Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy uczniowie poznali prawdziwy rozmiar dramatu wojennego

Luiza Buras
Jerzy Dzikowski
Jak wielkie spustoszenie sieje wojna, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, dlaczego tak ważna jest praca wolontariuszy - wiele tematów poruszano podczas III edycji Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych dla uczniów i pedagogów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego zainteresowanych problematyką humanitarną.

Szkolenie w kieleckim Klubie Garnizonowym przygotował Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

- Zainteresowanie szkoleniem jest coraz większe. Tak w roku ubiegłym, jak i tym razem zabrakło miejsca dla wielu chętnych, teraz niemal 100 osób uczestniczyło w zajęciach. W III edycji nacisk wykładowców położony był na problem uchodźców i prawo humanitarne, stanowiące o ich ochronie i w tym klimacie prowadzone były zajęcia - tłumaczy Jerzy Dzikowski, wiceprezes oddziału rejonowego PCK.

Z dużą uwagą wysłuchano wykładu na temat funkcjonowania obozów dla uchodźców i pracy wolontariuszy, który przedstawił Andrzej Antoń z Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Słuchacze po raz pierwszy mogli przenieść się tak blisko do miejsc, gdzie setki tysięcy ludności cywilnej wegetują, by przeczekać wojenną pożogę, która ogarnęła kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Uczniowie poznali prawdziwy rozmiar dramatu wojennego, który rozgrywa się w państwach muzułmańskich. Przedstawione dramatyczne fotografie i osobiste przeżycia wykładowcy, potęgowały narastające napięcie i zainteresowanie skalą zniszczeń wojennych.

Z kolei z udziałem polskich żołnierzy w konflikcie zbrojnym w Afganistanie, zapoznał uczniów major Krzysztof Nowicki – starszy oficer z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, który uczestniczył kilkukrotnie w misji w Afganistanie. Był dwa razy ranny, z bliska opowiedział co to znaczy wojna i jakie jest jej prawdziwe oblicze. Wykład zakończył apelem do młodych tego świata, by walczyli o pokój, ale nie z bronią w ręku.

By odrobinę złagodzić ton zajęć, Grupa Ratownicza z Kielc przypomniała uczniom praktyczne zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a pracownik RCKiK z Kielc w ramach propagowania honorowego krwiodawstwa, zapoznał i przypomniał słuchaczom sens i konieczność dzielenia się swoją krwią z drugim człowiekiem.

Zajęcia zakończył wiceprezes prezes Oddziału Rejonowego PCK w Kielcach Jerzy Dzikowski odnosząc się do historii prawnych dokumentów Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Przypomniał również przyczyny wybuchu „arabskiej wiosny”, która zatacza coraz większe koło i coraz bardziej zagraża Europie i światu wymykając się w różny sposób z pod kontroli.

Oddział Rejonowy PCK i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, zaprasza uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego do udziału w kolejnej IV edycji, która przewidywana jest w kwietniu 2016 roku.

Organizatorzy dziękują komendantowi Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pułkownikowi Wiesławowi Mitkowskiemu za udostępnienie Klubu Garnizonowego do przeprowadzenia zajęć, wykładowcom za poświęcony czas, a uczniom i nauczycielom z Niepublicznego Technikum Zawodowego z Końskich, Zespołu Szkół z Ożarowa, ZDZ z Kielc, I LO im. Stefana Żeromskiego z Kielc oraz ZSP z Sędziszowa za zainteresowanie i udział w zajęciach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie