Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy górnicy na kieleckiej Karczówce. Były też statuetki dla zasłużonych

IMO
Świętokrzyscy górnicy wzięli udział w Barbórkowej mszy świętej na kieleckiej Karczówce. W czasie nabożeństwa wręczono także statuetki dla zasłużonych geologów.

Choć Barbórka wypada dokładnie 4 grudnia, świętokrzyscy górnicy i geolodzy świętowanie rozpoczęli wcześniej. W niedzielę, 2 grudnia na kieleckiej Karczówce odbyła się uroczysta msza święta z udziałem przedstawicieli tych grup zawodowych i ich rodzin. Ksiądz Jan Oleszko przypomniał historię świętej Barbary, a także skierował specjalne słowa do obecnych górników. - Modlę się o to, abyście zachowali dużo spokoju w sercach, niech Wam Bóg sprzyja brakiem wypadków, bezpieczeństwem w pracy - mówił rektor klasztoru na Karczówce.

Pod koniec mszy Stanisław Szrek, przewodniczący Stowarzyszenia Genius Loci Karczówka wręczył statuetki dwóm parom zasłużonych geologów z regionu. Otrzymali je Teresa i Zdzisław Sabatowie oraz Barbara i Jerzy Jędrychowscy. - Myślę, że 30 lat pracy z młodzieżą na rzecz promowania regionu świętokrzyskiego, zwłaszcza unikatowej geologii - z tego razem z żoną jesteśmy szczególnie dumni. W naszych spotkaniach uczestniczą także starsze osoby - prowadzimy zajęcia dla uniwersytetów trzeciego wieku. Dla mnie osobiście ważne jest nie tylko odznaczenie, lecz miejsce, w którym je odbieramy z Basią. To moja rodzinna parafia. Tu byłem chrzczony, tu byłem wychowywany. Jesteśmy z tym miejscem związani emocjonalnie - mówił Jerzy Jędrychowski, założyciel Klubu Miłośników Geologii w Kielcach. - Nieraz mam zapędy niekoniecznie pedagogiczne, Basia z racji wykształcenia mocno mnie wspiera i mi pomaga, za co też chciałbym jej szczególnie podziękować - mówił wzruszony.

Warto dodać, że świątynia na Karczówce od ponad trzech wieków jest miejscem modlitwy górników związanych z Kielcami i okolicznymi kopalniami. W klasztorze ojców Pallotynów znajduje się unikatowy w Polsce, wykonany z jednolitej bryły ołowiu posąg świętej Barbary. Według legendy około połowy XVII wieku wykopał ją górnik Hilary Mala z Niewachlowa, właśnie na wykarczowanym miejscu, na którym obecnie jest klasztor. W rejonie Kielc funkcjonowały wówczas kopalnie kalcytu, barytu, minerałów miedzi i ołowiu oraz kamienia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie