Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Gminy Włoszczowa 2023. Rolnicy pięknie dziękowali za plony. Mieli tłumy gości. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Na odbywające się na włoszczowskim stadionie imienia Mariana Górskiego Dożynki Gminy Włoszczowa przybyły tłumy mieszkańców i gości. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Na odbywające się na włoszczowskim stadionie imienia Mariana Górskiego Dożynki Gminy Włoszczowa przybyły tłumy mieszkańców i gości. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Uroczysta Msza Święta w intencji rolników oraz ku dziękczynieniu za tegoroczne plony w Kaplicy w Parafii pod wezwaniem błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników we Włoszczowie rozpoczęła tegoroczne dożynki w gminie Włoszczowa w niedzielę, 13 sierpnia.

- "Ziemia i ten, który ją uprawia, jego praca, stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia Jego królestwa. I to jest także potwierdzeniem pośrednim, ale ogromnie głębokim, godności pracy na roli. Pomyślmy, że dla zrozumienia Ewangelii, dla zrozumienia, czym jest królestwo Boże i życie wieczne, kim jest sam Chrystus, trzeba znać rolnictwo i pasterstwo. Trzeba wiedzieć, co to jest owczarnia i pasterz. Czym jest ziarno i ziemia uprawna. Kim jest siewca, jaka jest rola ziemi żyznej, wiatru i deszczu. To od strony języka i obrazów, od strony zrozumienia Ewangelii. Ale rolnictwo to przecież chleb. Ten chleb, z którego żyje człowiek. Nie samym chlebem on żyje, ale przecież żeby człowiek żył, musi mieć chleb. Dlatego tak bardzo leży nam na sercu, by tego chleba nie brakowało nikomu na naszym globie" - te słowa świętego Jana Pawła II wygłoszone w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku przypomniał w homilii ksiądz kanonik Leszek Dziwosz, proboszcz parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego.

Susza, a potem ulewy – to nie była dobra aura dla rolników, ale mamy za co dziękować – mówili uczestnicy niedzielnego święta plonów. Zdarzyło się, że wracali z dożynek na pola, gdzie mimo niedzieli trwało koszenie zbóż. Dochodziło nawet do awarii kombajnów.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe miały charakternie nie tylko liturgiczny. Ulicami Włoszczowy - biskupa Jaworskiego, Kusocińskiego i Wiśniową - przeszedł barwny korowód dożynkowy prowadzony przez połączone orkiestry dęte z Kurzelowa i Konieczna pod batutą Rafała Bednarczyka. Część oficjalna, konkursy (wieńcowy i sołectw) oraz część artystyczna odbyły się na stadionie sportowym Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie. Święto Plonów zwieńczyła zabawa. Dożynki poprowadzili dyrektorka Ośrodka Sportu i Rekreacji Jolanta Tyjas oraz Zbigniew Woldański z włoszczowskiego Domu Kultury.

Zobaczcie zdjęcia z Dożynek Gminy Włoszczowa

Przewodniczący włoszczowskiej Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz podkreślił, że uroczystości dożynkowe, które obchodzi się przy okazji żniw, to okazja, aby podziękować rolnikom za całoroczny trud ich pracy. - W tym roku dożynki odbywają się w mieście. Niech to będzie zachęta, byśmy nie tylko dziś, ale każdego dnia, doceniali pracę na roli. Ona jest fundamentem naszego życia. Bez niej nie byłoby chleba naszego powszechnego, naszej kultury, naszej przeszłości i przyszłości. To święto jest także przypomnieniem martyrologii i bohaterstwa ludności wiejskiej, jej nieocenionej roli w dziejach narodu. Wspomnieniem o tych, którzy może nawet tak niedawno od nas odeszli i nie mogą już z nami tu być - mówił Grzegorz Dudkiewicz.

– Praca rolnika trwa cały rok. Wszyscy z niej korzystamy. Chleb na stole kładziemy każdego dnia. Pogoda nie była w tym roku łaskawa dla rolników. Najpierw susza, a później ulewne deszcze sprawiły, że duża cześć zboża jest jeszcze na polach. Jednak rolnicy na pewno podołają tej ciężkiej pracy, która jest jeszcze przed nimi – mówił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Przypomniał, że na wsiach przeprowadzanych jest szereg inwestycji w tym między innymi wodociągowanie, kanalizacja, przybywa dróg, modernizowane są szkoły i remizy, powstają wiejskie świetlice. Gmina pomaga parafiom.

Starostami tegorocznych dożynek byli: rolnik z Włoszczowy Robert Jedliczka oraz Renata Szafrańska z Ewiny. Poznajcie ich:

Wieniec dożynkowy z Jeżowic będzie reprezentował Gminę Włoszczowa podczas Dożynek Powiatu Włoszczowskiego w Kluczewsku, które odbędą się 27 sierpnia. Wieś rozbiła bank - zajęła też pierwsze miejsce w dożynkowym turnieju sołectw.

Zobaczcie zdjęcia z Dożynek Gminy Włoszczowa

Blok koncertowy i liczne atrakcje dla całych rodzin przyciągnęły tłumy. Wystąpili: Włoszczowska Kapela Powiatowa, Kapela Włoszczowskie Muzykanty, Zespół muzyczny NieTAKTowni. Młodzi z niecierpliwością czekali na koncert gwiazdy wieczoru - Miłego Pana, właściwie Piotra Kołaczyńskiego, polskiego wokalisty wykonujący muzykę z pogranicza gatunków muzycznych disco polo dance.

Po koncercie rozpoczęła się dożynkowa zabawa taneczna. Grały Zespół muzyczny NieTAKTowni oraz Zespół muzyczny One Dream.

Gośćmi dożynek byli poseł ziemi włoszczowskiej Bartłomiej Dorywalski, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Małgorzata Gusta, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i firm. Listy do rolników skierowali wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz władze Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

- Dziękujemy mieszkańcom, sponsorom, wystawcom i współorganizatorom VII Gminnego Święta Plonów - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Zobaczcie zdjęcia z Dożynek Gminy Włoszczowa

Zobaczcie też:

Zobaczcie zdjęcia z Dożynek Gminy Włoszczowa

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie