Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyska Zagroda Kultury Harmonia w Hucie Szklanej już gotowa. Zachwycający obiekt pokazuje, jak dawniej wyglądało życie na wsi

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 7 lat
Świętokrzyska Zagroda Kultury "Harmonia" w Hucie Szklanej w gminie Bieliny jest już gotowa. Posadowiony przy Osadzie Średniowiecznej, w sercu Gór Świętokrzyskich i u stóp Świętego Krzyża budynek, wygląda niezwykle okazale. Na zwiedzających czeka niesamowita wędrówka po czterech, naszpikowanych nowoczesną technologią salach odwzorowujących życie w XIX- i XX-wiecznej, świętokrzyskiej wsi. Każda z sal to inna pora roku, i inne panujące w tym czasie zwyczaje i prace. Ekspozycja dopracowana jest do perfekcji. W "Harmonii" nie tylko zobaczymy i usłyszymy wieś, ale nawet poznamy jej zapachy.

Świętokrzyska Zagroda Kultury "Harmonia" - nowa, turystyczna perełka w sercu Gór Świętokrzyskich

Przy Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej powstał nowy, wyjątkowy budynek, w którym znajdzie się nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej. Swoim kształtem nawiązuje do zagrody wiejskiej oraz instrumentu ludowego – harmonii. Inwestycja realizowana przez firmę Anna-Bud dla gminy Bieliny jest już gotowa. Obiekt wygląda niezwykle imponująco na zewnątrz, jak i wewnątrz tej nietuzinkowej, edukacyjnej atrakcji.

Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz, nie ma wątpliwości, że będzie to kolejny, niezwykły punkt na mapie turystycznej województwa świętokrzyskiego.

- To kolejny punkt, do którego turyści przyjeżdżający w Góry Świętokrzyskie na pewno będą chcieli zajrzeć. Znajdujemy się w Hucie Szklanej, a to też jest wyjątkowe miejsce, bo to przecież tutaj znajduje się wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na Święty Krzyż. Tędy też prowadzi główny szlak turystyczny Gór Świętokrzyskich ze Świętej Katarzyny na Święty Krzyż. Ten obiekt - Świętokrzyska Zagroda Kultury "Harmonia" - będzie pięknie prezentował dorobek XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej, ale także pokazywał naszą kulturę ludową, charakterystyczną dla mieszkańców Gór Świętokrzyskich. Warto ją promować, pokazywać nie tylko mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, ale też turystom, którzy do nas przyjeżdżają. To nasze korzenie, którymi powinniśmy się szczycić. I właśnie tutaj w Hucie Szklanej, w Harmonii, będziemy to prezentować, przy okazji opowiadania jak mijają na wsi pory roku - przyznał wójt.

Podzielona na cztery sale - cztery pory roku ekspozycja jest niezwykła. W każdej z sal możemy zobaczyć, dotknąć, nauczyć się, a nawet poczuć, jak wyglądało życie i praca w XIX- i XX-wiecznej świętokrzyskiej wsi. A dlaczego Świętokrzyska Zagroda Kultury nosi miano "Harmonii"? Odpowiedź na to pytanie zdradza Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach.

- Zwiedzając wystawę szukamy odpowiedzi na pytanie, gdzie nasi przodkowie odnajdywali harmonię w życiu, z czego ona wynikała. Tu znajdujemy to potwierdzenie, że harmonia wynikała z powtarzalności pór roku, prac w gospodarstwie, obrzędów, zwyczajów przypadających w konkretne pory roku i w związku z różnymi uroczystościami sakralnymi. Wędrujemy po wystawie towarzysząc w losach życia Władzia i Mani, których poznajemy już w sali "Wiosna" przy pracach w gospodarstwie, przy sadzeniu ziemniaków. Wędrujemy przez kolejne sale, poznajemy etapy ich życia, dalej - ich zaloty, wspólne zabawy przy ogniu w noc świętojańską, a później obrzędy weselne. Ich wędrówkę kończymy w sali "Jesień" gdzie ku schyłkowi chyli się ich życie. A już w sali "Zima" widzimy naszych bohaterów jako postaci zarysowane przy stole wigilijnym symbolizujące duchy, które towarzyszą podczas wieczerzy wigilijnej - opowiada pani dyrektor.

Poziomy zwiedzania "Harmonii" będą różne. Turyści indywidualni będą mogli otrzymać teleprzewodnik, który poprowadzi ich przez wystawę. Jak przyznała nasza rozmówczyni, Ci którzy pragną bardzo wnikliwie poznać każdą z sal, mogą tu spędzić nawet 4 godziny. Przewidywany czas zwiedzania dla grup zorganizowanych będzie trwał od 1,5 do 2 godzin.

"Harmonia" działa na wszystkie zmysły!
Prezentacje zrealizowane są w różnorodny sposób. Są to zarówno wystawy, ale również różnego rodzaju multimedia, zabawy interaktywne, infokioski, dźwięki - w tym godki świętokrzyskie w wykonaniu bielińskich twórców, ale nawet... zapachy! Ich próbki zostały specjalnie sprowadzane z Wielkiej Brytanii! W Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury można będzie sprawdzić jak pachnie na przykład: koński nawóz, czy świeże siano. Ciekawa jest także bryczka/powóz państwa młodych, która porusza się drogą w różnym czasie i w różnych warunkach atmosferycznych.

To kolejne miejsce na mapie województwa świętokrzyskiego, gdzie nasza tradycja i kultura w piękny sposób łączą się z nowoczesnością.

Świętokrzyska Zagroda Kultury "Harmonia" ma powierzchnię około 2 tysięcy metrów kwadratowych. Z zewnątrz nawiązuje formą do zagrody wiejskiej oraz harmonii jako instrumentu ludowego, będącego symbolem sielskich uczt i zabaw, a częściowo do tak zwanych pasiaków kojarzonych ze świętokrzyską wsią i z polami. Muzeum stanowi miejsce, które w sposób multimedialny pokaże dorobek wsi świętokrzyskiej i uatrakcyjni ofertę turystyczną Bielin i Gór Świętokrzyskich. W obiekcie wykonana została sala widowiskowa ze scenografią. Powierzchnia ekspozycji to około 600 metrów kwadratowych. Projekt obejmuje prezentację dorobku wsi świętokrzyskiej w XIX i na początku XX wieku. W obiekcie znajduje się także interaktywna makieta Gór Świętokrzyskich z najważniejszymi obiektami sakralnymi.

"Harmonia" w Hucie Szklanej zaprasza już niebawem

Jak przyznał wójt Sławomir Kopacz, w tej chwili trwają prace organizacyjne do otwarcia Świętokrzyskiej Zagrody Kultury. - Chcemy, aby obiekt ruszył na rozpoczęcie sezonu turystycznego. Taką tradycyjną datą, jeśli chodzi o rozpoczęcie sezonu w Górach Świętokrzyskich, jest długi weekend majowy. Jeśli jednak pogoda będzie łaskawa, to być może już w połowie kwietnia będziemy udostępniać obiekt dla turystów.

To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć!

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie