr Lektur Szkol-nych rozpoczęto obchody rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w gminie Piekoszów. Przedstawienie w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano dla gimnazjów z Brynicy, Łosienia i Zajączkowa i obejrzało go 240 uczniów.
Natomiast 10 listopada na Placu Niepodległości w Pieko-szowie odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Nie-podległości, w których udział wzięły władze gminy, kombatanci, przedstawiciele Straży Pożarnej i Granicznej oraz mieszkańcy gminy. Wszyscy mogli również obejrzeć przedstawienie Polskie Drogi do Wolności. Wczoraj, w Zespole Placówek Oświatowych w Łosieniu odbyła się akademia narodowego święta oraz wrę-czenia nagrody Adamowi Wiącek - laureatowi XVI Ogólnopol-skiego i XXX Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzie-żowej Twórczości Literackiej "Lipa 2012".

NOWA SŁUPIA

Po mszy świętej w kościele w Rudkach mieszkańcy przeszli ulicami do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Rudkach pod kierunkiem Ewy Klefas, Anity Cieślik i Jakuba Kusińskiego. Na scenie wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki, które zaśpiewały najpopularniejsze pieśni patriotyczne. Na koniec zespół Świętokrzyskie Diabliki przed-stawił wiersze: Ziemia kielecka Mariia Cedro Biskupowej, Pieśń o Górze Chełmowej Czesława Cieślika i wykonał trzy typowe tańce świętokrzyskie, polkę kłanianą, walczyka i owcorza.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki zaśpiewały najpopularniejsze pieśni Wojenko, wojenko, Ułani, ułani.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki zaśpiewały najpopularniejsze pieśni Wojenko, wojenko, Ułani, ułani.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki zaśpiewały najpopularniejsze pieśni Wojenko, wojenko, Ułani, ułani.

Program artystyczny z okazji święta niepodległości przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Rudkach pod kierunkiem Ewy Klefas, Anity Cieślik i Jakuba
Program artystyczny z okazji święta niepodległości przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Rudkach pod kierunkiem Ewy Klefas, Anity Cieślik i Jakuba Kusińskiego.

Program artystyczny z okazji święta niepodległości przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Rudkach pod kierunkiem Ewy Klefas, Anity Cieślik i Jakuba Kusińskiego.

Dionizy Krawczyński w spektaklu historyczno – dokumentalnym Polskie Drogi Do Wolności podczas obchodów uroczystości w gminie Piekoszów.
Dionizy Krawczyński w spektaklu historyczno – dokumentalnym Polskie Drogi Do Wolności podczas obchodów uroczystości w gminie Piekoszów.

Dionizy Krawczyński w spektaklu historyczno - dokumentalnym Polskie Drogi Do Wolności podczas obchodów uroczystości w gminie Piekoszów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie