Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2016. Przepisy najlepszych amatorów

Elżbieta Święcka
Maria Adamczyk (z lewej) z Koła Gospodyń Wiejskich Ciuślice została Świętokrzyskim Mistrzem Kuchni 2016 w kategorii amatorów. W finale pomagała jej
Maria Adamczyk (z lewej) z Koła Gospodyń Wiejskich Ciuślice została Świętokrzyskim Mistrzem Kuchni 2016 w kategorii amatorów. W finale pomagała jej Krzysztof Krogulec
Panie zachwyciły jury konkursu prostotą i wyjątkowym smakiem swoich niepowtarzalnych dań.
Elżbieta Korczyk (z prawej) z Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki zajęła II miejsce. Pomagała jej Małgorzata Kukuryk.
Elżbieta Korczyk (z prawej) z Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki zajęła II miejsce. Pomagała jej Małgorzata Kukuryk. Krzysztof Krogulec

W kategorii amatorów wystartowały w Świętokrzyskim Mistrzu Kuchni cztery panie: Maria Adamczyk z Koła Gospodyń Wiejskich Ciuślice - I miejsce, Elżbieta Korczyk z Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki - II miejsce, Krystyna Kozłowska z Koła Gospodyń Wiejskich Skorków oraz pochodząca ze świętokrzyskiego, a na co dzień mieszkająca w Szydłowcu Mariola Grzęda,

Trzecia lokata w konkursie przypadła Marioli Grzędzie, pochodzącej ze świętokrzyskiego, a mieszkającej w Szydłowcu blogerce kulinarnej, autorce bloga
Trzecia lokata w konkursie przypadła Marioli Grzędzie, pochodzącej ze świętokrzyskiego, a mieszkającej w Szydłowcu blogerce kulinarnej, autorce bloga Kulinarne Pyszności Molki. Krzysztof Krogulec

blogerka kulinarna, autorka bloga Kulinarne Pyszności Molki - III miejsce. Jury było wręcz zachwycone przygotowanymi przez nie daniami i bardzo długo dyskutowało, komu przyznać które miejsce.

Grasica jako przystawka Marii Adamczyk
Składniki:
100 g grasicy, 1/2 l bulionu, masło klarowane; sos szczawiowy: 1 pęczek szczawiu, 1 jajko ugotowane na twardo, 1 mały ugotowany ziemniak, łyżka masła, 1 ugotowana marchewka, 2 łyżki śmietany 18%, sól, pieprz.

Grasica jako przystawka Marii Adamczyk
Grasica jako przystawka Marii Adamczyk Elżbieta Święcka

Przygotowanie: Szczaw obrać z błon, opłukać, sparzyć gorącą wodą i odcedzić. Na patelni dodać masło, szczaw i smażyć przez około 2 minuty. Do usmażonego szczawiu dodać ugotowanego ziemniaka, marchewkę i ˝ litra bulionu. Wszystkie składniki zagotować i dodać śmietanę. Następnie zdjąć z ognia i zblendować. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Sos podawać z grasicą podzieloną na mniejsze kawałki i zrumienioną na złoto oraz z poćwiartowanym jajkiem.


Górka cielęca Marii Adamczyk
Składniki:
5 kotletów cielęcych z kostką, 6 ząbków czosnku, pieprz, sól, oliwa, rozmaryn, sos: 100 g chrzanu, 30 g mąki, Ľ szklanki bulionu, sól, sok z cytryny, cukier, majeranek, 125 ml śmietany, 2 jabłka, 1 żółtko.

Górka cielęca Marii Adamczyk
Górka cielęca Marii Adamczyk Elzbieta Święcka

Przygotowanie: Górkę umyć i osuszyć. Pokroić w dwucentymetrowe plastry i delikatnie rozbić tłuczkiem. Posypać pieprzem i natrzeć czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Do miseczki na dno nalać odrobinę oliwy i położyć plastry, i tak kolejno. Miseczkę wstawić do lodówki na minimum godzinę. Mięso smażyć na mocno rozgrzanej patelni przed samym podaniem. Pod koniec smażenia solimy. Chrzan zetrzeć na tarce, mąkę rozmieszać z zimnym wywarem i zagotować. Następnie dodać chrzan, sól, sok z cytryny oraz cukier do smaku. Podgrzać sos i dodać śmietanę połączoną z jednym żółtkiem i zagotować. Można dodać 1 łyżkę masła. Jabłko przeciąć na pół i wydrążyć gniazda. Posypać majerankiem i piec w piekarniku przez około 15 minut.

Animelka na szczawiowej kołderce Elżbiety Korczyk
Składniki:
grasica, jajko, szczaw, bułka tarta, masło klarowane, sól, pieprz, musztarda, majonez, jogurt, cukier, czosnek.

Animelka na szczawiowej kołderce Elżbiety Korczyk
Animelka na szczawiowej kołderce Elżbiety Korczyk Elżbieta Święcka

Przygotowanie: Grasicę namaczamy w bardzo zimnej wodzie na około 1 godz. Następnie wrzucamy do wrzącej wody na 2-3 min. Po wystygnięciu zdejmujemy błonki. Grasicę obtaczamy w bułce tartej i smażymy na klarowanym maśle. Kiedy jest gotowa, solimy i oprószamy świeżo zmielonym pieprzem. Krem szczawiowy: Szczaw płuczemy, odsączamy. Dodajemy do jogurtu naturalnego, majonezu, musztardy i blendujemy. Do smaku doprawiamy solą, pieprzem i cukrem.

Górka cielęca Elżbiety Korczyk
Składniki:
górka cielęca, olej do smażenia, tymianek, sól, pieprz, jabłka, chrzan, marchew, buraki, cebula, śmietana, sok z cytryny.

Górka cielęca Elżbiety Korczyk.
Górka cielęca Elżbiety Korczyk.

Przygotowanie: Górkę cielęcą oczyszczamy z błon, przyprawiamy solą i pieprzem. Obkładamy świeżym tymiankiem i odkładamy na godzinę w zimne miejsce. Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza. Górkę wyjąć z chłodu i smażyć ze wszystkich stron do zrumienienia. Następnie pieczemy w piekarniku około 20 minut. Surówka: Chrzan zetrzeć na tarce z małymi otworami, wymieszać ze śmietaną. Jabłko zetrzeć na tarce, połączyć z chrzanem, przyprawić solą, cukrem i sokiem z cytryny.

Grasica na sałatce ze szczawiu Marioli Grzędy
Składniki:
1/2 kg grasicy cielęcej, pęczek szczawiu, 5 jajek, 1 l mleka, 300 g kaszanki, 10 plastrów boczku wędzonego, słonecznik, grzanki, skórka i sok z cytryny, 3 łyżki oleju rzepakowego, 1 łyżka miodu, 1 łyżeczka suszonych pomidorów, czosnku i bazylii, sól i pieprz, estragon, odrobina porto, 2 łyżeczki octu.

Grasica na sałatce ze szczawiu Marioli Grzędy
Grasica na sałatce ze szczawiu Marioli Grzędy

Przygotowanie: Oczyszczoną grasicę włożyć do mleka na 24 godziny. Po odsączeniu grasicę parzymy, zdejmujemy zewnętrzną błonę. Smażymy na oleju i maśle z dodatkiem estragonu i cytryny. Pod koniec dodajemy porto. Na sam koniec dodajmy słonecznik. Doprawiamy pieprzem i solą. Na kratce od piekarnika układamy plastry boczku, rumienimy w 190 stopniach. Na rozgrzanej patelni smażymy na chrupiąco kaszankę. Jajka gotujemy w koszulkach. Dressing owocowy: Do pojemnika wlewamy sok z cytryny, olej, miód, dodajemy skórkę cytrynową, mieszankę suszonych pomidorów, czosnku i bazylii, doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Roladki z górki cielęcej Marioli Grzędy
Składniki:
1 kg górki cielęcej, 3 marchewki, 1 pietruszka, 1 seler, 5 szalotek, 100 ml wina białego wytrawnego, 6 jabłek, świeży chrzan, gałka muszkatołowa, pieprz, sól, mleko, sok z cytryny, ˝ kg grzybów leśnych, natka pietruszki, masło, olej rzepakowy, rukola; jabłka: 2 jabłka grójeckie, 2 łyżki miodu, masło, sok z 1/2 limonki, kardamon, imbir.

Roladki z górki cielęcej Marioli Grzędy
Roladki z górki cielęcej Marioli Grzędy

Przygotowanie: Mięso oddzielamy od kości i lekko rozbijamy. Posypujemy solą i pieprzem. Na rozgrzanej patelni smażymy pokrojone grzyby z natką i cebulą. Doprawiamy. Na desce rozkładamy folię spożywczą, układamy mięso, a na nim farsz. Roladę dokładnie zwijamy, zawijamy w folię i gotujemy na parze 30-40 minut. Sos: Na oleju i maśle smażymy pokrojone warzywa. Po około 5 minutach dodajemy wino, dusimy do miękkości, doprawiamy. Blendujemy na jednolitą masę. Puree z selera: Do garnka wkładamy obrane pokrojone selery, zalewamy mlekiem i dodajemy kilka kropel soku z cytryny. Gotujemy do miękkości, przekładamy do miski, dodajmy obrane jabłka, masło, gałkę, chrzan, pieprz biały, sól i dokładnie miksujemy. Możemy dodać odrobinę śmietany, jeśli będzie za gęste. Na patelnię grillową wkładamy dwie łyżki masła, dodajemy krążki jabłek, chwilę grillujemy, dodajemy 3 łyżki miodu i sok z limonki, doprawiamy świeżym imbirem i szczyptą kardamonu. Grillujemy kilka minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie