Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM: Silnik dla przemysłu 4.0 w regionie

Materiał informacyjny - GŁÓWNY URZĄD MIAR
W sercu Polski, w malowniczym regionie świętokrzyskim, rodzi się metrologiczne zaplecze polskiej nauki i przemysłu. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar (GUM) w Kielcach stanie się miejscem wspierającym rozwój innowacyjności, a Polska wzmocni swoją pozycję na międzynarodowej scenie naukowej i przemysłowej.

Kampus to prawdziwa oaza dla przedsiębiorców poszukujących najnowocześniejszych narzędzi metrologicznych do rozwoju swoich projektów. Będzie dysponował zaawansowanymi laboratoriami i wyposażeniem, które umożliwiają prowadzenie badań, testowanie produktów oraz rozwijanie nowych technologii.

- Nasza wizja to tworzenie ekosystemu innowacji, gdzie każdy ma szansę na rozwijanie swoich pomysłów i projektów. Zapraszamy przedsiębiorców do współpracy oferując dostęp do najnowocześniejszych laboratoriów i zapewniając nieograniczone możliwości rozwoju. Kampus będzie miejscem, w którym nauka spotyka się z biznesem, tworząc idealne środowisko do generowania twórczych rozwiązań – mówi prof. Jacek Semaniak, Prezes GUM.

Inwestycja realizowana w konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską ma charakter unikatowy. Doskonale przemyślana lokalizacja u podnóża góry Hałasa w południowej części Kielc oraz niepowtarzalne rozwiązania architektoniczne zapewnią minimalny wpływ warunków środowiskowych i zakłóceń prowadzonych badań i testów. To z kolei przełoży się na zwiększenie możliwości technicznych i wyższą jakość prowadzonych badań.

Dlaczego warto wybrać Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny?

  • Najnowocześniejsze Laboratoria: kampus będzie dysponował zaawansowanymi laboratoriami, które pozwalają na prowadzenie badań na światowym poziomie,
  • Wsparcie Ekspertów: zespół ekspertów będzie gotowy do pomocy w każdym etapie projektu, zapewniając fachową wiedzę i doświadczenie,
  • Współpraca i sieć kontaktów: kampus będzie miejscem, gdzie można nawiązać cenne kontakty z innymi przedsiębiorcami i specjalistami z różnych dziedzin,
  • Wzorcowanie urządzeń: zapewnienie wiarygodności wyników pomiarów, szczególnie w branżach, gdzie dokładność jest kluczowa, takich jak przemysł, nauka, medycyna czy inżynieria,
  • Innowacje jako klucz do sukcesu: innowacyjność jest kluczowym czynnikiem sukcesu w dzisiejszym świecie biznesu, dlatego kampus stawia na rozwijanie projektów innowacyjnych.

Kampus będzie przede wszystkim pracował na zlecenie firm w zakresie prac badawczo–pomiarowo–rozwojowo–wdrożeniowych. Wedle wymagań klienta, mogą to być usługi testowe lub bardziej kompleksowe usługi badawczo–rozwojowe, w tym usługi konsultingowe, komercjalizacja własności intelektualnej, udostępnianie wyników prac badawczych, ocena innowacyjności czy szkolenia. W pierwszym etapie będzie działało sześć laboratoriów, w tym laboratorium masy, długości, czasu i częstotliwości, akustyki i drgań, termometrii i wsparcia przemysłu.

- Nowe laboratoria podejmą wyzwania metrologiczne wynikające z potrzeb przedsiębiorców. Dzięki temu to właśnie w Kielcach będą rodziły się nowoczesne rozwiązania dla takich dziedzin, jak obronność, gospodarka wodorowa czy energetyka jądrowa – prof. Jacek Semaniak

Już w tym roku zakończą się prace nad pierwszym etapem projektu, obejmującym osiem budynków, z których większość to nowoczesne laboratoria. Koszt tej inwestycji wynosi 188 mln złotych, z czego aż 165 mln pochodzi z unijnego dofinansowania. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano do 31 października 2023, a do końca 2023 roku uruchomienie laboratoriów, które staną się miejscem narodzin przyszłych innowacyjnych projektów.

- Prowadzone są rozmowy z przedsiębiorcami, którzy wykazują zainteresowanie współpracą z naszym ośrodkiem. Poszukiwani są również metrolodzy gotowi do podjęcia pracy w kampusie. Trwają również rekrutacje pracowników personelu administracyjnego oraz specjalistów z branży sanitarnej i elektrycznej. Potrzebujemy osób, które zagwarantują odpowiednie parametry pomieszczeń laboratoryjnych i będą dbać o właściwe funkcjonowanie kampusu – mówi Piotr Ziółkowski, Dyrektor Generalny GUM.

Inwestycja uznawana jest za jedną z najważniejszych nie tylko w regionie ale również kraju. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, m.in. malowanie ścian, montaż sufitów, wyposażenie pomieszczeń oraz roboty instalacyjne. Wykonywane są także prace wokół terenu, tj. drogi wewnętrzne, dojazdy i dojścia, ogrodzenie oraz testowany jest system zarządzania obiektem.
Nowy etap rozwoju nauki i biznesu w Polsce właśnie się rozpoczyna, a Świętokrzyski Kampus jest gotowy stać się symbolem tej transformacji.

Wartość projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap 1 (KAMPUS)" to 189 mln zł, ponad 165 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej I – Innowacje i nauka, Działanie 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R.

kampus.gum.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie