Nasza Loteria

Świętokrzyskie Anioły Dobroci rozdane. Laureatami Paweł Kukiz-Szczuciński i Stowarzyszenie Koło z Kielc

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Statuetki Aniołów Dobroci rozdane! Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Słoń, Anna Krupka, Sławomir Gierada, Renata Janik, laureat - doktor Paweł Kukiz-Szczuciński, Andrzej Bętkowski, Elżbieta Korus i Arkadiusz Ślipikowski. Więcej w galerii >>>>
Statuetki Aniołów Dobroci rozdane! Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Słoń, Anna Krupka, Sławomir Gierada, Renata Janik, laureat - doktor Paweł Kukiz-Szczuciński, Andrzej Bętkowski, Elżbieta Korus i Arkadiusz Ślipikowski. Więcej w galerii >>>>Anna Gwóźdź
W Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się gala finałowa konkursu Świętokrzyski Anioł Dobroci, poświęconego osobom oraz instytucjom, które czynnie działają na rzecz ludzi znajdujących się w najtrudniejszych chwilach życia, niezaradnych, niepełnosprawnych, starszych czy bezdomnych. W poniedziałek, 20 listopada statuetki przyznano doktorowi Pawłowi Kukizowi-Szczucińskiemu oraz Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach. Zobaczcie film i zdjęcia.

Świętokrzyskie Anioły Dobroci 2023 rozdane

Konkurs Świętokrzyski Anioł Dobroci to jedyna taka inicjatywa o charakterze regionalnym w naszm województwie. Ma być zachętą i drogowskazem dla osób, instytucji oraz organizacji funkcjonujących w obszarze pomocy i integracji społecznej do podejmowania rozległych przedsięwzięć. Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na ogrom pracy wykonywanej przez instytucje pomocowe oraz pojedyncze osoby, poświęcających swój czas i energię na pomoc potrzebującym.

Osiemnastą edycję konkursu otworzyli Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i jej zastępca, Arkadiusz Ślipikowski, którzy podkreślali, że wydarzenie organizowane jest już po raz osiemnasty.

Gospodarzami byli za to marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Sławomir Gierada. Wraz z nimi, dyplomy, kwiaty i statuetki wręczali senator Krzysztof Słoń i wiceminister i poseł Anna Krupka.

Zobaczcie relację zdjęciową z gali Świętokrzyski Anioł Dobroci:

Gości przywitał marszałek Andrzej Bętkowski. - Serce się raduje kiedy widzimy tak wypełnioną salę filharmonii w Świętokrzyskiem. Z tej widowni emanuje dobroć i siła. Marek Aureliusz pisał: "Dopóki żyjesz, dopóki można, bądź dobry" i to oddaje ideę przyświecającą tej nagrodzie. Konkurs wpisał się w krajobraz najznamienitszych wydarzeń z naszego regionu i świadczy o bezinteresownej chęci pomocy jego mieszkańców.

Wicemarszałek Renata Janik nawiązując do przemówienia marszałka stwierdzała, że gdyby pomieścić wszystkich "aniołów" zamieszkujących nasze województwo, potrzeba by było kilkunastu takich filharmonii. - Dzisiejsi laureaci to wspaniałe osoby oraz instytucje, które wyróżniają się wyjątkową działalnością. Za każdym razem, kiedy zasiadam w kapitule konkursu, mam wielki problem by wybrać zwycięzcę. Najważniejsze, byśmy nigdy nie byli obojętni na to, co dzieje się wokół nas.

Zobaczcie relację zdjęciową z gali Świętokrzyski Anioł Dobroci:

Świętokrzyskie Anioły Dobroci 2023 - zwycięzcy

Po powitaniu wszystkich nominowanych na scenie, przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców. Ogłoszono ich w dwóch kategoriach - indywidualnej i zespołowej. Emocje sięgały zenitu, w końcu odczytano nazwiska.

W kategorii indywidualnej, statuetkę Świętokrzyskiego Anioła Dobroci otrzymał Paweł Kukiz-Szczuciński, lekarz psychiatra i pediatra pochodzący z Warszawy, ale od dawna związany z regionem świętokrzyskim, mieszka w okolicach Kielc. Pracował między innymi w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, potem w szpitalu w Staszowie na oddziale pediatrii ostatnio w ambulatorium psychiatrycznym w Kielcach. Uczestnik wielu misji zagranicznych. Ostatnio uczestniczy w wielu wyprawach do Ukrainy niosąc pomoc najmłodszym. Ratował życie ludzkie we Włoszech podczas szczytu pandemii koronawirusa. Wcześniej brał udział w misjach humanitarnych do Syrii, Libii, Ugandy.

Jestem wzruszony i zaskoczony nagrodą, ale traktuje ją jako hołd dla całego mojego międzynarodowego zespołu "Save the Ukraine". Zajmował się ewakuacją dzieci chorych na nowotwory z terenu objętej wojną Ukrainy. Te ewakuacje trwają cały czas, są kontynuowane, udało nam się do tej pory uratować około 1500 dzieci. Bardzo mi miło, że te moje działania są dostrzegane

- mówił lekarz.

Więcej o jego osiągnięciach i jego rozważanej kandydaturze na Rzecznika Praw Dziecka przeczytacie tutaj:

W kategorii zespołowej, nagroda trafiła do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach. W imieniu organizacji, statuetkę odebrała przewodnicząca zarządu Iwona Godek. Stowarzyszenie działa na terenie województwa świętokrzyskiego od 1993 roku. Jego misją jest dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równouprawnienie w społeczeństwie. Stowarzyszenie w Kielcach prowadzi 7 specjalistycznych placówek, z których pomocy skorzystało już tysiące osób. Organizuje również imprezy integracyjno-kulturalne, kursy i szkolenia dla osób w kryzysach.

To wielkie wzruszenie, ale też ogromna satysfakcja - znaleźć się w gronie osób, które czynią wiele dobrego. Nasze stowarzyszenie to stowarzyszenie rodziców, którzy wiele lat temu zaprotestowali przeciwko dyskryminacji i odmawianiu praw ich dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną. To był fenomen na tamte czasy. Nigdy nie zastanawiałam się czy być rodzicem takiego dziecka to trudne zadanie. Wiele przeżyłam, wiem jak było ciężko, ale rodzic potrafi przekuć własny ból na chęć pomocy innym rodzicom, by nie przeżywali tak trudnych chwil jak my kiedyś

- mówiła Iwona Godek.

- Bardzo dziękuję za waszą aktywność - zwracała się do laureatów i nominowanych wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka. - Warto być Aniołem Dobroci, chociaż to także wyzwanie. Czyńmy dobro dla drugiego człowieka, naszych małych ojczyzn i Ziemi Świętokrzyskiej.

Senator Krzysztof Słoń również gratulował zebranym. - Dzięki waszej działalności możemy zobaczyć jak dużo dzieje się u nas dobrego, Anioły Dobroci pozwalają uczynić naszą Ziemie Świętokrzyską lepszą. Dzięki medialnemu przekazowi, mieszkańcy dowiedzą się o was i wasz trud będzie dostrzeżony.

Zobaczcie relację zdjęciową z gali Świętokrzyski Anioł Dobroci:

W finale konkursu udział wzięli samorządowcy i przedstawiciele świętokrzyskich instytucji. Między innymi: starosta kielecki Mirosław Gębski, starosta staszowski Józef Żółciak, starosta sandomierski Marcin Piwnik, wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska. Byli także: wójt Bielin Sławomir Kopacz, burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, burmistrz Łagowa Paweł Marwicki, zastępczyni wójta Masłowa Monika Dolezińska-Włodarczyk, zastępca wójta Mniowa Michał Milcarz, wójt Rakowa Damian Szpak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Magdalena Gościniewicz, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Agnieszka Kubicka oraz Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca Wojewódzkiego Komendanta Ochotniczych Hufców Pracy.

Pozostali nominowani do statuetki Świętokrzyskiego Anioła Dobroci 2023
Kategoria zespołowa:

 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielinach
 • Klub Sportowy "Moravia" Morawica
 • Parafialny Zespół Caritas imienia błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej w Brzezinach, gmina Morawica w powiecie kieleckim
 • Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce
 • Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" ze Strawczyna
 • Powiatowe Centrum Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej
 • Placówka Wsparcia Dziennego - Świetlica "Jutrzeka" w Staszowie
 • Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnych Intelektualnie w Chmielniku
 • Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach
 • Rodzinny Dom Dziecka w Hucisku

Kategoria indywidualna

 • Siostra Barbara Ziółkowska - dyrektor Domu Pomocy Społecznej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kurozwękach
 • Marek Borkowski - dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Opatowie
 • Jarosław Stankiewicz - dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek dla Dzieci i Młodzieży w Nagłowicach
 • Ewa Grzyb - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oksie
 • Agnieszka Czarnecka - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Łoniowie
 • Mirosław Gębski - starosta powiatu kieleckiego
 • Barbara Kolus - wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Grzymałkowie, skarbnik stowarzyszenia "Quo Vadis" w Mniowie
 • Piotr Mucha - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bejscach
 • Danuta Barańska - Ostrowiecki Oddział Świętokrzyskiego Ratownictwa Medycznego i Transportu
 • Edyta Górlicka - dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamiennej
 • Marcin Piwnik - starosta sandomierski
 • Iwona Kwiecień - prezes zarządu fundacji Credo ze Słupi Jędrzejowskiej

Zobaczcie relację zdjęciową z gali Świętokrzyski Anioł Dobroci:

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mar
Jak widać na fotce anioły są głównie w pisie. Szkoda, że niedługo odfruną.
m
młodych dopuścić
marszałek senior i marszałkini seniorka na emeryturę
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie