Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach po raz ósmy. Oddano hołd dwóm wybitnym muzykom [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
Kazimierz Krawczyk i Stanisław Mucha - wybitni muzycy ludowi, którzy niegdyś grali i śpiewali na Ponidziu. To ich pamięć uczczono podczas ósmej edycji Święta Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach. Tegoroczną edycję zorganizowano 22 lipca.

Było gorąco, gwarno, muzycznie i wesoło - te słowa chyba najlepiej oddają klimat święta, które zorganizowano w niedzielę w Niegosławicach. Przybyli tam nie tylko mieszkańcy powiatu pińczowskiego, ale także miłośnicy muzyki ludowej z różnych stron regionu. Nie zabrakło marszałka Adama Jarubasa, Honorowego Sołtysa Niegosławic, europosła Czesława Siekierskiego i samorządowców.

Muzycznie i wesoło
W tym roku na scenie zaprezentowali się: Kapela Adama Kocerby - Działoszacy, Zespół Śpiewaczy Złocowianki, akordeonista Waldemar Nowak, Kapela Świętokrzyska, Zespół Śpiewaczy Korytniczanki, Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, Kapela Czesława Wojsława, Kapela Edwarda Goli, Włoszczowska Kapela Powiatowa, Kapela Olbryszanie, Kapela Maćka Sobonia Ponidzie. Na scenie pojawiła się także Stanisława Buchta - pani, która niegdyś występowała w legendarnej kapeli Kazimierza Krawczyka. Każdy zespół i artysta miał po około 20 minut na scenie. Wszystkich nagradzano gromkimi brawami.

Wśród wielu atrakcji - takich jak konkursy, gry i zabawy dla dzieci zorganizowano konkurs na najszybsze obieranie i krojenie cebuli. Wygrał wójt gminy Złota Tadeusz Sułek, drugie miejsce zdobył Waldemar Marzec, trzecie Czesław Siekierski.

Charytatywnie
Tegoroczne Święta Pieśni i Muzyki połączono z działaniami charytatywnymi na rzecz Nadii Szostak - dziewczynka cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny kończyn dolnych, a teraz ma szansę na operację, która pozwoli jej chodzić. Podczas festynu w Niegosławicach licytowano płytę Adama Ochwanowskiego i Tomasza Wachnowskiego "Kołomyja i pic". Wylicytował ją europoseł Czesław Siekierski za 500 euro.

Dla muzyków
Przypomnijmy - Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej organizowane jest aby uczcić dwóch wybitnych muzyków z Ponidzia, Kazimierza Krawczyka i Stanisława Muchy.

- Obydwóch znałem osobiście i z czystym sumieniem mogę to powiedzieć. Grali i śpiewali na Ponidziu przez wiele lat. Kazik pochodził właśnie z Niegosławic, był instruktorem ówczesnego Powiatowego Domu Kultury. Jeździł po szkołach i uczył grać na mandolinie i na akordeonie dzieci oraz młodzież. Pochodził z muzykalnej rodziny, grał w kapeli i pięknie śpiewał. Natomiast Stanisław Mucha wyczyniał cuda na skrzypcach, grał przepięknie. Był piewcą starodawnej muzyki ludowej, z tego powodu przyjeżdżali do niego etnografowie z całej Polski. Był uczniem legendarnego przedwojennego nauczyciela Mikołaja Półtoraka, kierownika szkoły w Złotej. Zostawił po sobie wyjątkowy zeszyt, w którym zapisywał miejsca, potańcówki, wesela - w których i na których grał. Było ich ponad tysiąc. Święto w Niegosławicach jest dla nich hołdem - mówił Adam Ochwanowski, prowadzący imprezę.

Organizatorzy
Oprócz Adama Ochwanowskiego wydarzenie prowadził także Wit Chamera. Organizatorami wydarzenia byli: Ośrodek Kulturalno - Historyczny Beldonek - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, Adam Jarubas - Honorowy Sołtys Niegosławic, Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota, sołtys i rada sołecka Niegosławic, Ochotnicza Straż Pożarna z Niegosławic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie