Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Plonów Gminy Włoszczowa 2023. Wspaniałe wieńce dożynkowe. Najpiękniejszy - z Jeżowic! Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Wieńce poświęcił ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, włoszczowski dziekan i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.. Obok ksiądz kanonik Leszek Dziwosz, proboszcz parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Wieńce poświęcił ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, włoszczowski dziekan i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.. Obok ksiądz kanonik Leszek Dziwosz, proboszcz parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
19 wieńców podziwialiśmy na tegorocznych Dożynkach Gminy Włoszczowa, które odbyły się w niedzielę, 13 sierpnia, na stadionie imienia Mariana Górskiego we Włoszczowie.

Wieńce poświęcił ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, włoszczowski dziekan i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem znanej włoszczowskiej i świętokrzyskiej malarki Marii Dudkiewicz miała ogromnie trudne zadanie. Zwyciężyło dzieło z Jeżowic, drugi był Danków Mały (od tej chwili nazywany "Wielkim"), a trzecie Nieznanowice.

Jak nakazuje obyczaj wieńce w korowodzie są niesione na miejsce gdzie odbywa się celebracja obrzędu dożynkowego, w trakcie którego następuje uroczyste ośpiewanie wieńca. Wesołe przyśpiewki dotyczące wsi, gminy i jej mieszkańców przygotowuje każda grupa wieńcowa. Tak też było w tym roku.

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. "Plon niesiemy, plon w gospodarza dom, aby dobrze plonowało po sto korcy z kopy dało..."

Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplata się owoce i warzywa, dawniej do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość zdobi się na przykład czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami, kwiaty powstają z pestek dyni.

Zobaczcie piękne wieńce dożynkowe i zdjęcia z wręczenia nagród w tym konkursie

Zobaczcie też:

Zobaczcie piękne wieńce dożynkowe i zdjęcia z wręczenia nagród w tym konkursie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie